Genel

Excel’de Hücre Stilleri & Yeni Stil Eklemek ve Aktarmak


Hücre Stilleri Menü 2

 

Hücre stilleri, verilerinizin anlaşılabilir olmasını sağlayan hazır biçimlerdir. Microsoft Excel’in ana menüsü olan Giriş sekmesinde Stiller kümesi altında renkli renkli seçenekleriyle mutlaka dikkatinizi çekmiş olmalı Hücre Stilleri.

 

Yeni Hücre Stilleri

Kullanımı ise çok basit.  Verilerinizi seçin ve yukarıdaki renk paletinden birini tıklayın.

 

Burada biz kullanıcılar Excel dosyaları üzerinde çalışırken devamlı olarak aynı renk paletini kullanmak yerine, kendi seçimine göre yeni biçimler oluşturma imkanına da sahibiz. Bunun için Hücre Stillerinden Diğer sekmesine tıklayın ve açılan pencerede en altlarda bulunan Yeni Hücre Stiline tıklayın.

Excel Hücre Stilleri Yeni Hücre Stili

Açılan Stil penceresinde önce Stil adı olarak Kırmızı yazıyoruz.(Burada istediğiniz başlığı yazabilirsiniz.) Daha sonra Biçimlendir butonuna tıklayın.

Excel Hücre Stilleri Yeni Hücre Stili Pencere

Bu adımları uyguladıktan sonra bilinen Hücreleri Biçimlendir penceresi karşımıza gelecektir. Şimdi ise Dolgu kısmından Kırmızıyı, Yazı Tipi kısmından renk olarak Beyazı seçiyoruz.

Hücre Stilleri Yeni Ekle Hücre Biçimlendir Dolgu

Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra, Tamam butonuna tıklayın ve son olarak Stiller penceresinde görünen yeni stillerinizi inceleyin.

Yeni Hücre Stilleri

Yukarıda gördüğünüz gibi iki yeni (Kırmızı ve Lacivert) hücre stili oluşturduk.

 

Bu yapılandırmalar yalnızca çalıştığınız Excel Çalışma Kitabında kalıcı olarak kullanılabilir. Yeni oluşturacağınız bir Excel kitabında hücre stilleri eski haline dönecektir. Hayal kırıklığına uğramanıza gerek yok J Excel bu konuda Stilleri Birleştir komutuyla, Eski çalışma kitabınızdan yenisine aktarabileceğiniz kolay bir seçenek veriyor bizlere.

Bu işlemi uygulamak için Eski çalışma kitabınızı açık tutun ve biçimleri aktarmak istediğiniz yeni çalışma kitabından Stiller > Stilleri Birleştir sekmesine tıklayın. Karşınıza küçük bir pencere açılacaktır. Stil Birleştirme penceresinde Eski excel dosyanızı seçin ve Tamam butonuna tıklayın.

Excel Stilleri Birleştir Penceresi

Artık Eski dosyanızda bulunan tüm kişisel Hücre Stilleriniz, yeni dosyanıza aktarılmış olacaktır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir