Formüller

Tarih ve Saat Fonksiyonları 4.Bölüm


Daha önceki konularımızı takip eden okuyucularım, Detaylı olarak inceleyeceğimiz  Tarih ve Saat Fonksiyonlarında 4.Bölüm konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

  • YILORAN,
  • ZAMAN,
  • ZAMANSAYISI, fonksiyonlarıdır.

YILORAN; Belirli bir döneme atamak için bir yıllık hakların veya yükümlülüklerin oranını belirlemek için YILORAN fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Mantığı ise [Başlangıç_Tarihi];[Bitiş_Tarihi];[Temel] şeklinde çalışır. Burada temel kısmı isteğe bağlı olarak kullanılmayabilir. Amacı ise kullanılacak gün sayma temeli türüdür. Yani temel parametresini boş bırakırsanız veya 0 yazarsanız gün sayma temeli 30/360 methodunda olur.  1 yazarsanız Fiili/fiili, 2 yazarsanız Fiili/360, 3 yazarsanız Fiili/365, 4 yazarsanız Avrupa 30/360 türünde sonuç verir.

Excel Yıloran Fonksiyonu

  • =YILORAN(A1;B1) – Bu formülde temel parametresi girilmediğinden dolayı, taban bağımsız değişkeni atlanır ve yılın belirtilen tarihler arasındaki kesimi verir.
  • =YILORAN(B2;C2;1) – Yukarıda bahsettiğimiz temel parametresi kısmına 1 yazdık, Gerçek/Gerçek temel bağımsı değişkeni kullanılır ve aynı tarihler arasındaki kesimi verir. 2015 artık yıl olduğundan dolayı 366 gün temelindedir.
  • =YILORAN(B2;C2;3) – Temel parametresine 3 yazdığımız zaman (3.parametre olan) 365 gün temelini kullanır.

 

ZAMAN; Adından da anlaşılacağı gibi, hücrede bulunan değerleri zaman birimine dönüştürür. 3 gerekli alanı vardır bunlar sırasıyla Saat, Dakika ve Saniye’dir.

Excel Zaman Fonksiyonu

Formül kullanımı =ZAMAN(Saat;Dakika;Saniye) şeklindedir. Biz bu değerlerin A8, D8, C8 hücrelerinde bulunduğunu varsayalım, aşağıdaki örnek bize durumu kısaca özetleyecektir.

Excel Zaman Fonksiyonu Saat Dakika Saniye

=ZAMAN(A8;B;8;C;8) fonksiyonu 1;1;1 olan değerleri 1:01 AM şeklinde zaman dilimine dönüştürür.

 

 

ZAMANSAYISI; Bir metin şeklinde gösterilen zamanı ondalık sayı halinde gösterir. Bu ondalık sayılar 24 saatlik zaman dilimi karşılığını 0 ila 0,99988426 arasında bir değer ile sonuçlandırır. Formülün çalışması için hücrede bulunan değerin metin biçiminde olması gerekir.

Excel Zamansayısı Fonksiyonu

Örneğin, genel sekmesinde olan bir hücreye 1:01 PM yazarsanız arka planda 13:01:00 şeklinde bir değer oluşturur. Bu değer üzerinden =ZAMANSAYISI() formülü uygulandığı taktirde #DEĞER hatası alınır. Aşağıdaki örnekte bir doğru, bir de yanlış sonuç alacağımız anlatımlar mevcut.

Excel Zamansayısı Fonksiyonu Değer

1.İşlemde B15 hücresinde bulunan 1:01 PM değeri, Microsoft Excel’in genel formatı ile birlikte 13:01:00 zaman algısını oluşturur. Bu değer          üzerinden =ZAMANSAYISI(B15) işlemi uygulanırsa #DEĞER hatası gelir.

  1. işlemde ise B16 hücresini metin formatına çevirdikten sonra 1:01 PM yazdık. Daha sonra =ZAMANSAYISI(B16) fonksiyonu uygulandığında 0,542361111 sonucunu getirir. Bu örneğe ikinci bir alternatif olarak =ZAMANSAYISI(“1:01 PM”) şeklinde formül yazabilirsiniz.

cizgi

Tarih ve Saat Fonksiyonları hakkında daha önceki konularımızı incelemek için,

Tarih ve Saat Fonksiyonları 1.Bölüm,

Tarih ve Saat Fonksiyonları 2.Bölüm,

Tarih ve Saat Fonksiyonları 3.Bölüm, linklerine tıklayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir