Form Denetimleri

Microsoft Excel Form Denetimleri


Microfost Excel’de bir listeden öğe seçmek için kolaylık sağlayan işlevlere denetim işlevleri denir. Bu denetimler Liste kutusu, seçenek düğmesi, kaydırma çubuğu gibi düğmelerdir.

Konumuzda ise form denetimlerine nasıl ulaşılır ve kullanılır hepsini bir başlık altında toparlamak istedim. Böylece işinize yarayabilcek olan modülleri kendi çalışmalarınıza uyarlayabilirsiniz. Bu işlevler;

  • Form Denetimleri – Değer Değiştirme Düğmesi,
  • Form Denetimleri – Birleşik Giriş Kutusu,
  • Form Denetimleri – Onay Kutusu Ekleme,
  • Form Denetimleri – Liste Kutusu Ekleme,
  • Form Denetimleri – Seçenek Düğmesi,
  • Form Denetimleri – Kaydırma Çubuğu…

cizgi

İlk olarak bu işlevlere erişim için Geliştirici sekmesini aktif etmemiz gerekiyor. Sırasıyla aşağıdaki yöntemleri takip ederek, Form denetimlerini kullanabilirsiniz. İlk olarak Excel’in sol üst köşesinde bulunan Dosya sekmesine tıklıyoruz.

Excel Geliştirici Sekmesini Aktif Etmek 1

Sonra da açılan pencerede Seçenekler’e tıklıyoruz. (Bu örnekler Excel 2013 üzerinden yapılmaktadır. Excel 2007 veya 2010 kullanan Office kullanıcılarımız aynı benzeri yöntem ile, Dosya > Seçenekler şeklinde ilerleyebilirler.)

Excel Geliştirici Sekmesini Aktif Etmek 2

Seçeneklere tıkladıktan sonra karşımıza Excel Seçenekleri adı altında bir pencere açılacaktır. (Bkz aşağıdaki örnek resim) Buradan “Şeridi özelleştir” sekmesine tıklayın ve pencerenin sağ tarafında Excel ana menüyü oluşturan iskeleti göreceksiniz. Burada normal olarak Geliştirici sekmesi seçili gelmez.

Excel Seçenekleri Penceresi Geliştirici Sekmesi

Sıradaki adım olarak geliştirici sekmesini aktif edin yani tikleyin. Aşağıdaki gibi geliştirici sekmesine ait olarak özellikleri görebilirsiniz. Biz bugün ana konumuz olan Form denetimlerini görebilmek için Geliştirici sekmesini aktif ediyoruz. Bu sekme altında Makro, XML ve Denetimler ile çalışma imkanımız olacak.

Excel Geliştirici Sekmesinin Menüleri

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra Geliştirici sekmesini aktif ediyor ve Tamam butonuna tıklıyoruz.

Şimdi Excel’in ana menüsünde “Geliştirici” sekmesi altında aktif olan özellikleri görebilirsiniz.(Bkz aşağıdaki örnek resim)

Excel Geliştirici Sekmesi

Burada Kod başlığı altında Visual Basic, Makrolar kaydetmek ve düzenleme yetkileri vardır. Makro kullanımı ileri düzey Excel kullanıcılarına hitap etmektedir. İkinci menü olarak Eklentiler gelir. Excel’e yeni eklentiler yüklemek için bu alan kullanılır. Üçüncü başlık Denetimler, yani bizim kullanacağımız Form denetimleri burada bulunmaktadır. Form denetimlerini görüntülemek için Ekle butonuna basın ve açılan menüden Form denetimlerini inceleyebilirsiniz. Dördün ve son başlık XML çalışmaları için kullanılır. Aşağıda form denetimlerinin menüsünü görüntüleyelim.

Microsoft Excel Form Denetimleri

Aşağıdaki ilgili konu başlıklarına tıklayarak, form denetimleri menüsü altında kullanabileceğiniz işlevleri tüm detaylarıyla birlikte inceleyebilirsiniz. Her bir konu başlığı altında örnek resimler ve örnek excel çalışma dosyası mevcuttur. Dilerseniz dosyayı indirerek daha detaylı bir şekilde çalışabilirsiniz.

 Sorularınız için aşağıdaki yorum penceresini kullanabilir veya info@cizgiakademi.com mail adresine mail gönderebilirsiniz.