Form Denetimleri

Form Denetimleri – Değer Değiştirme Düğmesi


Geliştirici sekmesinin altında bulunan Form Denetimleri ne gibi kolaylıklar sağlar bölüm bölüm inceleyeceğiz. Bu konumuzda ise Değer Değiştirme Düğmesini inceleyelim.

Değer Değiştirme Düğmesi 1

Yukarıdaki Değer Değiştirme Düğmesine bir hücre bağlantısı vereceğiz. Daha sonra bu bağlantılı hücre sayesinde işimize yarayacak bir fatura tablosu oluşturacağım. Butonu eklemek için Geliştiricisi sekmesinden Ekle > Değer Değiştirme Düğmesi’ni tıklayın.

Değer Değiştirme Düğmesi Menü

Düğmeyi çalışma kitabınızda herhangi bir yere ekledikten sonra, sağ tıklayın, Denetim Biçimlendir sekmesine tıklayın.

Açılan Denetim Biçimlendirme penceresinde, Hücre bağlantısı olarak herhangi bir hücre belirleyin.

Denetim Biçimlendirme Penceresi

Burada Geçerli Değer kısmına sayı girerseniz, belirleyeceğiniz hücre o değerden başlayacaktır.

En küçük değer ile En büyük değerler, butonu kullanırken hücreye gelecek olan değer için maksimum ve minimum değerleri belirler. Artış değerini 1 olarak giriyoruz. Bu sayede değiştirme butonunu her tıkladığımızda hücre bağlantısı 1 sayı artar veya 1 sayı azalır. Bu işlemleri belirledikten sonra, tamam butonuna tıklıyoruz.

İlk olarak bağlantı kurduğunuz hücre, boş olarak gelecektir. Fakat düğmeye bir defa tıklamanız halinde hücrede ilk sayı belirecektir.

Ben örnek dosya üzerinde, C2 hücresine bağlantı vererek, Değiştirme butonu ile Miktar değerini kullanabiliyorum. Böylece diğer hücredeki değerleri Miktar hücresine göre çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Değer Değiştirme Düğmesi gif

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir