Genel

Google Link Reddetme Aracı | Disavow Links Nedir?


Google link reddetme aracı

Google tarafından sitenin güvenliğini sağlamak için geliştirilmiştir. İstenmeyen backlink kaynaklarını reddetmek, zararlı site bildirimi yapmak ve güvenli olmayan sitelerle ilgili uyarıları yönetmek için kullanılır. Nasıl yönetilir, neler yapılır link reddetme detaylarını birlikte inceleyelim. 

Google Disavow Links

Kelime anlamı itibariyle bağlantıları reddetmek anlamına gelir. Bu araç, web sitenize gelen linkleri incelemenizi sağlar ve linkler kimlerden gelmiş, faydalı mı, zararlı mı tespit etme olanağı sağlar. Eğer dışarıdan gelen linkler arasında spam olup, siteye zarar verebilecek bağlantılar tespit edilirse, hemen link reddetme imkanınız var.

Örneğin, rakip siteleriniz sizin site içeriğinizle alakalı olmayan, kalitesiz ve google tarafından yasak olan anchor textler üstünden sizin sitenize bağlantılar oluşturdu. Tabi bundan haberiniz yok! Google ise size gelen linklere karışmaz. Zararlı içerikleri bulmanız için link reddetme aracı icat etmişler. Şimdi bu aracın kullanımı nasıl oluyor biraz onlardan bahsedelim.

Google Link Reddetme (Disavow Links) Aracı Kullanımı ;

 • https://www.google.com/webmasters/tools/ adresine girin ve oturum açın.

İlk olarak yukarıda belirttiğim adresten, sitenize ait olan google hesabı ile giriş yapın. Daha sonrasında aşağıdaki gibi domain adreslerinin olduğu bir sayfa gelecek.

 • Yönetmekte olduğunuz domain adresini seçin,

 • Açılan sayfada sol tarafta Kontrol Paneli belirecek, buradan Arama Trafiği > Sitenize Bağlantılar kısmını tıklayın.

 • Şimdi önemli kısımdayız, sitenize gelen tüm linkler aşağıdaki benzer tablodaki gibi karşınıza gelecektir.

 • Google Link Reddetme (Disavow Links) Aracı buraya kadar size raporlama konusunda yardımcı oluyor.

Buradan itibaren hangi linklerin kötü, hangi linklerin iyi olabileceğini Google tamamen sizin kişisel tercihlerinize bırakıyor. Az önce açtığımız tabloda görünen bağlantı linklerini incelemeniz gerekir. Hangi siteler zararlı bunları yukarıda anlatılan yönergeleri dikkate alarak tespit etmek gerekir. Sitenizin içeriğiyle alakalı olmayan dış linklerden gelen bağlantılar, Domain Authority & Page Authority değeri sizden daha düşük olan sitelerden gelen alakası bağlantılar, kural ihlali içeren bağlantılar bulmak ve biraz araştırma yapmanız gerekecek gibi…Bu linklerden zararlı olduğunu düşündüğün bağlantılar varsa, zararlı olan linkleri kopyalayıp bir metin belgesi içerisinde yapıştırın. Neden metin belgesi dediğinizi duyar gibiyim? Google link reddetme aracı, engellemek istediğiniz bağlantıların listesini “.txt” formatında kabul ediyor. Birazdan nasıl işlem yapılacağını da açıklayacağım.

Engellemek istediğiniz sitelerin, domain yaşı, authority değerleri, spam score ve içerik kalitesine bakarak analiz yapabilirsiniz.

Google Link Reddetme (Disavow Links) Nasıl Yapılır?

Dikkatli kullanılması gereken bölüm burasıdır. Google link reddetme aracında doğru analizleri yaptıktan sonra, sitenize zarar verebilecek olan içeriklerin tespitini yaptınız. Şimdi bunları engelleme aşamasındayız. Şimdi bir metin belgesi açıp içerisine reddetmek istediğim bağlantıları şu şekilde yazıyorum;

Burada bağlantı engellemek için iki yöntem bulunuyor. Birisi, sitenize domain belirtebilirsiniz, ikincisi direk sayfa bağlantısı belirtebilirsiniz.

Ben örnek olarak, web siteme aşağıdaki domainlerin verdiği tüm bağlantıları engellemek istiyorum. Öyleyse engellemek istediğim linklerin başına domain: kelimesini ekliyorum.

Eğer sadece ilgili sayfaları engellemek istiyorsanız aşağıdaki şekilde hazırlıyorum; (http:)

Aradaki farkı anlamışsınızdır, birisinde siteyi komple engellemek için site adresinin başına domain: yazıyorum, diğerinde o sitenin sadece belirtilen bağlantısını engellemek için sayfa adresinin başına http: yazıyorum. Resimlerde anlattığım gibi metin belgesi düzenlemeniz gerekir. Aynı anda hem domain, hem bağlantı linklerini bir metin belgesinde hazırlayabilirsiniz.

Bağlantıları Reddet butonuna tıklayın, daha sonra Dosya seç butonuna tıklayın ve hazırladığınız metin belgesini içeriye atın.

Son olarak Bitti diye bir buton gelecek, tıklayın işlem tamam.

Bu adımları uyguladığınızda, sitenize gelen tüm bağlantıları kontrol altına alabilirsiniz.

Gönderdiğiniz backlinklerin Google tarafından dizinle yansıması 10 ila 60 gün arasında sürebiliyor. O yüzden beklemeye hazır olun 🙂

Webmaster Tools > Kontrol Paneli > Mesajlar bölümünden Link reddetme aracı hakkındaki taleplerinizin durumunu takip edebilirsiniz. Burada gereken tüm detaylar veriliyor.

Google link reddetme aracı kullanımı hakkında tüm detayları adım adım incelemedim, sorularınız olursa yorum penceresinden, bloğu takip etmek için mail listemize abone olabilirsin.

[Backlink iptal, Bağlantıları Reddetme, Google Link Reddetme Aracı, Disavow Links, Zararlı site bildirimi]


This Post Has 9 Comments

 1. Davut Gök Reply

  Anlatım çok sade ve resimli anlatım işime yaradı çok teşekkür ederim. Bu link reddetme olayını başıma kötü bir olay gelince araştırınca öğrendim keşke önceden bilseydim. Yıllardır uğraştığım sitem için bazı kötü niyetli arkadaşlar beni çekemeyenler sitemi ahlaksız ve sitemle alakası olmayan sitelere eklemişler. Sıralama mı etkiledirler. Onun için site reddetme ile hepsini geri reddettim inş düzelir.

 2. metin karaman Reply

  Siyemin ilk 6 ay performansi cok iyiydi. Sonra birden performans dususleri basladi. Durumu inceledigimde sacma sapan liblerden gelen trafik ve yorumlar vardi sitemde. Yeni oldugum icin hepsini tek tek el ile sildim. Web master tool da link reddetme araci oldugunu sizden ogrendim. Demekki yeterince tecrubelenmedim. Raporlama secenegiyle tekrar bir kontrol yapacagim.

 3. Bedri Özer Reply

  SEO, günümüzde tüm siteler için önemli bir konu. Seonun en önemli konusu ise backlink, biz sitemize yararlı backlink almak için uğraşırken kötü niyetli rakiplerimiz veya başka insanlar siteye anti seo çalışmaları yaparak spam linkler gönderebiliyorlar. Bu linkleri engellemek için disavow link aracı kesinlikle kullanılmalıdır. İyi bir konu, teşekkürler.

 4. Metehan Reply

  Şu geçtiğimiz haftadan bugüne çoğu yerden link gelmiş ve birçoğu istemiyeceğim türden. Bu link kaldırma arayışım da karşıma çıktığınız için açıkcası sevindim. Bu gelenleri linkleri google link reddetme aracı ile hızlı engelledim.

 5. Oğuzhan Yılmaz Reply

  Önceden internetten aldığım bir site lisansı ile oyun satışı yapmaktaydım. O zamanlar tabi SEO nedir bir şey bilmiyoruz. Oyun piyasasını bilirsiniz o dişli rakiplerimiz vardı. Google Adsense ile reklam verirdik kasıtlı olarak tıklarlardı vesaire. O zamanlar bir ağabeyim demişti alakasız yerlerden link geliyor sitene bunlar zarar verir diye. Şu anlattığınız bilgiyi keşke o zamanlar bilseydim 🙂 Teşekkür ederim.

 6. Sergen Akar Reply

  Öncelikle güzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederim. Yeni başlayanlar için gayet güzel bir bilgi çoğumuz bu sektöre girdiğimiz de bunları maalesef bilmiyorduk ama zamanla araştırma yaparak gayet güzel bir yerlere geliyoruz o kadar emek verip birisi gelip zararlı veya faydasız link bıraktığın da insanın biraz hevesini kaçırıyor. Arkadaşımız gayet yerinde anlatımlı açıklama yaptığından dolayı tekrar teşekkür ederim

 7. Eren Reply

  Eğer siteniz var ise site dışı seo yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi. Zararlı backlinkleri tespit edip disavow etmediğiniz sürece yükselmeniz bana göre mümkün değil. Toplu olarak yaptırdığımız çalışmalardan tutun da aldığımız linklere kadar hepsini ahrefs veya moz gibi araçlarla görebiliyoruz. Buralardan tespit edip linkleri reddetmemiz gerekiyor. Ben yaptım ve sitelerimde büyük yükseliş sağladım. Zararlı backlinklerin farkında olursak büyümemizde zaman açısından o kadar iyi olur.

 8. Ferdi Reply

  Yazı için teşekkürler. Rakiplerim siteme onlarca zararlı link göndermişler. Google link reddetme aracı disavow links ile hepsini iptal ettim. Sitemdeki düşüş durdu aksine yükseliş başladı

 9. mert Kaya Reply

  benim siteme spama düşmüş sitelerden linkler geliyor. Bu durum benim spam skorumu olumsuz etkiliyor. link reddetme aracını kullanarak bu bağlantıları reddedersem spam skorum düşer değil mi ? Acemilik zamanımızda yaptığımız hataların bedelini ödüyoruz sanırım. Yeni başlayan arkadaşlar mutlaka bu tarz makaleleri okuyup baştan sitelerine zarar verecek içerikli sitelerden link almamalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir