Form Denetimleri

Form Denetimleri Kaydırma Çubuğu


Microsoft Excel Form Denetimleri başlığı altında bulunan sıradaki işlevimiz  Kaydırma Çubuğu, hızlı veri sunumu için güzel bir alternatif olarak kullanılabilir. Konu içerisinde birkaç örnek ile beraber inceleyelim.

 

Formlar Ne işe yarar?

Veri formları, çalışma kitabınızda daha hızlı ve kolay bir değer yazmak için kullanılır.

Kaydırma Çubuğu Nasıl Eklenir ve Kullanılır ?

Geliştirici sekmesi içerisinde Ekle > Form Denetimleri > Kaydırma Çubuğu’nu tıklayın ve çalışma kitabınızda herhangi bir yere, istediğiniz ölçülerde ekleyebilirsiniz.

Form Denetimleri Kaydırma Çubuğu Nasıl Eklenir

Bu şekilde çalışma kitabınıza bir tane örnek kaydırma çubuğu ekleyin. Daha sonra tüm form denetimlerinde olduğu gibi, eklediğiniz formun üzerine sağ tıklayıp Denetim Biçimlendir diyoruz.

Excel Kaydırma Çubuğu

Açılan Denetim Biçimlendir penceresinde aşağıdaki ayarları istediğiniz gibi uygulayabilirsiniz. Ben örnek çalışma amacıyla En küçük ve En büyük değerleri 1-17 arasında belirledim. Kaydırma çubuğuna tıkladığınızda belirlediğiniz hücre bağlantısı bu değerlerin dışına çıkamaz. Artış sayısını değiştirebilir Kaydırma çubuğuna her tıkladığınızda hücredeki değerin 2’şer 2’şer veya 3’er 3’er atlamasını sağlayabilirsiniz. Hücre bağlantısı olarak $B$3 hücresini aşağıdaki gibi belirliyoruz.

Kaydırma Çubuğu Denetim Biçimlendir Penceresi

Artık kaydırma çubuğuna her tıkladığımızda B3 hücresinde 1’de başlayarak 17’ye kadar sayı artacak veya azalacaktır.

Kaydırma çubuğu ekleme ve kullanım işlemleri bu kadar, gelelim bize fayda sağlayacak bir çalışma üzerinde nasıl kullanabiliriz.

Belirlediğimiz hücre bağlantısı ile daha önce anlatmış olduğumuz Düşeyara fonksiyonunu kullanacağız, bir de ekstradan grafik ekleyip tablomuzu daha güzel bir görünüme kavuşturacağız.

Örnek çalışma kitabımıza bir Liste Kutusu ekledim. Bursa’nın 1965’ten 2015’e kadar olan ilçe nüfus kayıtları. Veri tablosuna Buradaki Konudan veya Buradaki Linkten ulaşabilirsiniz.

Bursa ilçe nüfusları veri tablosu

Bu tabloyu hedef göstererk düşeyara fonksiyonu sayesinde B3 hücresinde bulunan değere karşılık verileri eşleştireceğim. Bunun için Kaydırma çubuğunda belirlediğim B3 hücre bağlantısını değerlendireceğim. Aşağıdaki örnek tabloyu oluşturmak için C3 hücresine şu formülü yazmanız gerekecektir. =DÜŞEYARA(B3;’Liste Kutusu’!A1:R18;2;0)

Bunun anlamı, B3 hücresindeki değeri Liste Kutusunda arat ve ilçe ismini eşleştir. Bize sonuç olarak B3 hücresinde yazan değerin karşılığındaki ilçe ismini verir. Daha sonra tablomuzun başlığında yılları ekleyin ve sırasıyla düşeyara fonksiyonunu uygulayın. Bkz. Örnek resim…

Hücre Bağlantısı ile Düşeyara Fonksiyonu Kullanımı

Örnek resimdeki tabloda, Kaydırma çubuğuna tıklayıp B3 hücresindeki sayının bir artmasıyla, ilçe ve nüfus bilgileri otomatik olarak değişir.

Düşeyara Fonksiyonu Sonuçları

Son olarak yukarıdaki tablomuzda bulunan verileri seçip, Ekle > Grafik > Çubuk grafiğini ekliyoruz.

Örnekteki çubuk grafiğinde tasarım açısından ufak tefek oynamalar yapıldı, bununla ilgili daha sonra grafik anlatımı yapacağım.

Sonuç olarak eklediğimiz grafikle birlikte çalışma tablomuz hazır sayılır.

Form Denetimleri Kaydırma Çubuğu Tablo üzerinde Örnek Kullanımı

cizgi

Örnek dosyamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Form Denetimleri Kaydırma Çubuğu ile Veri Yönetimi


This Post Has One Comment

  1. Mete SAYAR Reply

    excel’de kaydırma çubuğunu manuel eklenebildiğini bilmiyordum. Hep küçültme metodunu uyguluyordum. Excelde bilmediğim ne kadar çok fonsksiyon metot ve yöntem varmış. Yada ben exceli hiç bilmiyormuşum 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir