Formüller

Topla.Çarpım İşlevi


Topla.Çarpım İşlevi Ne İşe Yarar

Excel’in pek çok kullanıcı tarafından bilinmeyen ama pratik ve kolaylık sağlayan matematiksel bir fonksiyonudur Topla.Çarpım işlevi…

cizgi

Mantıksal olarak iki veya daha fazla dizinin yani sütunun birbiri ile çarpımlarını ve toplamlarını alır. En az iki en fazla 255 diziyi fonksiyona dahil edebilirsiniz.

Topla Çarpım Parametreleri

Bunun örneğini aşağıda inceleyelim, ilk olarak fonksiyonun kullanım amacına uygun aşağıdaki gibi bir tablo oluşturdum. Kırtasiye alışverişi için sipariş miktarı ve birim fiyatları olan bir tablomuz olsun…

Topla Çarpım Tablo örnek

Örnekte belirtildiği üzere, 21 adet silgi satın alınacaktır. Birim fiyatı 10 TL ise toplamda silgi için ödenecek tutarn 21 x 10 = 210 TL demektir. Aynı şekilde diğer malzemelerin de tek tek hesaplamasını yapabiliriz. Birim fiyat ile sipariş miktarının çarpımını alırsak defter, kalem, çanta vs ürünlerin toplam tutarlarını belirleyebiliriz. Aşağıdaki gibi manual olarak miktar ile fiyat değerlerinin çarpımını aldığımızda bize her ürünün toplam maliyetini verir. Keza aynı şekilde bu alışverişin totalde ne kadar tuttuğunu görmek için D sütunundaki Toplam Tutar değerlerini toplayarak sonuca ulaşabiliriz.

Toplam Tutar

Burada D8 hücresine genel alışverişin toplamına ulaşmanın daha kısa bir yolu var, işte size konu başlığında bahsettiğim fonksiyon burada devreye girecektir. Detayları görmeden sadece dip toplamı almak isteyen Excel kullanıcılarına Topla.Çarpım fonksiyonu daha çok zamandan tasarruf ettirecek.


Bunun için yapmanız gerekenleri adım adım paylaşıyorum.

 • Toplamı almak istediğiniz herhangi boş bir hücreye tıklayın,
 • Fx fonksiyon çubuğundan Matematiksel Fonksiyonlar başlığı altında, Topla.Çarpım fonksiyonunu bulup seçiniz,

Topla Çarpım Fonksiyonu Menü

 • Fonksiyon açıldığında aşağıdaki gibi parametre penceresi gelecektir.

Topla Çarpım Fonksiyonu Parametrelerin Kullanımı

 • Yapmanız gerekenler çok basit, Dizi1 satırına sipariş miktarı olan sütunu veya değer aralığını (örnekte C sütunu), Dizi2 satırına tutar bilgisi olan sütunu veya değer aralığını (örnekte D sütunu tutar bilgisi içeriyor) seçiyoruz ve tamam butonuna tıklıyoruz. Burada herhangi bir değer içeren sütun aralığını veya birkaç hücre aralığını seçmekte serbestsiniz. Dilerseniz hiç fonksiyon çubuğunu açmadan D8’deki boş hücreye tıklayıp =TOPLA.ÇARPIM( yazdıktan sonra işlem yapmak istediğiniz hücre aralığını mouse ile tıklayıp araya noktalı virgül eklemek şartıyla istediğiniz kadar dizi ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, D8 hücresine şu formülü yazmış olacağız, =TOPLA.ÇARPIM(B:B;C:C) , bunun anlamı B ve C sütunlarında bulunan sayı değerlerini çarp ve genel toplamını al demektir.

Tamam butonuna tıkladıktan sonra sonuç tablomuza göre 2.150,00 TL olarak gelecektir. Detayları örnek dosyamızdan inceleyebilirsiniz.


Topla.Çarpım İşlevi Örnek Dosya


 

 


This Post Has 3 Comments

 1. ibrahim Reply

  merhaba
  malzeme miktar mt
  boru1 1
  boru2 2
  boru3 3
  boru4 4
  boru5 5
  malzeme miktar tablosu ile başka bir sayfadaki genel malzeme fiyat listesi olan
  malzeme fiyat mt
  boru1 10
  boru2 20
  boru3 30
  boru4 40
  boru5 50
  boru6 60
  boru7 70
  boru8 80
  boru9 90
  boru10 100
  malzeme fiyat tablosundan her bir malzemenin kendi miktarı ile fiyatını arayıp bulunarak çarpılması ve genel fiyat toplamının bir hücreye yazdırılmasını nasıl yaparız.

 2. ibrahim Reply

  yani
  boru1=1 metre ve boru1=10 TL
  boru2=2 metre ve boru2=20 TL
  boru3=3 metre ve boru3=30 TL
  boru4=4 metre ve boru4=40 TL
  boru5=5 metre ve boru5=50 TL
  istediğim borular için toplam değer=1*10+2*20+3*30+4*40+5*50=550 TL

 3. Çizgi Reply

  Formül :
  =TOPLA.ÇARPIM(A1:A5;B1:B5)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir