Form Denetimleri

Form Denetimleri Liste Kutusu Ekleme


Form denetimlerinde bugün Liste kutusu’nu inceleyeceğiz. Bu işlev nedir, ne işe yarar, nasıl eklenir konumuza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Form Denetimleri Liste Kutusu Tablo GIF

Liste Kutusu Nedir ?

Veri formları çalışma sayfanızda daha hızlı ve kolay veri girişini sağlayan işlevlerdir. Örnek dinamik resimdeki gibi, liste oluşturarak kolayca sonuç getirmenizi sağlar.

Liste Kutusu Nasıl Eklenir?

Daha önceki konularımızda bahsettiğim gibi ilk olarak Microsoft Excel çalışma kitabınızda “Geliştirici” sekmesinin aktif olması gerekir. Bunun için Excel > Dosya > Seçenekler > Şeridi Özelleştir > Geliştirici sekmesini tıklayarak aktif ediniz. Bu adımlardan sonra Excel’in ana menüsüne gelen Geliştirici sekmesine tıklayın ve resimdeki gibi Ekle > Liste Kutusu (Form Denetimi) tıklayın.

Liste Kutusu Nasıl Eklenir

Çalışma sayfanıza ilk eklediğinizde boş bir kutu gelecektir karşınıza. İhtiyaca göre dilediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Bkz.resim

Liste kutusu ekle

Liste Kutusu Girdi Aralığı & Hücre Bağlantısı Nasıl Yapılır ?

Kutu içerisinde veri listelemek istiyorsanız öncelikle eklediğiniz Liste Kutusu üzerine sağ tıklayın, “Denetim Biçimlendir” sekmesine tıklayın. Daha sonra aşağıdaki örnekte belirttiğim şekilde Girdi aralığı & Hücre bağlantısını belirleyin.

 • Girdi aralığı: Liste kutusunda listelenmesini istediğiniz veri aralığını seçiyorsunuz (Örnekte ilçe listesini seçtim)
 • Hücre bağlantısı: Herhangi boş bir hücreye işaret verebilirsiniz. (Liste kutusundan bir ilçe seçtiğimde, bağlantı hücresine kaçıncı sırada olduğunu getirecek sonuçtur.)

Liste Kutusu Girdi Aralığı Hücre Bağlantısı Ekleme

Keza yukarıdaki aynı işlemleri ikinci liste kutusu olan YIL değerleri için yapıyoruz. Aşağıdaki örnek resimdeki gibi yapabilirsiniz.

Liste Kutusu Girdi Aralığı Hücre Bağlantısı Ekleme 2.ornek

Tamam butonuna tıkladığınızda liste kutuları hazır durumda olacak. Deneme yapmak için aşağıdaki gibi birkaç seçim yapabilirsiniz. Siz seçim yaptığınızda hücre bağlantıları değişim gösterecek. Bkz.resim

Liste Kutusu Deneme

Şimdi gelelim liste kutumuzu değerlendirmeye, örnek resimdeki gibi Bursa ilçe nüfuslarının olduğu bir tablo oluşturalım. (Tablodaki verileri çalışma sayfanıza kopyalamak için linki tıklayın. http://bursa.yerelnet.org.tr/il_ilce_nufus.php?iladi=BURSA)

Bursa ilçe nüfus tablosu Excel çizgi akademi

Son olarak liste kutusunda seçtiğimiz ilçe ve yıla göre nüfus sayımını getirmek için boş bir hücreye gelin ve şu formülü yazın…

=İNDİS(A1:R18;KAÇINCI(T18;A1:A18;0);U18+2)

İNDİS ve KAÇINCI fonksiyonlarını incelemek için tıklayın;

Formülde;

 • A1:R18 aralığı, hazırlanan tüm tablonun alanıdır.
 • T18 Hücresi – İlçe’lerin olduğu liste kutusunun hücre bağlantısıdır.
 • U18 Hücresi – Yıl’ların olduğu liste kutusunun hücre bağlantısıdır.

Form Denetimi Liste Kutusu indis Fonksiyonu

 

Örnek çalışma dosyamızı indirerek, daha detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Liste Kutusu Excel Dosyası Çizgi Akademi


This Post Has 6 Comments

 1. Pingback: Form Denetimleri Kaydırma Çubuğu | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 2. Pingback: Excel Grafik Oluşturma | Resimli Anlatım | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 3. mb Reply

  Merhaba ,
  Benim yapmak istediğim bir tablo var , combobox ile bir firma seçtiğimizde aşağıda bu firmanın hangi ürünleri sattığından başlayarak aynı satırda o ürünün satışı , maliyeti gibi bilgileri olacak. Ben bunu yapmayı kısmen başardım fakat ürünler sol tarafta sabit kalıyor , hiç o üründen satmamışsa mesela firma, onun yanına 0 lar geliyor , asıl yapmak istediğim ise , sadece firmanın sattığı ürünlerin belirmesi tablo kısmında. Yani combobox a bağlı olarak aşağıdaki tüm satırları dinamik olarak değiştirebilmek istiyorum. Ürün satılmamışsa hiç , tabloda gözükmesin mesela , böyle bir şey mümkün mü sizce ? teşekkür ederim

 4. Pingback: Excel Kredi Taksit Hesaplama Tablosu | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 5. Demet Karaca Reply

  Ofiste en çok kullandığım fonksiyonlardan biridir. Şirketlerin getirdiği 100 lerce ürünü böyle takip ediyorum. Tek tuşla tüm girdileri listeliyor. Eğer form denetimli liste olmasa saatlerimi alacaktı. Bunu kesinlikle öğrenin arkadaşlar. Anlatım süper basit olmuş zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir