Geliştirici

Excel’de Makro Oluşturmak


Makro Nedir?

Microsoft Excel’in (VBA) Visual Basic Düzenleyicisi adı altında sunmuş olduğu editör, bize Excel içerisindeki yapılan işlemleri otomatikleştirmek için büyük olanak sağlıyor. Dünyanın en kapsamlı elektronik tablo yazılımı olan Microsoft Excel’in makro oluşturma sistemini kullanabilmek için başvurmanız gereken ilk şey hayal gücünüzdür. Çünkü tekrar eden işlemlerinizi otomatik bir hale getirmek için nasıl bir düzenek kuracağınıza karar vermelisiniz.

Excel makro eğitimleri ülkemizde ne yazıkki kapsamlı olarak kullanılmamakla olup birçok excel kullanıcısının, varlığından bile haberdar olmadığı muntazam bir özelliktir. Özellikle çevrenizde, iş hayatınızda Excel kullanıcılarının saatlerce veya günlerce çalışarak hazırladığı bir excel tablosunu,raporunu,grafiklerini veya işlemlerini, makro sayesinde minimize ederek bir kaç dakikaya sığdırabilir raporlarınızı veya sunumlarınızı hızlı ve kolayca hazırlayabilirsiniz. Akabinde ilgili birim yöneticinizi, işverenlerinizi şaşırtmanızın en kolay yolu bu olacaktır.

Makro Kaydetmek

Basit bir makro kaydetmek, Excel içerisindeki işlevlerinizi veya eylemlerinizi kayıt altına alıp uygulamanızı sağlayacak ilk basit yöntemdir. Başlamak için ilk olarak Excel’de Geliştirici sekmenizi aktif etmeniz gerekir. Bunun için Geliştirici Sekmesi Nasıl Aktif Edilir konumuzu inceleyerek başlayabilirsiniz. Bu aşamayı atlayan kullanıcılarımız için hiç bekletmeden anlatıma devam etmek istiyorum.

Yukarıdaki ilgili menüyü aktif ettiyseniz, şimdi Excel 2016 sürümünde Geliştirici sekmesi ile Visual Basic Penceresi’ne kısaca bir göz atalım.

excel-gelistirici-sekmesi-visual-basic-editor

Sol tarafta bulunan Visual Basic ve Makrolar butonları konumuzun başrolü olacaktır. Hemen yanında bulunan 3.sıradaki buton ise Makro Kaydet butonudur. Butona tıkladıktan sonra küçük bir pencere açılır.

Makro Kaydet Penceresi;

excel-makro-kaydet

Bir makro kaydı oluşturabilmeniz için ilk olarak kayıt adını yazmalısınız. Burada boşluk, sayı, türkçe karakterler kullanılmaz. Visual Basic kodlama sisteminde belirli kısıtlamalar mevcuttur, mesela “Makro Oluştur” teriminin yerine “MakroOlustur” şekilnde başlık atılması gerekir. Zaten aksini Excel kabul etmeyeceği için problem yok sizi yönlendirecek.

Dilerseniz oluşturacağınız kayıt makrosuna kısayol tuşu atayabilirsiniz. Burada Ctrl yanına klavyeden bir değer belirleyerek devam edebilirsiniz, istemezseniz de boş geçip atlayabilirsiniz. Makronun saklanacağı yer varsayılan olarak Bu çalışma kitabıdır. Aktif olan sayfa içerisinde kayıt yapılması başlangıç olarak bizim için en kolay yöntem olacaktır. Burada herhangi bir değişiklik yapmadan devam edelim. Son olarak açıklama penceresine, kayıt makronuz için bir not girebilirsiniz. Örneğin; “İlk makro kayıt denemesi” gibi…

Gerekli seçenekleri tamamladıktan sonra, Tamam butonuna tıkladığınızda Excel’den herhangi bir tepki görmeyeceksiniz. Sayfa olduğu gibi duracak, çünkü şuanda Visual Basic Penceresinde makro kaydınız başlamıştır. Bunu nereden anlayabilirim diyorsanız aşağıdaki resimde olduğu gibi Excel pencerenizin sol alt köşesinde “Hazır” şekilde bir mesaj ve yanında kare butonu belirecektir. Bu kelime şuanda makro kaydının başladığını ve yaptığınız her hareketin kayıt altına alındığını göstermektedir.

excel-makro-kayit-record-start-baslangic

 

Şu andan itibaren basit bir makro oluşturmak adına Excel üzerinde bir kaç kısa eylem uygulayalım. Mesela bir hücreye değer girelim ve sarıya boyayalım. Örnek olarak F2 hücresine bu işlemleri yaptım.

cizgiakademi-makro-kayit

Şimdi ise yukarıda uyguladığım Excel eylemlerinin Visual Basic penceresinde ne gibi işlemler uyguladığını, nasıl bir etki oluşturduğunu aşağıdaki gif dosyamızdan inceleyelim.

Visual Basic Editor;

Visual Basic kelime anlamı itibariyle, Microsoft tarafından Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiş en üst seviyede nesne tabanlı ve görsel bir programlama dili olarak tabir edilir.

İlk olarak fark edeceğiniz gibi, Excel sayfasında F2 hücresine tıklar tıklamaz Visual Basic makro kayıt penceresinde “Range(“F2”).Select şeklinde F2 hücresi seçildi anlamına gelen bir kodlama örneği oluşturdu. Daha sonra bu hücre içerisinde değer girdikten sonra kayıt makromuz otomatik olarak kodları oluşturmaya devam ettiğini göreceksiniz. Bunun gibi sayısız işlem yaparak record etmeye devam edebilirsiniz. Taa ki en son kayıt makronuzu tamamlamak istediğinizde STOP butonuna tıklarsanız kodlama penceresi kaydı durduracaktır.

Stop düğmesi Excel’in sol alt köşesinde Hazır yazısının yanında duran kare tuşudur ya da bu işlemi Visual Basic Editor penceresinde araç çubuklarından Stop düğmesine basarakta durdurabilirsiniz.

excelde-makro-kayit-visual-basic-etkilesim

Yukarıdaki eylemlerin karşılığı olan makro kodları şöyle olacaktır.

Bkz.Visual Basic Penceresi kodları

Sub Makro1()
' Makro1 Makro
Range("F2").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "www.cizgiakademi.com"
Range("F2").Select
With Selection.Interior
.Pattern = xlSolid
.PatternColorIndex = xlAutomatic
.Color = 65535
.TintAndShade = 0
.PatternTintAndShade = 0
End With
Application.Width = 415.5
Application.Height = 546
Application.WindowState = xlNormal
ChDir "C:\Users\Cizgiakademi\Desktop"
End Sub

Dilerseniz bu kodları direk Visual Basic Editor ekranında Sayfa1 makrosuna kopyalayıp, ChDir yazan yere kendi klasör adresinizi belirterek, makroyu çalıştırabilirsiniz. Oluşturduğumuz kayıt makrosu kodları, tüm Excel sayfalarında kullanılabilir formattadır.

Makro kayıt işlemlerini adım adım uygulayarak tamamlamış bulunmaktayız. Sırada kayıt makrosunu oluşturduktan sonra Excel dosyanızı kaydetme biçimi var. Artık çalışma kitabınız bir makro içerdiğinden dolayı normal Excel formatında kaydetmeniz mümkün değildir. Dosyanızı Excel biçiminde kaydederseniz, kayıt yaptığınız makro silinecektir. Bu yüzden dosyanızı masaüstüne kaydederken Farklı Kaydet diyerek, “Makro içerebilen Excel çalışma kitabı.xlsm” formatını seçip öyle kaydedin. Bkz.Resim

makro-icerebilen-kayit

Dosyamızı kayıt ettiğimize göre son işlem olarak, Visual Basic ile kayıt ettiğimiz makroyu çalıştırmak olacaktır.

Excel makro içeren dosyamızı tekrardan açıyoruz, F2 hücresini siliyoruz. Daha sonra Görünüm > Makrolar veya Geliştirici > Makrolar menüsünden herhangi birine tıklıyoruz. Makro penceresi açıldığında, biraz önce kayıt ettiğimiz Makro1 isimli başlığı göreceksiniz. Bunu seçip çalıştır butonuna tıklayın ve sonucu izleyin.

Not: Excel’de makro içerebilen kayıt dosyalarını açarken, sizden bilgisayar güvenliği açısından makroların engellendiğini belirtebilir. Kendi kayıt makromuzu test ettiğimiz için herhangi bir tehdit içermediğini biliyoruz ve makroyu etkinleştir seçeneğini tıklayıp yolumuza devam ediyoruz.

Excel’de makro eklemek, kayıt oluşturmak, makro kaydını çalıştırmak hakkında detaylı bir inceleme sayesinde siz de deneme çalışmalarınızı uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Bkz.

Excel’de VBA Makro ile Klasörden Dosya Aratmak

Makro ile Satır, Sütun, Hücre Renklendirmek ve Temizlemek

Excel’de Onay Kutusu ile Makro Çalıştırmak (CheckBox)

Excel Onay Kutusu Eklemek ve Eğer Şarta Bağlamak

Excel Seçenek Düğmesi ile Makro Çalıştırmak

Excel’de VBA Kod ile Uyarı Metni Oluşturmak

Excel’de Makro ile Renk Vurgulamak

Excel’de Renk Değiştiren Takvim 2017

Eğer Formülünü Makro ile Yazmak

Visual Basic Editor


Excel kayıt makrosu, VBA kod yazmak, Makro record, VBA dersleri


This Post Has 5 Comments

 1. Osman Gökçe Reply

  bir sorum olacaktı excelde makro kayderken makronun saklanacağı yer diye sekme var orada 3 tane madde var.
  1.Bu çalışma kitabı
  2.yeni çalışma kitabı
  3.Kişisel makro çalışma kitabı
  var. Bunların arasındaki fark nedir.

 2. Çizgi Reply

  Merhaba Osman Bey,

  Bu Çalışma Kitabı : Aktif olan Excel sayfanızda yeni bir Modül açarak makronun kayıt edilmesini sağlıyor. Kayıt edilen makrolar yalnızca bu çalışma kitabında kullanılır.

  Yeni Çalışma Kitabı : Akabinde yeni bir Excel sayfası oluşturur, varsayılan ismi ‘kitap2’ olacaktır. Ana Excel dosyanız üzerinde bir işlem yapmaz, yeni Excel sayfası üzerinde Makro kayıt işlemine başlar.
  Örnek : prntscr com / dlbszp

  Kişisel Makro Çalışma Kitabı : Bunu seçerseniz, Personal.Xlsb başlığı altında yeni bir kayıt modülü açar ve kaydettiğiniz makrolar, diğer bütün çalışma kitaplarında da kullanılabilir.
  Örnek: prntscr com / dlbvab

  Faydalı olması dileğiyle…

 3. Pingback: Excel’den Makro ile Mail Göndermek | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 4. Pingback: Excel'den Makro ile Mail Göndermek | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 5. Pingback: Excel Değişken Veri Tipleri | Variables | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir