Fonksiyonlar

Excel’de Kullanıcı Tanımlı Fonksiyonlar Yazmak | User Defined Functions


UDF ( User Defined Functions) – Fonksiyon Yazmak

Microsoft Excel’in sayısız ve sınırsız imkânlarının yanında bir güzel işlevi de kullanıcıya özel fonksiyon oluşturma imkânını tanımasıdır. Nasıl yapılır ve ne işe yarar dediğinizi duyar gibiyim.  O halde bugün kişisel fonksiyon nedir, nasıl hazırlanır birlikte inceleyelim.

kullanici-tanimli-fonksiyon-yazmak

Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon Oluşturmak – Create a User Defined Functions

Kişisel fonksiyon oluşturmanın temeli Visual Basic’ten geçer. Yani fonksiyonun temeline ait bir kodlama yapacağız, daha sonra bunu Excel’de fonksiyon olarak tanımlayıp kullanacağız. İlk olarak Microsoft Excel’de Geliştirici sekmesini aktif etmeniz gerekecektir.

Bkz.Geliştirici > Visual Basic Editor nasıl aktif edilir?

İlgili sekmeyi aktif ettikten sonra boş bir Excel çalışma sayfası açıyoruz ve yukarıdaki menüden Geliştirici > VBE (Visual Basic Editor)’ u tıklıyoruz. Karşınıza gelen kod penceresinde sol bölmede sayfa isimleri mevcuttur. Kişisel fonksiyon oluşturmak için kod penceresinde bir “Modül Sayfası” oluşturmanız gerekir. Modül sayfasını oluşturduktan sonra içerisine kod yazacağız. Bunun için sol tarafta herhangi bir alana veya sayfa ismine sağ tıklayıp açılan menüden Insert > Module tıklayın. Artık çalışma sayfanız için “Module 1” isimli yeni bir Modül sayfası oluşturdunuz. Gelelim kişisel fonksiyonumuz için kod oluşturmaya…

insert-module-vba

Fonksiyon oluşturmak;

Bir fonksiyon oluşturmak için aşağıdaki düzeneği hazırlamamız gerekiyor. Çok kolay bir sistemi var, buna uygun kolan anlaşılır bir fonksiyon oluşturmak istiyorum.

Modül penceresine aşağıdaki kodları kopyalayınız.

Function Cizgiakademi(Sayi As Double) As Double
Cizgiakademi = Sayi * 5
End Function

Daha sonra test etmek için Excel sayfasına geliyoruz.

Yukarıda Cizgiakademi yazan değere fonksiyon ismi vermeniz yeterlidir. Örnek olarak hazırladığım fonksiyonun amacı bir hücreye yazılan değerin beş katını verir. Yani A1 hücresine 5 yazarsanız B1 hücresine veya istediğin herhangi bir hücrede 25 sonucunu verir. Gelin bunu ekran görüntüleriyle inceleyelim ve hazırladığımız fonksiyonu kullanıp test edelim.

A1 hücresine 5 yazıyorum sonra yanındaki B1 hücresine gelip eşittir = yazıpyukarıda belirlediğim fonksiyon adını giriyorum. Yani şu şekilde;

=Cizgiakademi(

kullanici-tanimli-fonksiyon-olusturmak

Excel size hazırladığınız fonksiyonu hatırlatıp seçmenizi önerecektir.

kullanici-tanimli-fonksiyon-olusturmak-hucre-secimi

=Cizgiakademi(A1) yazmanız yeterli olacaktır, bu işlemi fx çubuğundan yapmak isterseniz yukarıdaki gibi Fx çubuğundan fonksiyon penceresini açabilirsiniz.

kullanici-tanimli-fonksiyon-kullanmak

Son olarak B1 hücresine”=A1 *5″ fonksiyonu uygulanır ve 25 sonucunu getirir.

Kişisel fonksiyonlarınızı en basit şekilde oluşturmanız için kolay bir örnekleme yapmak istedim. Konu anlatımını detaylı incelemek için aşağıdaki Örnek çalışma kitabımı indirebilir ve inceleyebilirsiniz.

(Dosya makro içerebilen bir çalışma kitabı olduğunda, ilk açtığınızda Makro güvenlik uyarısı ile karşılaşmanız normal.)

Excel Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon Yazmak

excel-kullanici-tanimli-fonksiyon-yazmak

 

 

 

 


This Post Has 2 Comments

  1. Pingback: Excel Select Case Yapısı | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

  2. levent Reply

    merhaba
    öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim excel de fonksiyon ekleyerek =kalın gibi bir komutla seçili hücrenin bold olması mümkünmü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir