Fonksiyonlar

Excelde Makro ile Düşeyara Formülü Nasıl Kullanılır


Excel tablolarında aradığınız bir değeri bulmak için Düşeyara fonksiyonu kullanılır. Bu formülün nasıl kullanıldığına ilişkin daha önceden çeşitli incelemeler yapmıştık hatırlarsanız… Makalenin sonunda ayrıca belirteceğim linkler sayesinde Düşeyara fonksiyonunun kullanımına ilişkin birçok başlık bulabilirsiniz.

Düşeyara formülü bir sütundaki değere göre, aynı satırdaki başka bir sütunun o değere karşılık gelen hücre değerini getirmenizi sağlar.

Excel ‘de en çok kullandığımız formüllerin başında gelen bu işlevi, Makro yardımıyla daha hızlı işlem yapmasını öğreneceğiz. Öyleyse adım adım makro ile düşeyara nasıl yapılır inceleyelim. 

excelde makro ile düşeyara formulu nasıl kullanılır

excelde makro ile düşeyara formulu nasıl kullanılır

Visual Basic Editör ‘de Makro ile düşeyara yapmanız için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bu kodların algoritması aşağıdaki şekildedir.

  1. Applicatioon VLOOKUP(Aranacak Terim, Aratılacak Tablo, Doğru Sonuçta Getirilecek Sütun Sayısı , Eşleştirme Biçimi )
  2. WorksheetFunction.VLOOKUP(Aranacak Terim, Aratılacak Tablo, Doğru Sonuçta Getirilecek Sütun Sayısı , Eşleştirme Biçimi)

Belirtilen kodlar aslında düşeyara formülüyle aynı mantıkta çalışıyor. Daha açıklayıcı olmak adına basit bir örnekle taçlandıralım.

Makro ile Düşeyara  ;

 

Örnek 1: Makro ile düşeyara yaparak sabit bir değerin karşılığını nasıl getirirsiniz ?

Yukarıdaki örnek tabloda konu başlıklarına ilişkin bazı puanlamalar yapılmıştır. Bu tabloda sabit bir değer belirleyerek örneğin ” Makro ile Düşeyara ” değerinin yanında kaç puan yazıyorsa o değeri C3 hücresine getirelim.

excelde makro ile düşeyara

excelde makro ile düşeyara

Bunu yapmak için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz. ad terimini bir değer olarak tanımlıyoruz. Bu değer Makro ile düşeyara kelimesidir. Daha sonrasıda düşeyara mantığını makro kodlarını uygulayarak aşağıdaki kodları oluşturuyoruz. Son olarak gelen sonucu hangi hücreye yazdırılacağını belirliyoruz ve sonuç C3 hücresine geliyor.

 

Örnek 2: Değişken hücre değerine göre makro ile düşeyara uygulamak ve sonuç getirmek ;

Aynı tablo üzerinden ilerleyelim, mesela A6 hücresine yazılan herhangi bir değerin E3:G6 aralığındaki karşılığını sonuç olarak B6 hücresine getirelim.

makro ile düşeyara

makro ile düşeyara uygulamalı anlatım

Hücredeki değişken bir değere bağlı olarak makro ile düşeyara uygulamak isterseniz aşağıdaki kodları kullanın.

Burada “te” değişkeni oluşturarak, kodlar içerisinde aranan değeri “te” olarak gösterdim. Gördüğünüz gibi te = A6 hücresine bağlı şekilde çalışıyor.

 

Örnek 3: Makro ile düşeyara yaparak sonucu mesaj kutusunda göstermek ;

Doğru duydunuz evet yapılan işlemi birde mesaj kutusunu çalıştırarak sonucu göstermek mümkün.

makro ile düşeyara

makro ile düşeyara örnek

Aşağıdaki kodları çalışma sayfanızda uygularsanız sonucu msgbox kullanarak alabilirsiniz.


Son olarak makro ile düşeyara formülünü uygularken hücre adresini yanlış belirtirseniz veya getireceğiniz sütun değerini yanlış yazarsanız aşağıdaki gibi hata kodu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu gibi durumlarda makro kodlarında belirttiğiniz adresleri tekrar gözden geçirmenizde fayda var.


Eğer vlookup formülünü yeni kullanıyorsanız, Düşeyara formülünün detaylı örneklerini incelemek için aşağıdaki konu başlıklarına göz atabilirsiniz.

 

Sorularınız için aşağıdaki yorum penceresini kullanabilirsiniz.

Örnek çalışma dosyası için facebook sayfamızdan bana ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileklerimle,

[ makro , düşeyara , vlookup , vba , excel , formül , fonksiyon , sonuc getirme , eşleştirme ]


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir