Microsoft Word

Microsoft Word Yazım denetleme


Seçtiğiniz belge diline göre Microsoft Word otomatik olarak yazım denetimi yapacaktır. Denetim sırasında yanlış yazılmış olan kelimeler kırmızı çizgi ile işaretlenecektir.

 

 

 

Yanlış yazılmış olan kelimeyi düzeltmek için:

1. Altı çizili kelimeye sağ tıklayın.

2. Açılan menünün en üstünde bu kelime için yazım önerileri yer almaktadır.

3. Yazmak istediğiniz kelime bunlardan biri ise kelimeye tıklayarak düzeltebilirsiniz.

4. Yazdığınız kelimenin doğru olduğunu düşünüyorsanız Yoksay seçeneğini tıklayabilirsiniz. Böylece kelime değiştirilmeyecek ve altındaki kırmızı çizgi kaldırılacaktır.

5. Aynı kelimeyi belge içinde pek çok kez kullandıysanız ve doğru yazıldığını düşünüyorsanız Tümünü Geç seçeneğini tıklayabilirsiniz.

6. Yazdığınız kelimenin doğru yazıldığından emin iseniz Sözlüğe Ekle seçeneği ile kelimeyi sözlüğe ekleyerek bundan sonra doğru kabul edilmesini sağlayabilirsiniz.

Microsoft Word, dilbilgisi denetimi de yapmaktadır ve yanlış kullanımları yeşil çizgi ile işaretlemektedir. Yeşil çizgi ile işaretlenmiş olan bölümler ile ilgili düzenlemeler için:

1. İşaretli bölümü sağ tıklayın.

2. İşaretli bölüm ile ilgili bir öneri var ise açılan menünün en üstünde yer alır.

3. Doğru kullanımın bu öneri ise öneriye tıklayarak düzeltmeyi yapabilirsiniz.

4. Önerinin doğru olmadığını düşünüyorsanız Tümceyi Yoksay seçeneği ile değişiklik yapmadan yeşil çizgiyi kaldırabilirsiniz.

Yeşil çizgi ile işaretlenmiş olan bazı bölümler ile ilgili bir öneri verilmeyecektir. Bu durumda işaretli bölümün tekrar gözden geçirmesi yararlı olacaktır. Eğer bölüm uygun bulunuyorsa Tümceyi Yoksay seçeneği seçilerek yeşil çizgi kaldırılabilir. Otomatik yazım denetimi özelliğini kullanmak istemiyorsanız Dil penceresini açıp “Yazım veya dilbilgisi denetimi yapma” kutucuğunu tıklayarak işaretleyebilirsiniz.

Microsoft Word Metin İşlemleri

Bu bölümde belgenizde değişiklik veya düzenleme yapmak istediğinizde ihtiyaç duyacağınız işlemler ile metin girişini kolaylaştıracak araçlara yer verilmiştir.

Dolaşma : Belge içinde dolaşmak için Word penceresinin sağ tarafındaki gezinti çubuğunu kullanabilirsiniz.

Kaydırma çubuğunu aşağı ya da yukarı hareket ettirerek sayfalar arasında hızla geçiş yapabilirsiniz.

Çubuğun altındaki

 

 

 

 

Ayrıca Word penceresinin altındaki durum çubuğunda yer alan Sayfa bilgisine tıklayarak istenen sayfaya ulaşılabilir. Açılan Bul ve Değiştir penceresinin Git sekmesine ulaşılmak istenen sayfanın numarası yazılabilir. Ayrıca + ve – işaretleri ile ileri veya geriye doğru kaç sayfa gidileceği de bu pencerede belirtilebilir. Klavye tuşları kullanılarak da belge içinde dolaşılabilir

 

Klavye tuşları kullanılarak da belge içinde dolaşılabilir.

Microsoft Word Seçme ve Taşıma

Hazırladığınız metinde bir paragraf, cümle ya da kelimeyi belgenin farklı bir yerine taşımak için taşımak istediğiniz bölümü imlecinizin sol tuşuna basılı tutarak seçmelisiniz. Seçme işlemini klavyedeki yön tuşlarını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için seçmek istediğiniz bölümün başına veya sonuna tıklamalısınız. Seçim için gereken tuş kombinasyonları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Seçilmiş bölümü yine fareniz ile sürükleyerek istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Seçili bölümü belge içinde taşımaya başladığınızda imleciniz yanda görüldüğü gibi noktalı olacaktır ve sürüklemeyi bıraktığınızda seçtiğiniz bölüm imlecinizin olduğu noktaya taşınacaktır.

Microsoft Word’de Kopyalama

Belge içinde veya belgeler arasında istediğiniz bölümleri kopyalayarak çoğaltabilirsiniz. Kopyalama işlemi için bölümü seçin ve aşağıdaki işlemlerden birini kullanarak işlemi tamamlayın:

a. Giriş sekmesi:

1. Kopyala düğmesine tıklayın.

2. Seçili bölümü yapıştırmak isteğiniz yere tıklayın.

3. Yapıştır düğmesine tıklayın.

b. Seçili bölümü sağ tıklayınca açılan menü:

1. Kopyala seçeneğine tıklayın.

2. Seçili bölümü yapıştırmak isteğiniz yere sağ tıklayın.

3. Yapıştır seçeneğine tıklayın.

c. Klavye kısayolları:

1. CTRL ve C tuşlarına basın.

2. Seçili bölümü yapıştırmak isteğiniz yere tıklayın.

3. CTRL ve V tuşlarına basın

 

Belge içinde veya belgeler arasında taşıma yapmak için ise yukarıdaki adımları Kopyala yerine Kes özelliği ile uygulayabilirsiniz. Kes işleminin klavye kısayolu ise CTRL ve X tuşlarıdır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir