Genel

Excel Zaman Çizelgesi Hazırlamak


Zaman Çizelgesi 2

Excel severler artık rapor hazırlamak sadece sunum yapmaya yeterli olmamakla beraber, zaman ile yarış içerisinde olduğumuzu bilenler bilir. Hazırlamış olduğunuz raporlarda yöneticilerinize daha güzel daha şık sunum oluşturmak ve konuları bağdaştırarak özetle grafikler ile anlatmak başarıya ilerleyeceğiniz yolda bir adımdır. Sizlere rapor hazırlamanın estetik yanlarından gün gün bahsediyor olacağım. Konuyu takip etmeye devam edin ve Excel’de kendinize bir yenilik daha eklemeye hazır olun… 

Bloğumu takip eden arkadaşlar, daha önceki konularda anlatmış olduğum Pivot Tablo (PivotTable) raporlarını oluşturduktan sonra, bu tablo içerisinde Dilimleyici ya da Zaman Çizelgesi özelliğini kullanarak, verilerinizin tarih, zaman filtrelerini çok kolay yapabilirsiniz. Bu işlemler bize nasıl bir kolaylık sağlar diyenleri duyar gibiyim… aşağıdaki görsel resimden anlaşılacağı gibi, oluşturacağınız Zaman Çizelgesi grafiği ile görmek istediğiniz tarih aralığını  tıklarsanız, verilerinizi hızlı ve kolay bir yöntemle (gün ,ay, yıl, mevsim olarak) filtreleme şansınız olur. Unutmayaın ki bu yeni özellik, Excel 2013 ve üzeri sürümlerde geçerlidir. Excel 2010 veya daha alt sürümlerde Zaman Çizelgesi grafiği görünmemektedir.

date-and-time

Şimdi konuya ilk olarak görsel bir sunumla başlayalım, daha sonrasında ise bu tablo üzerinden nasıl Zaman Çizelgesi oluşturulur onu öğrenelim. Bunun için ilk olarak özet tablomuzu oluşturmak gerekir, veri tablomuzu seçtikten sonra Ekle > PivotTable diyoruz. Açılan küçük pencerede Pivot Tabloyu nerede oluşturmak istediğinizi soracaktır, ben Varolan Çalışma Sayfasın’ı seçiyorum ve E1 hücresini tıklayıp Tamam diyorum. Böylece Pivot Tabloyu verileriniz ile aynı sayfa içerisinde oluşturacaktır.

Excel Zaman Çizelgesi

Excel Zaman Çizelgesi

Zaman çizelgemizi ekledik. Artık bu grafik tablosundan istediğiniz tarihi seçip tablonuzu kolayca filtreleyebilir, filtreyi kaldırabilir ve istediğiniz zaman bölmeleri yapabilirsiniz. Önümüzdeki konularda buna bağlı olarak grafikler oluşturacağız. Takipte kalın, esenlikler dilerim.

< Zaman Çizelgesi >


This Post Has One Comment

  1. Zülfikar Reply

    Bu konuyu sayenizde 25 dk içinde öğrendim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir