Excel Pratik Bilgiler

Excel’de Boşluk Silme


Excel’de boşluk silme ne işe yarar? Elinizdeki Excel dosyasında alt alta yüzlerce IBAN numarası var ve bunların arasında, başında, sonunda boşluklu şekilde size geliyorsa tek tek Excel’de boşluk silmekle uğraşmayın. Bunun kolayı var, hepsini aynı anda düzenlemek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

İlk olarak Excel dosyanızı açın. Daha sonra silmek istediğiniz boşlukların A sütununda olduğunu varsayalım. Şimdi A sütununa tıklıyoruz ve klavyeden CTRL + H tuşlarına basın.

Bildiğiniz üzere CTRL + F tuş kombinasyonu daha sık kullanılır. Bu kısayolu kullanarak Bul sekmesini açarsınız. Dilerseniz aynı sekme üzerinde Değiştir sekmesine bağlanabilirsiniz.

Bu kombinasyon “Bul ve Değiştir” özelliğini açar. Uzun yoldan açmak isteyenlere “Giriş > Düzenleme > Bul ve Seç > Değiştir” sekmesine tıklayabilirsiniz.

Değiştir işlevi; Değiştirmek istediğiniz metni aratıp yerine başka bir metin getirmenizi sağlayan özelliktir.

Aşağıdaki örnek resimde görmüş olduğunuz gibi “Bul ve Değiştir” penceresi karşınıza gelir.

Buradan Aranan sekmesine bir boşluk atın, Yeni değer sekmesine hiç bir şey yazmayın.

Daha sonra ise yapılacak tek bir adım kaldı.

Tümünü Değiştir butonuna tıklayın.

Sonuç olarak aşağıdaki gibi, kaç karakter boşluk silindiğini gösteren uyarı penceresi gelir. Excel’de boşluk silme işlemi bu şekilde yapılır. (tabi hücre içerisindeki boşlukları silmekten bahsediyorum : ) )


Devam edelim, bu birinci yöntemdi… Eğer ki metnin ortasında bulunan boşluklar kalsın sadece başında veya sonunda bulunan boşluklardan kurtulmak istiyoruz diyorsanız aşağıda bir açıklama daha var…

Bunun için daha önce bahsettiğim bir formül vardı. Metin Fonksiyonları 1.Bölüm içerisinde KIRP fonksiyonu bu işlemi enkolay yöntemle sağlıyor. Dilerseniz linkteki konuyu inceleyerek sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

 

Saygılar…

Güncel konularımı takip etmek için sağda bulunan e-mail listesine kayıt olmayı unutmayın… 🙂


How to remove spaces between characters and numbers, Excel formula, Remove spaces from text, remove spaces between words, excel boş hücreleri silme, excel boşluk doldurma, excel boşluk sil, excel boşluk silme, excel boşluk temizleme, excel space boşluğu silme, excelde boş satırları silme, excelde boşluk alma, excelde boşluk alma formülü, excelde boşluk kaldırma, excel’de boşluk silme formülü, excel’de hücre içerisindeki boşlukları silme, hücre içindeki kelime boşluklarını silme, Excel’de metnin sağında ve solunda kalan boşlukları kaldırma, boşlukları otomatik olarak silme, excel hücre sonundaki boşlukları silme, excel hücre başındaki boşlukları silme, excelde sayılar arasındaki boşlukları silme, ecel metin sonundaki boşlukları kaldırma, excel sağdan boşluk silme, excel soldan boşluk silme, Excel’de Boşluk Silme, excelde boş satırları kaldırma


This Post Has 5 Comments

 1. Pingback: Excel'de Boşluk Silme | Makro | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 2. Esra Reply

  Kendisi küçük ama işlevi büyük bir özellik
  Günü sürekli Excelde geçenler iyi bilir bu sorunu. Herkes farklı işler yaparken biz saatler boyunca tablomuzdaki boşlukları silmek için elimiz Backspace tuşuna yapışıyordu

 3. Kubilay Can Reply

  kullanıcıların baş belası bir konuya parmak basmışsınız. ctrl + h çok kullandığım bir kısayol tuşuydu. Böyle bir amaca hizmet edeceğini hiç düşünmemiştim.

 4. Onur Kılıç Reply

  Bilgilendirici bir makale olmuş fakat bunu kod olarak yazabilsek daha güzel olabilir. Okulda sahip olduğumuz hocalar maalesef birçok şeyi kodla istiyor. Bu yüzden Excel’de Boşluk Silme’yi kod ile yapabilirsiniz sevinirim

 5. Fikri Reply

  Bu boşluk belasıyla en çok Iban numaraları yüzünden uğraşıyordum. Fakat bu Excel boşluk silme özelliğinin var olduğunu içeriğiniz sayesinde öğrenek bu baş belası sorunundan kurtuldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir