Formüller

Tarih ve Saat Fonksiyonları 3.Bölüm


Tarih ve Saat Fonksiyonlarında 3.Bölüm konu başlıklarımız aşağıdaki gibidir.

 • SAAT,
 • SERİAY,
 • SERİTARİH,
 • TAMİŞGÜNÜ,
 • TARİH,
 • TARİHSAYISI, fonksiyonlarıdır.

İlk olarak saat fonksiyonu ile çalışmaya başlayalım…

SAAT; Hücrede bulunan zaman değerini saat biriminde getirir. Bu işlemleri uygularken saat,

“00:00 – 23:00” arasındaki bir tamsayı olarak getirir. Aşağıdaki örnek resim üzerinden madde madde nasıl ve nerede kullanılacağını açıklayalım.

Excel Saat Fonksiyonu

 1. Değer olarak 0,60 yazan bir hücre üzerine saat fonksiyonu uygulanırsa, 24 saatin %60’ını döndürür. Bu da 14 demektir.
 2. 12.2015 10:45 şeklinde görünen bir hücre üzerinde saat fonksiyonu uygularsanız, Tarih/Saat değerinin (10:45) saat kısmını getirir. Bu da sonuç olarak 10 demektir.
 3. 06.2010 yazan bir hücre üzerinde saat fonksiyonu uygulanırsa, hücrede yalnızca tarih olduğu için, yani saat kısmı belirtilmediğinden dolayı sonuç 0 olarak gelir.

 

SERİAY; Genelde vade hesaplamalarında kullanılan bir fonksiyondur. Ayın son gününe gelen vade tarihini ya da son tarihi hesaplamak için kullanılır. Mantıksal olarak [Başlangıç_tarihi];[Ay_sayısı] değerlerinin belirtilmesi istenir.

Excel Seriay Fonksiyonu

B10 hücresinde yazan 01.01.2016 tarihinden itibaren 2 ay sonra gelen ayın son gününü verir. Bu da Mart ayının sonunu işaret eder. Formül sonucu olarak 31 Mart 2016 yazar.

=SERİAY(B10;2) yazarsanız yukarıdaki işlemler uygulanır. Benzer şekilde =SERİAY(B10;-2) şekilde yazarsanız bu seferde iki ay öncesine göre hesaplama yapar.

 

SERİTARİH; Dağıtım tarihiyle aynı güne denk gelen vadeleri hesaplamak için kullanılır.

Formül kullanım şekli =SERİTARİH(A1;1) formatındadır. Aşağıdaki örnekte sırasıyla sonuçların anlamlarını inceleyelim.

Excel Seritarih Fonksiyonu

 1. =SERİTARİH(B15;3) anlamı B15 hücresindeki tarihin 3 ay sonrasına denk gelen tarihi verir.
 2. =SERİTARİH(B15;-3) negatif kullanılan sayılarda ise 3 ay öncesine denk gelen tarihi verir.

 

TAMİŞGÜNÜ; İki tarih arasındaki tüm iş günlerini hesaplar. Bunun için bir başlangıç tarihi, bir de bitiş tarihi belirtmeniz gereklidir. Aşağıda iki örnek ile =TAMİŞGÜNÜ fonksiyonunun tüm özelliklerini anlatalım.

Excel Tamişgünü Fonksiyonu

 1. İki tarih arasındaki tam iş günlerinin toplamını hesaplamak için boş bir hücreye gelip =TAMİŞGÜNÜ(A1;B1) şeklinde formül yazabilirsiniz.
 2. İki tarih arasındaki tam iş günlerini hesaplarken, aradan hesaba katılmasını istemediğiniz bir tarih aralığı olduğunu düşünelim. Mesela 1 Şubat 2016 ile 15 Mart 2016. Bu iki tarih arasında 32 tam iş günü bulunmakta. Peki aradan çıkarmak istediğimiz tarihler olursa ne yapacağız diyenleri duyar gibiyim. Bunun için çıkartılacak olan bir tarih listesi oluşturabilir ve formül içinde bunu belirtebilirsiniz. Ben şu şekilde bir formül yazdım;

=TAMİŞGÜNÜ(B23;C23;E26:E28) bunun anlamı, B23 ile C23 hücrelerindeki tarihler arasında tam iş gününü hesapla, E26:E28 hücrelerinde bulunan tarihleri çıkart. Sonuç 29 olarak gelecektir.

 

TARİH; Yıl, Ay, Gün belirtilen hücreleri bir tarihe dönüştürebilirsiniz. Aşağıdaki örnek size bunu kolayca yapmanızı sağlayacak.

Excel Tarih Fonksiyonu

 

TARİHSAYISI; Excel Hesap Tablosu normalde tarih verilerini, metin olarak depolanan seri numaralarını çevirerek gösterir. Yani 42401 sayısı aslında 01.02.2016 tarihini temsil eden bir sayı değeridir. Tarihsayısı fonksiyonu ise tarih değerlerinin hangi sayı metnine ait olduğunu gösteren bir formüldür.

Excel Tarihsayısı Fonksiyonu

Aşağıda metin olarak girilen bir tarihin sayı sonucunu örnek olarak tarif edelim,

=TARİHSAYISI(“01.02.2016”) formülünün sonucu 42401’ dir.

cizgi

Daha önceki çalıştığımız Tarih ve Saat Fonksiyonları konularını incelemek için aşağıdaki konulara göz atabilirsiniz.

Tarih ve Saat Fonksiyonları 1.Bölüm,

Tarih ve Saat Fonksiyonları 2.Bölüm,


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir