Formüller

Excel Yüzde (%) Hesaplama ve Örnekler


%25 indirim

Gündelik işlemlerde hesap makinesi ile yüzde indirim işlemlerini hesaplamak kolay, birde konuyu Excel’de deneyelim.

Yüzdesel oranları hesaplamak Excel’de bazen önemli bir ihtiyaç haline geliyor, çünkü satış tablolarında performans ölçebilmek için yüzdesel oranlara ihtiyacınız olacaktır. Konunun 

 

Excel’de Yüzde (%) indirim hesaplama için başlangıç örneği aşağıdaki gibi olsun.

Normalde 150,00 TL satış fiyatı olan Ayakkabının %25 indirime girdiğini varsayalım. Bunun için hesap makinesinde iki farklı yöntem vardır. Bunlardan birincisi 150 x 0,75 = 112,50 (Neden 0,75 ile çarpım yaptınız diye soruyorsunuz sanırım. Bunun açıklaması (1 – 0,25) demektir. Eğer %30 oranında bir indirim uygulayacak olsaydık bu sefer de 1-0,30 = 0,70 olacaktı. Böyle olduğunda ise 150 x 0,70 = 105 olur.

Hesap makinesinde ikinci yöntem ve benim en sık kullandığım, sırasıyla (150 x 25 %  – =) kombinasyonudur. Bu işlemde çarpımı yaptıktan sonra % tuşuna bastığınız zaman önce 150 TL’nin %25’i yani 37,50 TL’yi gösterir daha sonra eksi ve eşittir tuşuna bastığınızda 150TL’ den 37,50 TL ‘yi çıkartır ve geriye 112,50 TL kalır. Peki bu hesaplama işlemini Excel’de nasıl yapılır ? Şimdi de onu görelim.

Yüzde formül

Yukarıdaki resimde ürün listesi mevcut, aynı zamanda satış fiyatları ve indirim oranları da belirtilmiştir. Biz ise bu indirim oranlarını hesaplayarak ürünün indirimli fiyatlarını bulmak istiyoruz. Bunun için, D1 hücresine şu şekilde bir formül yazalım;

=B2-(B2*25/100)

Bunun açılımı B2 hücresindeki 70 TL olan fiyat – (yine B2 hücresindeki 70TL x 25 / 100) = Sonuç 52,50 TL

Son olarak tablomuzu örnek dosyada paylaşıyor ve sizlerinde kırmızı soru işareti ile belirttiğim Terlik fiyatında  ” Yüzde Hesaplama Formülü ile”  %40 iskonto uygulamanızı istirham ederim. Deneyerek daha da kolay olduğunu fark edeceksiniz. Umarım faydalı olur…

Yüzde Hesaplama <<< Örnek Dosyayı indir.

İyi çalışmalar

 


This Post Has 6 Comments

 1. Abdullah Reply

  Hocam sizi takip ediyorum, konuları güzel anlatıyorsunuz..

 2. Mehmet Baykal Reply

  Hocam anket oranını yüzdesel olarak excelde nasıl hesaplayıp 3d döküm olarak çıktı alabiliriz ?

  • Çizgi Reply

   Merhaba,

   Yüzdesel hesaplama için basit bir örnek paylaşın yardımcı olayım. 3D için Power Query eklentisi yardımıyla şehirler arası grafik görseli yapılabilir.

 3. Yusuf Yıldız Reply

  Bunu öğrendiğim çok iyi oldu, bir muhasebeci olarak yeri geliyor hesaplamak için farklı internet sitelerine giriyordum. Sayenizde excelde çalışırken hızlıca % hesaplama işlemlerimi yapabileceğim.

 4. demet Reply

  2016 da 1542 olan dosya sayısı 2017 de 1233 olmuş %kaç ıyıleşme var nasıl hesaplarım?

 5. hakkı sönmez Reply

  İnstagramda butik bir işletmem var. 100 den fazla ürün satıyorum bazen indirim yapıyorum tek tek hesaplama yapamıyorum ama şuan sizin sayenizde excel ile verdiğiniz yüzde hesabı ile fiyatı yazıyorum tüm ürünlerin yeni fiyatlarını hemen veriyor. Kdv eklerkende süper oluyor. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir