Genel

Excel Yinelenenleri Kaldır


Veri Araçları Yinelenenleri Kaldır Menüsü

Aynı verilerin bulunduğu satırları silmek istiyorsanız Veri sekmesinde mevcut olan “Yinelenenleri Kaldır” seçeneği adı üstünde bize aynı sütundaki tekrar eden satırları silmemize yardım eder.

 

Yinelenenleri tespit etmenin iki yolu var, birincisi daha önce bahsetmiş olduğum Koşullu Biçimlendirme özelliklerinden biri, Hücre Vurgularından > Yinelenen Değerleri seçerek, renklendirebilirsiniz. Böylece renkli olan değerleri otomatik olarak renklendirecek, sizde bu renkleri filtreleyip silebilirsiniz bu birinci yöntemdir.(Koşullu Biçimlendirme konumuzu inceleyebilirsiniz.)

Diğer yöntem ise tekrar eden verileri doğrudan silmek isteyenlere hitaben, verilerin bulunduğu sütunu seçin ardından Veri > Yinelenenleri Kaldır seçeneğine tıklayın. Eğer seçtiğiniz veriler arasında tekrar eden bir veri varsa, aşağıdaki gibi uyarı penceresinde silinen veri adedini size bildirecektir. Bizim seçtiğimiz şehir listesinde bir tane tekrar eden veri bulundu ve silindi.

Yinelenenleri Kaldır sonuç

Tek bir sütundaki verileri silmek için tek sütunu seçip Yinelenenleri Kaldır dedik. Peki birden fazla sütunda veri içeren bir dosya üzerinde nasıl işlem yapılır ? Aşağıda bir örnek veri tablosu paylaşıyorum, bu değerler üzerinden ilerleyerek sırasıyla işlem yapalım.

Yinelenenleri Kaldır Örnek Tablo

Bunun için verilerinizi seçin(veya tablo içerisinden herhangi bir değere tıklayın) daha sonra Yinelenenleri Kaldır seçeneğine tıklayın.

Şimdi karşımıza küçük bir pencere açılacak, hangi sütunlarda tekrar eden verilerin silinmesi gerektiğini belirteceğiz. Tablomuza göre ismi tekrar eden kişilerin silinmesini istiyoruz mesela, bu durumda Adı yazan sütunu seçili bırakıyor ve diğer sütunu pasif ediyoruz.

Yinelenenleri Kaldır Penceresi

 

Yinelenenleri Kaldır Penceresi 2

Soyadı sütununu pasif ettikten sonra Tamam butonuna tıklayın hepsi bu kadar. Sonuç olarak iki tane tekrar eden isim bulundu ve kaldırıldı. Tekrar eden isimlerden birisi Mehmet, diğeri Selim olduğunu bir önceki tablo ile kıyaslayarak fark edebilirsiniz.

Yinelenenleri Kaldır Uyarı Bilgi Penceresi

 


This Post Has One Comment

  1. Pingback: Excel Koşullu Biçimlendirme Gelişmiş Seçenekler | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir