Excel Pratik Bilgiler

Excel’de Hücreler Menüsü – Ekle, Sil, Biçim Özellikleri


Merhabalar, bugünkü konumuzda Excel giriş sekmesinde bulunan ‘Hücreler’ menüsünü incelemek istiyorum.

Excel Hücreler MenüsüHücreler menüsü Excel’in giriş sekmesinde bulunan tüm hücre ayarlarını oluşturmanızı veya düzenlemenizi sağlayan bir alandır.

Burada kullanılabilen 3 işlev vardır, bunlar sırasıyla;

 • Ekle,
 • Sil,
 • Biçim işlevleridir. Şimdi bu özellikleri tek tek inceleyelim.

cizgi

 • Ekle alt menüden de anlaşılacağı gibi, herhangi tıkladığınız bir yere boş bir hücre, satır veya sütun eklemenizi sağlar.

Hücreler - Ekle

 

Menüde bulunan Hücre Ekle, Sayfa Satırları Ekle, Sayfa Sütunları Ekle ve Sayfa Ekle seçeneklerine, daha kolay yoldan ulaşmak isterseniz, bu işlevlerin tamamı Excel’in sağ tuş menüsünde bulunmaktadır. Kullanabilmek için öncelikle hücre eklemek istediğiniz yere tıklayın ve daha sonra sağ tuş menüsünden Hücre Ekle seçeneğine tıklayın. Diğer opsiyonlar da bu şekilde çalışmaktadır. Mesela yeni bir satır eklemek isterseniz, ilk olarak eklemek istediğiniz herhangi bir satırı seçip, sağ tıklarsanız Satır ekle seçeneğini görebilirsiniz.

 


 • Hücreler - Sil
 • Sil işlevinin alt başlıklarında, Hücreleri Sil, Sayfa Satırlarını Sil, Sayfa Sütunlarını Sil, Sayfayı Sil şeklindedir. Yukarıdaki Ekle menüsünün tam tersi işlevlerini uygular. Aynı şekilde bu işlevleri Excel’in sağ tuş menüsünden de organize edebilirsiniz. Sadece silmek istediğiniz yeri veya alanı seçmeniz gerekir.

 

 


 • Biçim menüsünde diğer menülere göre daha çok işlev bulunmaktadır. Buradaki alt başlıkları sırasıyla inceleyelim.

Hücreler - Biçim

İlk olarak Hücre Boyutu sekmesinde, Satır yüksekliği ve Sütun genişliği opsiyonlarına göz atalım. Bu özellikler adı üstünde bir satırın yüksekliğini veya bir sütunun genişliğini ayarlamanızı sağlar. Kullanmak için herhangi bir satırı seçtikten sonra Hücreler > Biçim > Satır Yüksekliği seçeneğine tıklayınız ve bir değer giriniz.

Hücreler Biçim Satır Yüksekliği

Yukarıdaki gibi ilk olarak satırın 16.5 değerinde bir genişliğe sahip olduğunu görüyoruz. Bunu 50 yaparak Tamam butonuna tıklarsanız aşağıdaki gibi satır genişliğinin arttığını görebilirsiniz.

Hücreler Biçim Satır Yüksekliği 2

Bu işlevin bir alternatif yapılış şekli de vardır. Bunun için 5. Satıra sağ tıklayıp Satır yüksekliği seçeneğini tıklayarak yapabilirsiniz.

Excel sağ tuş Satır yüksekliği

Aynı işlemleri birebir Sütun Genişliği opsiyonu seçeneğini kullanarak uygulayabilirsiniz. Bunun için ilgili sütuna sağ tıklayıp Hücre > Biçim > Sütun Genişliği opsiyonuna tıklayıp istediğiniz değerde bir sütun genişliği belirleyebilirsiniz. Toplu işlem yapmak için önce birden fazla sütunu seçip sonra değer verebilirsiniz. (Bkz.aşağıdaki örnek)

Hücreler - Biçim - Sütun Genişliği

İlgili sütunları seçtikten sonra sağ tıklayın ve Sütun genişliği seçeneğine tıklayın.

Daha sonra aşağıdaki gibi bir sütun genişliği değeri girin ve tamam butonuna tıklayın.

Hücreler - Biçim - Sütun Genişliği 2

Sonuç olarak aşağıdaki gibi sütunlarımızın boyutu değişmiştir.

Hücreler - Biçim - Sütun Genişliği 3

Satır ve Sütun genişliklerini bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz Hücre > Biçim menüsünden, dilerseniz aynı işlemleri Excel’in sağ tuş menüsünden yönetebilirsiniz. Üçüncü bir alternatifiniz daha mevcut, genellikle ben bu opsiyonu tercih ediyorum çünkü daha kolay ve pratik, bunu aşağıdaki videolu anlatımdan görebilirsiniz

Yapmanız gereken sadece ilgili satır veya sütunu seçtikten sonra, videodaki gibi ara çizgileri sürükleyerek bunu sağlayabilirsiniz.

Biçim sekmesi altında bulunan diğer özelliklerden birisi de Görünürlük menüsüdür. Bu menü altında Satır, Sütun ve Sayfaların gizleme gösterme ayarları bulunur. Çalışma tablonuzda gizlemek istediğiniz sayfa veya satırlar varsa bunun için, ilgili satırı seçip Görünürlük sekmesinden Satırı gizle seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır.

Hücreler - Biçim - Görünürlük

Gizlenen satırı tekrar geri getirmek için, bir alt ve bir üst satırı farenizle seçtikten sonra tekrar Görünürlük sekmesinden Satırı göster seçeneğini tıklayabilirsiniz.


Biçim – Sayfaları Düzenle menüsü,

Bu menü altındaki seçeneklerden kısaca bahsedelim;

 • Sayfayı yeniden adlandır: Sayfa1 yazan çalışma sayfanızın adını değiştirmenizi sağlar.
 • Sayfayı Taşı veya Kopyala: Çalışma sayfanızı kitaptan ayırmak veya çoğaltmak gibi işlemleri sağlar. Örneğin bir çalışma sayfanızı yedeklemek istiyorsanız, Taşı veya Kopyala işlevini kullanarak aynı sayfayı çoğaltabilir ve rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. Böylece hata yaptığınızda yedekte bulunan sayfanız üzerinden de çalışabilirsiniz.
 • Sekme Rengi: Excel çalışma kitabınızın en altında bulunan Sayfa1 yazan başlığı renklendirmenizi sağlar.

Hücreler - Biçim Sayfaları Düzenle

 • Koruma işlevleri,
 • Sayfayı Koru: Yaptığınız çalışmaların bozulmasını istemiyorsanız, bu opsiyon sayesinde sayfanızı şifreleyebilirsiniz.
 • Hücreyi kilitle: Bu seçenek sayesinde, sayfayı korumaya aldığınızda hangi hücreleri serbest bırakabileceğinizi önceden belirleyebilirsiniz.
 • Hücreleri Biçimlendir: Bu başlık altında detaylı bir konu anlatımı daha sonra yapacağım. Burada bir çok hücre biçimlendirme opsiyonu bulunmaktadır Kısaca özetlemek gerekirse, hücrelerin şekillerini, biçimlerini, yazı tipleri, metin hizalama, koruma vs. birçok opsiyonu beraberinde getirmektedir. Excel’in en çok ihtiyacı olan menüsü sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir