Makro

Excel’den Makro ile Mail Göndermek


Uzun bir aradan sonra (geçirdiğim küçük bir ameliyat sonrası diyelim) bloğumda konu açma fırsatını bulabildiğim için kendimi şanslı buluyorum. Bugün Excel’de makro sayesinde nasıl mail gönderebileceğimizi anlatacağım.

Microsoft Excel’de Makro yordamıyla kod oluşturmanın çeşitli alternatiflerini bulabilirsiniz, fakat bugün konu anlatımını en sade, en yalın şekilde paylaşmaya özen göstereceğim. Bu yüzden hemen anlatıma geçiyorum. İlk olarak Excel’de makronun etkin olabilmesi için bilgisayarınızda Outlook kurulu olmalı ve Outlook kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Çünkü birazdan paylaşacağım makro kodları Excel içerisinde çalışır ve Outlook programını tetikler…

 

Şimdi gelelim nasıl uygulanır, kullanmak için neler yapılmalıdır sorularının cevaplarına…

İlk olarak boş bir Excel tablosu açıyorum ve aşağıda belirteceğim makro kodlarını, Visual Basic Editor‘den sayfanıza ekliyorum. Excel’in geliştirici sekmesi nasıl aktif edilir konusunu ve Visual Basic Editör penceresi hakkındaki detaylı inceleme konularımızı gözden geçirmenizde fayda var. Blog takipçilerime hitaben ve başlangıç seviyesini atlatan deneyimli Excel kullanıcılarını da düşünerek bu makalemde ince konuların üstünden atlayarak devam ediyorum.

Tabi kısa bir özet geçmekte fayda var; Excel’de bir sayfaya makro kodları eklemek için Excel > Geliştirici > Visual Basic Editor penceresini açıyoruz, gelen Visual Editor penceresinde sol tarafta Sayfa1 isimli başlığa çift tıklıyoruz, böylece ilgili sayfanın makro kod penceresi açılmış olacak.

Excel’de Makro ile Mail Göndermek için aşağıdaki kodları sayfa kod penceresine kopyalıyoruz,

Sub Email_CurrentWorkBook()
'Gönderilecek e-mail bilgilerini değiştirmeyi unutmayın...
Dim Makro As Object
Dim Mail As Object
Set Makro = CreateObject("Outlook.Application")
Set Mail = Makro.CreateItem(0)
On Error Resume Next
With Mail
.To = "info@cizgiakademi.com"
.CC = "admin@cizgiakademi.com"
.BCC = "yardim@cizgiakademi.com"
.Subject = "Test Sürüşü"
.Body = "cizgiakademi.com ' İleri Düzey Excel Eğitimleri"
.Attachments.Add ActiveWorkbook.FullName
.Send
End With
On Error GoTo 0
Set Mail = Nothing
Set Makro = Nothing
End Sub

Bu makro kodları, sizin son kayıt ettiğiniz aktif Excel dosyasını mail içerisinde ek dosya (attachment) olarak ekler, ilaveten kod içerisindeki .Body kısmında belirtilen mesajı karşı tarafa mail olarak gönderir.

Uyguladığımız çalışmanın örnek Excel dosyasını aşağıdaki linkten indirebilir ve inceleme yapabilirsiniz. Bu dosya Microsoft Office Excel ve Outlook 2016 üzerinden test edilmiştir.

Excel’de Makro ile Mail Göndermek

Faydalı olması dileklerimle…


This Post Has One Comment

  1. Akif Yüzbaşı Reply

    Öncelikle geçmiş olsun hocam. Excel ‘den mail göndermek bu kadar basit olamaz diye düşünürdüm. Gerçi siz hazır kodu verseniz hala araştırıyor ve yapamıyor olurdum. Peki bu sistemi web sitelerimize uyarlamanın yolu var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir