Visual Basic
Fonksiyonlar

Excelde Satırların Başına veya Sonuna Makro ile Değer Eklemek


Excel’de hücrelerin başına ve sonuna ekleme yapmak, hepimizin bildiği gibi fonksiyon kullanarak uygulanabilen kolay bir yöntemdir. Bunu daha önce incelemiş olduğumuz Metin Fonksiyonları 1. Bölüm içerisinde“Birleştir” formülü ile sağlayabiliriz. Ayrıca Excel’de bulunan tüm metin fonksiyonlarını detaylı olarak incelemek isterseniz aşağıdaki konulara göz atmanızı önerebilirim.

Metin Fonksiyonları 1. Bölüm

Metin Fonksiyonları 2. Bölüm

Metin Fonksiyonları 3. Bölüm

Metin Fonksiyonları 4. Bölüm

Peki bu değer ekleme işlemini makro kullanarak daha hızlı ve kolay yoldan uygulamak istemez miydiniz? Öyleyse incelemeye devam edelim.

Bloğumu takip eden kullanıcılarım için, birleştir fonksiyonunun detaylı anlatımını atlayarak, bu konumuzda Hücrelerin başına veya sonuna nasıl karakter eklenir? sorusuna yanıt bulacağız.

Excel çalışma kitabında seçili olan hücrelerde değerlerin başına herhangi bir karakter eklemek isterseniz, bunu en basit yöntem ile makro kaydet diyerek hücrenin başına makro sayesinde değer eklemeyi deneyebilirsiniz. Bkz. Makro Nasıl Kayıt Edilir?

Makro kaydetmenin yöntemi, kayıt işlemini başlattıktan sonra A1 hücresinin başına örnek veriyorum tırnak (‘) değerini eklerseniz, Visual Basic Editor penceresinde şuna benzer aşağıdaki gibi kod algoritması oluşacaktır. Bu aşamadan sonra makro kayıt işlemini durdurmanızı öneririm. Böylece değer ekleme kaydınız tamamlanacaktır.

Örnek kayıt kodları aşağıdaki gibidir.

Range("A1").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "'101"

 

Fakat yukarıdaki örnek makro kodları tek işlem olarak algılanır ve yalnızca A1 hücresine makro değeri ekler. Bunun devamlı olarak döngü haline getirilmesi gerekiyor. Yani sayı içeren hücrelerin her koşulda ve seçili olan tüm hücrelerde uygulanabilecek duruma getirmemiz gerek. Bunun için aşağıdaki belirteceğim kodları ilgili çalışma kitabınızın makro kod bölümüne eklemeniz yeterli olacaktır.

Hücre içindeki metni tırnak içine almak için makro ile değer ekleme kodları:

Sub Degerekle()
Dim Hucre As Range
For Each Hucre In Range(Selection.Cells.Address)
If Hucre "" Then Hucre = "'" Hucre
Next
End Sub

Makro kodlarında anlatılmak istenen şudur; seçili olan hücre aralığı doluysa yani değer varsa bunun başına tırnak ‘ işaretini getir.

Hazırladığımız kodları kısa bir örnek ile canlandırmakta fayda var; ben test amaçlı A1:F15 aralığına rastgele sayılar ekledim.

makro-deger-eklemek-secili-hucre

Bu sayılardan belirli bir aralık seçtim ve daha sonrasında hazırlamış olduğum makro kodlarını kullanarak, hücrenin başına tırnak işareti eklemek için, menüden Görünüm > Makrolar > Çalıştır butonuna tıklayınız.

makro-deger-eklemek-secili-alana-uygula

Yukarıdaki iki adımlık işlemi uygularsanız, seçili alandaki hücre değerlerinin başına birer adet değer eklenecektir. Aşağıdaki örnek resimden sonucu görüntüleyebilirsiniz.

makro-deger-eklemek-sonuc

Makro eklemek işlemini uyguladıktan sonra seçili olan B4:E12 hucre aralığına değer eklemiş olduk.


Uyguladığımız işlemde makro ile hücrenin başına değer ekledik, eğer ki hücrenin sonuna değer eklemek isterseniz, makro kodlarında şöyle bir değişiklik yeterli olacaktır.

Sub Degerekle()
Dim Hucre As Range
For Each Hucre In Range(Selection.Cells.Address)
If Hucre "" Then Hucre = "'" &Hucre & “’”
Next
End Sub

Sorularınız için iletişim sayfamı kullanabilirsiniz. Yardımcı olmaktan keyif duyarım.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir