Fonksiyonlar

Excelde Sayıları Sıralama Formülü


Bir çalışma sayfasında, aralıktaki veya tablodaki belirli bir alanda bulunan sayı değerlerini formül kullanarak otomatik sıralama yapmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için normalde formül kullanılmadan yapılan bir teknik elbette var. Veri Sıralama menüsünden manuel olarak istediğiniz şekilde sayıları küçükten büyüğe ya da büyükten küçüğe sıralama yapabilirsiniz.

Fakat bugün işleyeceğimiz konu, bu işlemi manuel şekilde insana bağlı kalmadan, otomatik formülle sayıların sıralamasını nasıl yapabiliriz bunu inceleyeceğiz.

Excel sıralamaExcel sıralama

Excel otomatik sıralama formülü için daha önce kullandığımız bir kaç formülü inceleyeceğiz. İlk olarak örnek bir tablo oluşturdum.

Excel sıralama

Excel sıralama

Örnek tabloda gördüğünüz gibi, A1:A18 aralığındaki karışık girilen sayı değerleri C1:C18 aralığında küçükten büyüğe sıralanmıştır. Bunun için iki ayrı formülü sırasıyla inceleyelim.

 • KÜÇÜK Fonksiyonu ;
excel kucuk fonksiyonu

excel küçük fonksiyonu

=Küçük(dizi,k) şeklinde kullanılan formül nasıl kullanabiliriz ?

Bu fonksiyonda dizi yazan alana en küçük değeri bulmak istediğiniz sayı aralığını belirlemeniz gerekir. Ben örnek tabloda A1:A18 aralığını seçtim. Bunu seçtikten sonra formülde K yerine gelecek olan değerin bulunduğu hücre aralığını veya belirlediğiniz dizideki konumunu (kaçıncı sıradaki sonucu istediğinizi) belirletir. Yani en küçük 1.değer veya en küçük 2.değer isteniyorsa, formülde K yerine 1 veya 2 yazılması gerekir. Şimdi fonksiyonu Excel tablosunda uygulayalım. Excelde sayıları küçükten büyüğe , büyükten küçüğe sıralama için örnek tablodaki verilere bağlı olarak şu fonksiyonu kullanalım.

=KÜÇÜK(A1:A18;1)

Yukarıdaki fonksiyon A1:A18 aralığındaki en küçük değeri getirecektir. Eğer bundan sonra en küçük ikinci ve üçüncü değerleri de bulmak istiyorsanız, fonksiyon içerisinde sondaki 1 değerini 2 veya 3 şeklinde değiştirebilirsiniz. Şimdi can alıcı bölüme geliyorum. Eğer ki 1000 satırlık bir sayısal tablonun tamamını formül yardımıyla sıralı olarak getirmek istiyorsanız, 1’den 1000’e kadar bütün fonksiyonları tek tek yazamazsınız. Bunun için yardımcı bir fonksiyon kullanacağım. Evet fonksiyonun adı SATIR ‘dır.

 • SATIR Fonksiyonu ;

Satır fonksiyonu Excel çalışma sayfasındaki herhangi bir değerin bize kaçıncı satırda olduğunu belirtir. Birçok formül içerisinde yardımcı fonksiyon olarak kullanılır ve çok da işe yarar. Kullanım şekli çok basit, sadece =SATIR(A1) yazmanız yeterli. Bu formül A1 hücresindeki değerin kaçıncı satırda olduğunu söyler. Örnek olarak =SATIR(A1) formülünü yazıp örnek tabloda aşağıya doğru çoğaltırsak bize her hücrenin satır numarasını getirir. Aşağıdaki tabloda 21 değerinin satır numarasının 15 olduğunu görebilirsiniz veya 6 değerinin 8.satırda bulunduğunu da aynı şekilde Satır fonksiyonunu kullanarak bulabilirsiniz.

excel satır fonksiyonu

excel satır fonksiyonu

Bu fonksiyon aslında bize, Küçük fonksiyonu içerisinde “K” dizesine yazacağımız sayıları 1,2,3,4,5 şeklinde sırasıyla yazmamızı sağlayacaktır. Peki nasıl olacak ve anlattığım bu iki formülü nasıl birleştireceğiz ?

İç içe formül kullanarak ;

Formülleri iç içe kullanmak Excel ‘in bize sunduğu en değerli nimetlerden biri sayılır. Buradaki amaç birden fazla formülü bağlayarak istenilen sonuca gitmesidir. Yukarıda bahsetmiş olduğum Küçük ve Satır fonksiyonlarını iç içe kullanarak bir tablo aralığındaki sayı değerleri nasıl sıralanır sorusuna cevap bulmuş olacağız.

Excel sıralama

Excel sıralama

Küçük ve Satır fonksiyonlarını iç içe kulllanmak :

Örnek tabloda olduğu gibi, Excel otomatik sıralama formülü için kullanacağımız formül ;

Formül
=KÜÇÜK($A$1:$A$18;SATIR(A1))

Nasıl oldu derseniz Küçük fonksiyonu sayesinde A1:A18 aralığındaki en küçük 1.değeri sonra 2.değeri sonra 3. değeri şeklinde satır sayısı 18’e kadar devam ederek küçük değerleri alt alta sıralayacaktır.

Sorularınız için alttaki yorum sayfasını kullanabilirsiniz.

Örnek dosya

excel sıralama

Dosyayı indir


This Post Has 6 Comments

 1. Sadin Reply

  Teşekkürler hocam, güzel konular açıyorsun takipteyim

 2. Erkin Şekeroğlu Reply

  merhaba,
  sıralanacak A tablosundaki her bir rakamın yanında (B tablosu) bir isim yazıyor olsa, isimlerle birlikte nasıl sıralaya biliriz? yani örnek olarak bir oyunda puanlama sistemi gibi düşünelim, en fazla puanı alan ilk 5 kişiyi otomatik sıralansın. yardımcı olabilir misiniz.

 3. Çizgi Reply

  Merhaba, düşeyara alternatifi ile yapılabilir, siteden arama yaparmısınız, eğer olmazsa örnek dosya üzerinden yardımcı olabilirim.

  Teşekkürler

 4. buse sayan Reply

  excel’in en çok kullandığım özelliği sayı sıralamadır. Okulda öğrencilere ait formları hazırlarken sayı sıralama özelliğne çok ihtiyacım oluyor.

 5. Ramazan Yılmaz Reply

  Keşke biraz daha erken bulabilseydim burayı bugün sınavda sıralama ile ilgili bir soru vardı. Excell üzerinde sıralama ne kadar kolay olsa da bilmeden yapmak cidden zor. Önümüzdeki sınavlara kadar buradan birçok şey öğrenebilceğimi inanıyorum. Genede çok teşekkürler

 6. Erdem Enuysal Reply

  Merhaba,
  Aşağıdaki gibi bir satış tablosunda yüksek rakamın karşısında 1-2-3 gibi sıralama yapmak istiyorum . Böyle bir formül var mıdır?

  Teşekkürler,

  Toplam Sıra
  26.459 1
  14.337 8
  18.967 4
  17.961 6
  12.353 9
  10.694 10
  24.730 2
  21.765 3
  18.033 5
  15.847 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir