Microsoft Word

Microsoft Word Yazılımı


Microsoft Office Word Yazılımı

Microsoft Word, bilgisayarınızda metin belgeleri oluşturmanızı sağlayan ve Microsoft Office paketine dâhil bir yazılımdır.

Bu yazılımı kullanarak oluşturduğunuz metin belgelerini tablo ve grafikler ile zenginleştirebilir, resim ve çizim gibi araçlar ile renklendirebilirsiniz. Microsoft Word 2010 ara yüzündeki bölümler aşağıdaki resim üzerinde gösterilmiştir.

 

Microsoft Word 2010 sürümünde menüler sekmeler şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Ekranda sürekli yer alan 8 sekme temel kullanım amaçları aşağıda listelenmiştir:

1. Dosya: Doküman yönetimi ile ilgili Aç, Kaydet, Farklı Kaydet ve Yazdır gibi işlemler yer alır.

2. Giriş: Bir belge üzerinde çalışırken sıklıkla kullanılan Yazı Tipi ve Paragraf Düzenleme gibi araçlar yer alır.

3. Ekle: Dokümana eklenebilecek Tablo, Resim, Grafik ve Sayfa Numarası gibi nesneler ve özellikler yer alır.

4. Sayfa Düzeni: Kenar Boşlukları, Yönlendirme ve Sayfa Kenarlıkları gibi sayfa yapısı ile ilgili özellikler yer alır.

5. Başvurular: Dokümana İçindekiler Tablosu, Dipnot ve Alıntı gibi özellikler eklemek için kullanılır.

6. Postalar: Zarf veya Etiket hazırlamak ve Adres Mektup Birleştirme için kullanılır.

7. Gözden Geçir: Yazım Denetimi ve Dil seçimi araçları yer alır. 8. Görünüm: Çalışma alanını şekillendirmek için kullanılan Belge Görünümleri ve Yakınlaştırma araçları yer alır.

Sürekli görünen sekmelere üzerinde çalıştığınız nesne ile ilgili araçların yer aldığı sekmeler de eklenmektedir. Örneğin, bir tablo üzerinde çalışırken Tasarım ve Düzen sekmelerinden oluşan Tablo Araçları bölümü görülürken bir resim üzerinde çalışırken Biçim sekmesinin yer aldığı Resim Araçları bölümü görülür.

Microsoft Word 2010 yazılımında açılır menüler yerine Şerit uygulaması kullanılır. Şerit üzerinde araçlar küçük resimler ile simgelenir.

 

 

 

 

 

İsterseniz şeridi, şeridin sağ üst köşesinde yer alan

düğmesi ile gizleyerek çalışma alanınızı genişletebilirsiniz. Menülere tıklayarak şeridi görünür hale getirebilirsiniz. Şeridi sürekli görünür yapmak için ise yine şeridin sağ üst köşesinde yer alan

düğmesi tıklanmalıdır.

 

Microsoft Word 2010 yazılım penceresinin sol üst köşesinde yer alan Hızlı Erişim Çubuğu ile Kaydetme, Geri Alma, Yenileme ve Baskı Önizleme araçlarına kolaylıkla erişilebilir.

İsterseniz Hızlı Erişim Çubuğuna yeni araçlar ekleyerek özelleştirebilirsiniz. Bunun için Hızlı Erişim Araç Çubuğu’nu Özelleştir açılır menüsünü kullanabilirsiniz.

 

Microsoft Office Word’de Klavye Kısayolları

 

Klavye kısayolları ile sık kullandığınız işlemleri daha hızlı yapabilmeniz için sunulmuş araçlardır.

Şerit üzerinde kullandığınız aracın üzerinde imlecinizi bekletirseniz kısayolunu görebilirsiniz.

 

 

Bu araçlardan en sık kullanılanlar aşağıda listelenmiştir:

Microsoft Office Word Yardım

 

Microsoft Word yazılımı ile çalışırken yardıma ihtiyaç duyduğunuzda şeridin sağ üst köşesindeki “Soru işareti” düğmesini kullanarak veya klavyedeki F1 tuşuna basarak Word Yardımını açabilirsiniz.

Açılan Yardım penceresinde yaşadığınız sorun ile ilgili anahtar kelimeleri Ara Çubuğuna yazarak arama yaparak çevrimiçi ve çevrimdışı ilgili kaynaklara erişebilirsiniz.

Bilgisayarınızın İnternet bağlantısı var ise Office.com aracılığıyla çevrimiçi kaynaklara ulaşabilirsiniz. Çevrimdışı kaynaklarda arama yapmak istiyorsanız, Ara Çubuğunun üstündeki düğmesine “Yenile”ye tıklayabilirsiniz.

Tekrar çevrimiçi arama yapmak için ise yanındaki düğmesini kullanabilirsiniz. Bu işlemi Word Yardımı penceresinin sağ alt köşesindeki Bağlantı Durumu düğmesini kullanarak da

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir