Microsoft Word

Microsoft Word Temel İşlemler


Microsoft Word Temel İşlemler

Bu bölümde Microsoft Word yazılımının kullanımı ile ilgili temel işlemlere yer verilmiştir.

Microsoft Word yazılımını başlatmak için:

1. Başlat düğmesine tıklayın.

 

 

2. Tüm Programlar seçeneğine tıklayın.

3. Microsoft Office klasörüne tıklayın.

4. Microsoft Word 2010 seçeneğine tıklayın

Masaüstü kısayolu oluşturmak için Microsoft Word 2010 seçeneğine sağ tıkladığınızda açılan menüde önce Gönder seçeneğine tıklamalı, açılan alt menüde ise Masaüstü (Kısayol Oluştur) seçeneğine tıklamalısınız. Bu işlemden sonra Microsoft Word yazılımını açmak için masaüstünde yer alan ikona tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Microsoft Word Yeni belge açma

Microsoft Word yazılımını açtığınızda boş bir belge de açılmış olacaktır. Bir doküman üzerinde çalışırken yeni bir belge açmak için:

1. Dosya sekmesine tıklayın.

2. Soldaki menüden Yeni seçeneğine tıklayın.

3. Açılan şablonlardan amacınıza uygun olana çift tıklayarak açın.

Yeni bir boş belge açmak için CTRL ve N tuşları da kullanılabilir. Kullanılabilir Şablonlar arasında en sık kullanılan ve yazılımı ilk açtığınızda açılan Boş Belgedir. Bu ekrandaki şablonlar aracılığıyla belli amaçlar için önceden belirlenmiş biçimlerde belgeler oluşturabilirsiniz.

Örneğin Ajandalar ile bir toplantı akışını hazırlayabilir, Listeler ile yapılması gereken işlerinizin listesini hazırlayabilirsiniz.

Microsoft Word de Var olan belgeyi açma

Daha önce üzerinde çalıştığınız bir belgeyi tekrar açmak için:

1. Dosya sekmesine tıklayın.

2. Soldaki menüden Aç seçeneğine tıklayın.

3. Açılan pencere aracılığıyla belgenizi bulun ve belgeye çift tıklayarak açın.

Aç penceresine ulaşmak için CTRL ve O tuşlarına basabilirsiniz.

Microsoft Word de Birden fazla belge ile çalışma

Aynı anda birden fazla belge ile çalışırken belgeler arasında geçiş yapmak için:

  1. Görünüm sekmesine tıklayın.
  2. 2. Pencere bölümünden Pencerelerde Geçiş Yap düğmesine tıklayın.
  3. 3. Açılan menüden geçiş yapmak istediğiniz belgeye tıklayın.

 

Ayrıca imlecinizi araç çubuğunda göreceğiniz Microsoft Word ikonu üzerinde bekletirseniz açık olan belgelerinizi görebilirsiniz. Bu pencerelere tıklayarak da istediğiniz belgeye geçebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise ALT ve TAB tuşlarına beraber basmaktır. Bu durumda bilgisayarınızda açık olan bütün belgeler ekranınızın ortasında gösterilecektir.Bu belgelere tıklayarak istediğiniz belgeyi açabilirsiniz.

Bu özellik herhangi bir programda açmış olduğunuz belge ile Word belgesi arasında da geçiş yapmanıza olanak sağlar. Örneğin; açmış olduğunuz Microsoft Excel tablosundaki verileri üzerinde çalıştığınız Word belgesine kolaylıkla kopyalayabilirsiniz.

Birden fazla belgeyi bir arada görmek isterseniz Görünüm sekmede yer alan Tümünü Yerleştir seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda açık olan tüm Word belgeleriniz ekranınıza alt alta sığdırılacaktır.

Belgeler yerleştirildikten sonra aktif hale gelecek olan Yan Yana Görüntüle seçeneği ile belgelerinizin yan yana yerleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece belgeler arasında geçiş yapmadan bir belgeden diğerine metin veya biçim kopyalama yapabilir ya da belgeleri karşılaştırabilirsiniz.

Microsoft word de Dil seçimi

Microsoft Word yazılımı kurulum diline göre varsayılan dilini ayarlamaktadır. Yazılım kurulumu Türkçe yapıldı ise varsayılan yazım dili Türkçedir ve değiştirilmediği sürece bütün belgelere uygulanır.

Çalışılan belgenin yazım dilini Word penceresinin en altındaki durum çubuğundan görebilirsiniz. Belge dilini özellikle yazım ve dilbilgisi denetimi için önem taşımaktadır.

Belge dili ile kullandığınız dil farklı ise yazdığınız tüm kelimelerin altı kırmızı ile çizilecektir.

Bütün belgenin dilini değiştirmek için:

1. CTRL ve A tuşlarına basarak tüm belgeyi seçin.

2. Gözden Geçir sekmesine tıklayın.

3. Dil bölümünde yer alan Dil düğmesine tıklayın.

4. Yazım Denetimleme Dilini Ayarla seçeneğine tıklayın.

Açılan Dil penceresinden belge dilini ayarlayabilirsiniz. Örneğin; Microsoft Word yazılımı İngilizce kurulduysa, varsayılan dil İngilizce olacaktır.

Türkçe belgelerde yazım denetimi yapmak için Dil penceresinden Türkçe seçilmelidir. Genellikle çalışma diliniz Türkçe ise Türkçeyi varsayılan dil olarak yine bu pencereyi kullanarak ayarlayabilirsiniz.

Bu işlemi Türkçe seçtikten sonra Dil penceresinin altındaki Varsayılan Olarak Ayarla düğmesine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Tamam düğmesine tıklayarak ayarlarınızı uygulayarak pencereyi kapatabilirsiniz.

 

 

Ayrıca Dil penceresine durum çubuğundaki düğmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer yazılımınız Türkçe kurulmamış ise Türkçe dil paketini yüklemeniz gerekmektedir. Türkçe dil paketine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz: buradan


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir