Formüller

Metin Fonksiyonları 2.Bölüm


Excel Metin Fonksiyonları 2.Bölüm

Excel’in Metin Fonksiyonları başlığı altında daha önce paylaşmış olduğum Metin Fonksiyonları 1.Bölüm’ den sonra konumuza hız kesmeden devam etmek istiyorum. Bugün inceleyeceğimiz fonksiyonlar sırasıyla;

=KOD
=KÜÇÜKHARF
=LİRA
=M
=MBUL
=METNEÇEVİR, fonksiyonlarıdır.

KOD: Bir hücredeki metnin ilk karakteri için sayısal bir kod verir. Sonuç olarak verilen kod Windows ya da Macintosh tarafından kullanılan karakter kümesine karşılık olarak gelir.

Excel metin Fonksiyonu KOD

Örneğin A1 hücresinde Postalar yazdığını düşünelim. Boş bir hücreye  =KOD(A1) yazdığınızda, 80 olarak sonuç verir. Bu da “P” harfinin karakter kümesindeki karşılığı 80 demektir. KOD fonksiyonu büyük küçük harf duyarlıdır. Aynı şekilde küçük harflerle A1 hücresine postalar yazmış olsaydınız bu seferde aynı formül bize 112 sonucunu verir. Kısacası metnin ilk harfi karakter kümesinde karşılığı ne ise onu verir.

 

KÜÇÜKHARF: Bir önceki konumuzda benzeri formül olan BÜYÜKHARF fonksiyonunu incelemiştik. KÜÇÜKHARF fonksiyonu ise hücredeki metni tümüyle küçük harflere çevirir. Örneğin; “GöRüNüm” yazan bir hücredeki metni, boş bir hücreye =KÜÇÜKHARF(A1) şeklinde formül yazarak A1 hücresindeki metni küçük harflerle “görünüm” olarak değiştirebilirsiniz.

Excel Küçükharf Fonksiyonu

 

LİRA: Fonksiyonumuz basitçe, A1 hücresinde bulunan bir sayıyı Para biçimini kullanarak metne çevirmenizi sağlar. A1 hücresinde 100 yazdığını düşünelim. B1 hücresine =LİRA(A2;3) formülünü yazdığımızda sonuç aşağıdaki gibi olur.

Excel Metin Fonksiyonu Lira

Burada A1 hücresini para biçimine çevirdikten sonra, formül sonundaki 3 yerine 2 yazarsanız, iki ondalık basamak uygular. Yani 10,000 TL olarak görünür. Lira formülünde sondaki rakam sayının ondalık basamak değerini değiştirmenize yarar.

 

M: Excel’de genellikle bir formülde M fonksiyonunu kullanmanız gerekmez, çünkü Excel ihtiyaç duyduğunda değerleri kendiliğinden dönüştürür. Fakat biz yinede M fonksiyonunu ne gerekçe ile kullanılabilir inceleyelim. Aşağıdaki örnek resim detaylı bir şekilde M fonksiyonunun sonuçlarını anlatmaktadır. Yani hücrede Değer varsa o değeri verir, Sayı varsa boş metin verir, Mantıksal bir veri varsa (Doğru,Yanlış vb.) yine boş metin verir. Hücredeki değerin metin olup olmadığını anlamanızı sağlayan alternatif bir işlev sayılır.

Excel metin Fonksiyonu M

 

MBUL: Metin içinde metin araması yapar ve ilk metnin, ikinci metin içerisinde kaçıncı karakterden başladığını bulur. Örneğin “Gözlük” kelimesini “Güneş Gözlükleri” metninin içerisinde aratır, 7 değerini verir. Çünkü ikinci metinde “Güneş Gözlükleri” kırmızı ile işaretlediğim harf 7. Sırada bulunmaktadır. Bir başka örnek “net” kelimesini “internet” sözcüğünde aramak için; =MBUL(“net”;”internet”)  yazabilirsiniz, böylece fonksiyon size 6 değerini verir.  Aynı fonksiyonu =MBUL(A1;A2) yazarak aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz. Bu fonksiyonu kullanarak, yukarıda kullandığımız =DEĞİŞTİR fonksiyonuyla beraber metnin içerisinde değişiklik yapabilirsiniz.

Excel metin Fonksiyonu MBUL

Fonksiyonun açılımı; Bul_metin; metin; başlangıç sayısı

Son olarak MBUL fonksiyonunun mantığında bulunan; başlangıç sayısı isteğe bağlıdır. Aramayı başlatmak istediğiniz metin bağımsız değişkenindeki karakter sayısıdır.

Excel metin Fonksiyonu MBUL Baslangic Sayısı

 

METNEÇEVİR: Fonksiyonumuz hücrede bulunan sayısal bir değeri, biçimlendirerek metne çevirmenizi sağlar. Aşağıdaki örnekte sayı karşılığında haftanın günlerini getirebilirsiniz.

Excel metin Fonksiyonu Metneçevir

 

Bir önceki konumuz Metin Fonksiyonları 1. Bölüm için tıklayabilirsiniz.