Form Denetimleri

Form Denetimleri Onay Kutusu Ekleme


Form denetimlerinde onay kutusu nedir, ne işe yarar, nasıl eklenir konumuza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Form Denetimleri Onay Kutusu

Onay Kutusu Nedir ?

Veri formları çalışma sayfanızda daha hızlı ve kolay veri girişini sağlayan işlevlerdir. Onay kutusu ise bu form içerisinde onay verdiğiniz tick boxlar ile hücreye veri girişi yapmanızı sağlar.

 

Onay Kutusu Nasıl Eklenir?

Daha önceki konularımızda bahsettiğim gibi ilk olarak Microsoft Excel çalışma kitabınızda “Geliştirici” sekmesinin aktif olması gerekir. Bunun için Excel > Dosya > Seçenekler > Şeridi Özelleştir > Geliştirici sekmesini tıklayarak aktif ediniz. Bu adımlardan sonra Excel’in ana menüsüne gelen Geliştirici sekmesine tıklayın ve resimdeki gibi Ekle > Onay Kutusu (Form Denetimi) tıklayın.

Onay Kutusu Ekleme

Onay Kutusunu çalışma sayfanızda herhangi bir yere sol tıklayarak ekleyebilirsiniz. Birden fazla onay kutusu eklemek istiyorsanız, ilk eklediğiniz onay kutusunu sağ tıklayıp kopyalayın ve klavyeden Ctrl + V yaparak istediğiniz kadar yapıştırabilir ve çoğaltabilirsiniz. Bkz resim.

Onay Kutusu Çoğaltmak

Eklediğiniz onay kutularına isim vermek için iki defa üzerine tıklayabilir veya üzerine sağ tıklayıp, Metni Düzenle diyebilirsiniz. Aynı zamanda Onay Kutusu seçiliyken köşelerden tutarak istediğiniz kadar genişletebilirsiniz.

Onay Kutusu Metni Düzenle

Bu şekilde ilerleyerek kendimize göre bir onay kutusu listesi oluşturalım. Aşağıdaki örnekte bir adisyon listesi yaptım.

Onay Kutusu Düzenleme

Veri formlarının temel kuralı, eklenen her forma bir bağlantı verilmesidir. Bu eklediğimiz Onay Kutularına hücre bağlantısı vereceğiz. Ve bu süreçte Onay Kutusu aktif olduğunda hücreye DOĞRU, pasif olduğunda YANLIŞ değerini getirecek. Daha sonra biz ilave olarak bu sonuçları EĞER şartı ile adisyon hesaplamasına yönelteceğiz.

 

 

 

 

 

Şimdi yukarıdaki gibi Onay Kutularını hazırladıktan sonra, ilk sırada bulunan “Çay” onay kutusuna sağ tıklayıp Denetim Biçimlendir diyoruz. Açılan pencerede “Çay” onay kutusu işaretlendiği zaman hücre bağlantısı olarak D2’yi seçiyoruz. Böyle yaptığınızda “Çay” işaretlendiği zaman D2 hücresine otomatik olarak DOĞRU, işaretlenmemiş olursa da YANLIŞ değeri gelecek. Dilerseniz tam tersini de uygulayabilir, değer kısmından “İşaretlenmemiş” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Sırasıyla bu işlemleri her onay kutusuna uyguluyoruz. Yani “Nescafe Sade” onay kutusu için D3, “Nescafe Sütlü” onay kutusu için D3 şeklinde hücre bağlantılarını veriyoruz.

Onay Kutusu Hücre Bağlantısı

Onay kutularına hücre bağlantılarını belirttikten sonra, deneme yapalım. Mesela birkaç sipariş vermek için çay ve nescafe sade onay kutularını seçelim. Aktif olarak seçilen onay kutularının karşısına DOĞRU, pasif olanların karşısına YANLIŞ sonucu gelecektir.

Onay Kutusu Doğru Yanlış

Bu aşamaya kadar Onay Kutusu ekleme, hücre bağlantısı vermeyi öğrenmiş olduk. Şimdi ise EĞER fonksiyon kullanarak, fiyat ve tutar kısmını otomatik hesaplanmasını sağlayalım. Öncelikle B hücresine birim fiyatlarını belirleyin. Birim fiyat olmalı ki, “Çay” siparişi verildiğinde Tutar kısmına Birim Fiyat gelsin. Ben örnek olarak aşağıdaki fiyatları yazdım.

Onay Kutusu ile Eğer Fonksiyonu Kullanımı

Şimdi tutar kısmına daha önce anlatmış olduğumuz Eğer fonksiyonuyla ilgili aşağıdaki gibi bir formül yazalım. Eğer D2 hücresinde DOĞRU yazıyorsa B2 hücresindeki fiyatı getir. Bkz resim

=EĞER(D2=DOĞRU;B2;””)

Excel Onay Kutusu Eğer Fonksiyonu

Formülü B2 hücresine yazdıktan sonra sağ köşeden tutarak aşağıdaki hücrelere de sürükleyin ve formülü çoğaltın. Böylece diğer hücrelere de formülü kopyalamış olursunuz.

Son olarak D sütununu gizleyip, adisyona toplam fiyat bilgisi ekleyelim.

Form Denetimleri Onay Kutusu

Anlatımları aşağıdaki örnek dosyayı indirerek daha detaylı inceleyebilirsiniz.

  1. Onay Kutusu Örnek Çalışma

2. Diğer Onay Kutusu çalışmalarım için Tıklayın…


This Post Has One Comment

  1. Pingback: Excel Onay Kutusu Eklemek ve Eğer Şarta Bağlamak | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir