Genel

Excel’de Mini Grafik Ekleme


mini grafik oluşturma

Excel’in başlıca kullandığımız grafik tabloları dışında, bir hücreye sığdırabileceğiniz mini grafikleri de mevcuttur. Genellikle satırda veya sütunda bulunan verilerinize temsili olarak minik grafikler eklemenizi sağlar. Bu küçümen grafiklere hızlıca bir göz atalım, sonrasında nasıl yapılır paylaşarak öğrenelim.

Üç farklı sunum şekli vardır bunlar sırasıyla,

 • Çizgi
 • Sütun
 • Kayıp / Kazanç

Excel mini grafik menüsü

Menüye ulaşmak için Excel’de Ekle sekmesine tıkladıktan sonra Grafikler ile Filtreler arasındaki pencereden tablonuza göre bir mini grafik seçebilirsiniz.

Adlarından da anlaşılacağı gibi, her birini amacına göre kullanabilirsiniz. Biz örnek dosyamızda Çizgi ve Sütun grafiklerini tercih ettik ve bunların kullanımına hızlıca bir göz atalım.

 

İlk olarak aşağıdaki gibi aylık ödeme tablomuz olduğunu düşünelim. (Bu tabloya örnek dosyadan ulaşabilirsiniz)

mini grafik için tablo

Aylık olarak mini grafik tablosunu G2 hücresinde oluşturmak için (bu mini grafiği istediğiniz hücrede oluşturabilirsiniz size bağlı) , Ekle > Mini Grafik > Çizgi’ yi tıklıyoruz. Hemen ardından küçük bir pencere karşımızda belirecektir. Bu pencere bizden mini grafik değerlerini seçmemizi istiyor. Mini Grafik aralığını belirlemek için Mouse ile A2:F2 aralığını seçiyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz. Sonuç olarak G2 hücresinde minik bir çizgi grafiği oluşacaktır. Bu hücrenin bulunduğu sütunu genişleterek mini grafiğinizi esnetebilir veya daraltabilirsiniz. Alt satırlara da uygulamak için, mini grafiğin bulunduğu hücreyi seçin ve hücrenin sağ altında bulunan küçük nokta işaretine Mouse ile basılı tutup aşağıya sürükleyin. Tıpkı sayı veya tarih çoğtaltır gibi bunu yapabilirsiniz. Excel sağolsun bize her türlü olanağı sağlıyor.

Hepsi bu kadar, örnek dosyamızı indirip denemenizi öneriyorum. Böylece ne kadar kolay olduğunu görebilir, Excel çalışmalarınızda daha şık ve güzel bir sunum yapabileceğinizi göreceksiniz.

Mini grafikler

 

 

 


This Post Has 5 Comments

 1. şenol Reply

  Çalışma yapıyordum grafikleri nasıl yapacağımı bilemedim googl’den araştırayım dedim bu siteye rastladım. Çok güzel anlattınız elinize sağlık.

  • Çizgi Reply

   İlginiz için teşekkür ederim, umarım faydalı olmuştur.

 2. Zülfikar Reply

  Sayenizde grafikleri de eklemeyi öğrendim.. teşekkürler

 3. Pingback: Excel Grafik Oluşturma | Resimli Anlatım | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 4. Haluk Reply

  Excelde ne zaman bir şey oluşturmak istesem her daim bir kaynağa ihtiyacım oluyor, işte hep bu anda yardımıma koşuyorsunuz sağ olun, minik grafikler için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir