Genel

Excel’de Dosya Sifrelemek Resimli Anlatım


Bilgisayarda yaptığınız işlemlerin takip edilme riski var mı ? Peki ya Excel’de hazırladığınız çalışmaları koruma altına alıyor musunuz? Bu işlemlerin korunması, güvenliği, sifreleme derecesi, içeriği ve ulaşılabilir olması maalesef biz Excel kullanıcılarının sistem açığı sayılabilir. Bu durum aynı zamanda çalışma ortamınızda önemli verilerin ve bilgilerin dışarıya sızmasına da sebebiyet verebilir.

Öyleyse gelin bu konuda Excel çalışma kitabınızı nasıl sifreleme yapabilirsiniz inceleyelim ve çalışma sayfanızı, çalışma kitabınızı, Excel dosyalarınızı sifrelemeyi öğrenelim.

Excel’in çalışma kitabının korunması aslında çok kolay birkaç adım ile halledilebilir. Bunu sağlamak için adım adım anlatmaya başlıyorum. İlk olarak;

  • Excel’de hücrelerin korunması ve sifreleme nasıl yapılır ? 

Aktif olarak kullanmak istediğiniz çalışma sayfasında yalnızca belirli hücre aralıklarını koruma altına alabilirsiniz. Böylece dosyayı paylaştığınız kişi veya kişiler, sizin Hücre Koruması altına aldığınız alanları değiştiremez yani müdahale edemezler. Bu işlemi uygulamak için, korumak istediğiniz hücre aralığını seçtikten sonra sağ tıklayın ve aşağıdaki resimde olduğu gibi Hücreleri Biçimlendir… seçeneğine tıklayın.

excel-sifreleme-hucre-koruma

excel-sifreleme-hucre-koruma

Daha sonra hücre biçimlendirme penceresi açılacak. Excel’de hücreleri şifre ile korumak istiyorsanız buradan son sekmede bulunan Koruma seçeneğine tıklayın.

2-hucreleri-koruma-excel-sifreleme

hucreleri-koruma-excel-sifreleme

Son olarak aşağıdaki gibi gelen menüden “Kilitle” seçeneğini aktif edin.

excel-sifrele-kilitli-koruma

excel-sifrele-kilitli-koruma

 

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra hücrelerinizi koruma altına alma işlemini uygulamış olduk ama şifreleme işlemi için son bir adım kaldı.

Şuan için hücreler koruma altında bekliyor fakat Excel’de sifreleme yapmanız gerekiyor.

excel-gozden-gecir-sayfayi-koru-sifreleme

excel-gozden-gecir-sayfayi-koru-sifreleme

Sifreleme işlemi için Excel > Gözden Geçir > Sayfayı Koru menüsüne tıklayın ve herhangi bir şifre belirleyin.

excel-sifreleme

excel-sifreleme

Excel sifreleme hakkında hücreler nasıl koruma altına alınır öğrenmiş olduk.

 

Çalışma Sayfası Nasıl Şifrelenir?

Excel’de istediğim bir çalışma kitabına nasıl şifre eklerim diyosanız aşağıdaki sifreleme adımlarını takip etmelisiniz. Bu işlemi en kolay yoldan anlatacağım.

Dosya > Bilgi > Çalışma Kitabını Koru > Parola ile Şifrele menüsüne tıklıyoruz.

excel-sifreleme

excel-sifreleme

Daha sonra açılan pencerede şifre belirliyoruz.

excel-belgeyi-sifreleme

excel-belgeyi-sifreleme

Bu işlemleri uyguladığınızda, Excel çalışma kitabını açarken ilk başta parolanızı soracaktır.

Excel dosyalarınızı şifreleyerek, başka kullanıcıların dosyanıza ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Onların da tek ihtiyacı dosyayı açabilmek için sizin belirlediğiniz şifre olacaktır.

Yukarıda anlatılan işlemleri;

Excel sifreleme 2007

Excel sifreleme 2010

Excel sifreleme 2013

Excel sifreleme 2016 versiyonlarında kullanabilirsiniz.


This Post Has One Comment

  1. Cemre Reply

    Çalışma sayfası ve Excel dosya şifrelemesinin varlığından bile haberim yoktu. Öncelikle böyle bir şeyin olduğundan beni haberdar ettiğiniz ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Çoğu zaman işi eve getirdiğim için laptopumda vakit geçirmek zorunda kalıyorum. Çocuğum olduğu için zaman zaman akşamları laptopumu oğlumla paylaşmak durumunda kalıyorum. Excel dosyalarımın başına herşey gelebiliyor. Oğlum neyin ne olduğunu bilmediği için zaman zaman benim excel iş dosyalarımı açıp kurcalıyor ve kendi hayal gücüne göre iş dosyamı kurban edebiliyor. Ondan sonra al başına belayı.. Sabaha kadar düzenlemeye çalışıyorum ki eski haline getirebileyim diye. Ama Excel dosya şifreleme özelliği bu vakitten sonra hayat kurtarıcım olacağı kesin. Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir