Form Denetimleri

Excel Makro ile Klasör Açma | VBA


Bugün Microsoft Excel içerisinde VBA Makro kod yardımıyla bilgisayarınızdaki herhangi bir klasörü bulma ve açma işlemlerini inceleyelim.

 • Makro ile klasör açma 1.Yöntem;

Bunun için tek satırlık bir kod kullanabiliriz. Örnek bir çalışma sayfası oluşturarak Visual Basic Editor penceresini açın ve aşağıdaki VBA Makro kodlarını, kod penceresine kopyalayın.

İlgili makroyu çalıştırdığımızda, C:\Program Files klasörü açılır. Anlayacağınız üzere açmak istediğiniz klasörün dosya adresini buradan değiştirebilirsiniz.


 

 • Makro ile klasör açma 2.Yöntem;

Aynı işlevi değişken olarak tanımlamak isterseniz, şöyle bir yöntem uygulanabilir.

Yapılan işlem ilk olarak Adres değişkeni tanımlandı, ardından Adres değişkeninin hangi adrese bağlı olduğu belirtildi. Ardından makro ile klasör açma kodları kullanıldı.

Yukarıdaki kodlar içerisinde Eğer kriteri olan If Then End If  makro kodları yardımıyla klasör açma tekniği kullanılmıştır.

Gördüğünüz gibi kodlar kısa ve net, dilerseniz Command Button içeren örnek Excel Makro içeren çalışma kitabını indirerek, yukarıdaki kodları test edebilirsiniz.

Excel VBA Makro ile Klasör Açma

[ Excel , VBA , Makro ile Klasör Açma , Makro ile Dosya Açma , Command Button ile Klasör Açma , macro open folder excel , vba macro open folder , Excel VBA Open a Folder]


This Post Has 5 Comments

 1. AA Reply

  Makro ile klasör açma 2.Yöntemi kullandım, run deyince çalışıyor ama excel dosyasını kapatıp yeniden açınca çalışmıyor hata veriyor. Kaydetmiyor sanırım, macro may not be available in this workbook yazıyor, neden uygun değil, ne yapmam gerekiyor

  • Çizgi Reply

   Merhaba,

   Dosyanızı kayıt ederken normal Excel formatında kaydediyorsunuz ve hazırladığınız makro siliniyor.

   Bunun için “Kayıt türü : Makro içerebilen Excel çalışma kitabı” seçeneğini seçtikten sonra dosyanızı kaydedin. Böylece sorun çözülecektir.

 2. Pingback: Klasör | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 3. Suat Dilbel Reply

  Makro ile excelde klasör açmak gerçekten çok işe yarıyor. Aslında çok basit bir değişken ile halledilebiliyor. Zaten sizde 2. yöntemde bahsetmişsiniz.

 4. Ayşe Yıldız Reply

  Tasarım işi ile uğraşıyorum elimde yüzlerce klasörün içinde binlerce görsel var. Elimdeki verileri excele kaydettim. Excel ile kategorilendirme ve dosya bulma işlerini çok daha hızlı yapıyorum. Excel klasör açma yöntemi ile tek tık ile aradığım görsele ulasabiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir