Seo

Google gibi getir nedir nasıl kullanılır


Bu makalede Google gibi getir nedir ve nasıl kullanacağınız ile ilgili kısa bilgilendirmeler vereceğim,

Google gibi getir nedir

Google site araçlarında “Search Console” da sunduğu araçlardan bir tanesidir. Öncelikle bu aracı kullanmak için site araçlarına sitenizi ekleyip doğrulamalısınız https://www.google.com/webmasters/ adresine girerek hesap oluşturabilir ve sitenizi doğrulayabilirsiniz. Eklediğiniz içerikleri manuel bir şekilde Google dizinlerine kayıt etmenizi olanak sağlar

Google Gibi Getir aracı, Google’ın sitenizdeki bir URL’yi nasıl taradığını ve oluşturduğunu test etmenize olanak verir. Googlebot’un sitenizdeki bir sayfaya erişip erişemediğini, sayfayı nasıl oluşturduğunu ve Googlebot’un, sayfa kaynaklarından (resimler veya komut dosyaları gibi) herhangi birine erişiminin engellenip engellenmediğini öğrenmek üzere Google Gibi Getir aracını kullanabilirsiniz. Bu araç tıpkı Google’ın normal tarama ve oluşturma işlemindeki gibi, tarama ve oluşturma işleminin simülasyonunu yapar ve sitenizdeki tarama hatalarını ayıklama konusunda yararlıdır.

Google gibi getir nasıl kullanılır

Sitenizi eklediğinizi varsayıyorum, https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr adresinde sitenizi seçin, sol tarafdaki menüden Tarama’nın altındaki Google gibi Getir‘i seçin.

veya : https://www.google.com/webmasters/tools/googlebot-fetch  adresine tıklayarak

Doğrulanmış bir mülk seçin

Bu şekilde bir ekran ile karşılaşacaksınız, burada daha önce yazdığınız içeriği anında index almasını sağlayabilirsiniz.
Makaleyi yayınladıktan sonra bu alanda eskisi ve yenisi ile alakalı ekran görüntülerini yayınlayacağım

 İndex analizisi

İndexlenen URL’leri analizleri yapmak için bir kaç araç paylaşmak istiyorum…

  1. http://www.indexchecking.com ve https://smallseotools.com/google-index-checker/ aracı ile birden fazla URL test edebilirsiniz.
  2. http://www.visiospark.com/google-index-checker/ ile sayfa indexini kontrol edebilirsiniz.
  3. https://www.searchenginegenie.com/tools/google-bot-last-accessed-date.php içeriğinizin ne zaman index aldığını görebilirsiniz.
  4. En çok tercih ettiğim son araç ise google.com, burada içeriğinizi site:https://www.cizgiakademi.com/icerik-icerik şeklinde URL yazarak ne zaman indexlediğini veya index almış mı kontrol edebilirsiniz.

Peki Google gibi getir zararlımı?

Bendeniz şahsen zararlı olduğunu düşünmüyorum, çünkü URL yazdığınızda ekle dediğinizde “Dizine eklenmesini iste” diye bir buton çıkacak göreceksiniz. Burada captcha onayladıktan sonra “Yalnızca bu URL’yi tara” ve “Bu URL’yi ve onun doğrudan bağlantılarını tara” seçenek çıkıyor. Bu Şuan URL  tarama 500 ile URL ve bağlantılarını tara 10 defa ile sınırlandırılmış.

Eğer bu araç haricinde legal başka toolları abartarak kullanırsak, mutlaka zararı olacaktır. Ancak “Google gibi getir” aracının zararlı olacağını düşünmüyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir