Formüller

Metin Fonksiyonları 1.Bölüm


Excel Metin Fonksiyonları 1.Bölüm

Excel’in metinler üzerinde kullanılan fonksiyonlarına bir başlık altında Formüller > Metin Fonksiyonları menüsünden ulaşabilirsiniz. Bu konumuzda ise metin fonksiyonlarının birinci bölümü olarak aşağıdaki işlevlerini inceleyeceğiz.

Metin fonksiyonlarının birinci bölümünde sırasıyla ele alacağımız fonksiyonlar;

=BAHTMETİN
=BİRLEŞTİR
=BUL
=BÜYÜKHARF
=DAMGA
=DEĞİŞTİR
=KIRP

BAHTMETİN: Hücrede bulunan bir sayıyı BAHTMETİN formülü ile Tay Dili’nde metne dönüştürür ve sayının sonuna Baht kelimesini ekler. Yani 755 olan sayıyı metin olarak görüntüler (Tay dilinde yedi yüz elli beş Baht)

BİRLEŞTİR: Kullanılan en favori metin fonksiyonlarından biridir. Adı üstünde hücredeki metinleri birleştirmenizi sağlar. Kullanmak için A2 ile B2 hücrelerini aşağıdaki gibi birleştirebilirsiniz. Metin birleştirme sınırı 255’e kadardır.

Excel Birleştir Fonksiyonu

 

BUL: Fonksiyon yardımı ile metnin içerisinde bir harfi sorgulayabilir, bu harfin kaçıncı sırada olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin Metin kelimesindeki t harfini bulmak istiyoruz. =BUL(“t”;A4) dediğimiz zaman sonuç 3 olarak gelecektir. Çünkü t harfin Metin kelimesinin içerisinde bulunuyor ve 3. Sırada olduğunu söylüyor. BUL fonksiyonu BÜYÜK küçük harf duyarlıdır. Unutmayınız büyük T harfini aratmış

Excel Bul Fonksiyonu

 

BÜYÜKHARF: Adından da anlaşılacağı üzere, hücredeki metni tamamıyla büyük harflere çevirir. Kullanımı çok basittir. Herhangi boş bir hücreye =BÜYÜKHARF(A5) yazarak A5 hücresinde bulunan Fonksiyonlar kelimesini FONKSİYONLAR şeklinde büyük harflere dönüştürebilirsiniz.

 

DAMGA: Bilgisayarınızda bulunan karakterler kümesinden, belirlenen sayıdaki karakteri verir. Windows işletim sistemlerinde ANSI karakter kümesi kullanılır. Macintosh kullanıcıları ise Macintosh karakter kümesinden veri alır. Formülün kullanımı =DAMGA(99) şeklindedir. İşletim sisteminde bulunan karakter kümesinden 99. Karakteri yani “c” harfini getirir. Bir başka örnek =DAMGA(123) formülü parantez karakterini “{“ getirir.

Excel Damga Fonksiyonu

 

DEĞİŞTİR: Bir metin dizesinde, belirteceğiniz karakter sayısına göre bir kısmını yeni bir metin ile değiştirmenize olanak tanır. Bunu örnek ile inceleyelim.

Excel Değiştir Fonksiyonu

=DEĞİŞTİR(A7;4;2;”XX”)

Eski Metin: A7 hücresindeki Fonksiyonlar kelimesini seçiyoruz.(Buraya eski metni seçiyoruz)

Başlangıç Sayısı: Eski metinde 4. Karakterden başla. Yani “k” harfinden itibaren değişikliğe başlayacak.

Sayı_karakterler : “k” harfinden itibaren kaç karakteri değiştirmek istiyorsunuz ? (Ben 2 olarak belirledim)

Yeni Metin: Tüm bu işlemlerden sonra yani eski metnin 4. Karakteri olan “k” harfinden itibaren iki karakteri değiştirmek istiyorum ve yeni metin “XX” olsun dedim.

Sonuç itibariyle Fonksiyonlar kelimesi FonXXiyonlar olarak değişecek. Formül mantığı bu şekilde çalışır.

KIRP: Fonksiyon sayesinde hücrede bulunan metnin, başında veya sonundaki boşlukları kırpmanızı sağlar. Kısaca bir örnekle; A1 hücresinde “   Başvurular   “ yazan metinde başta ve sonda üçer adet boşluk karakteri bulunmakta. Bu boşlukları kaldırmak için =KIRP(A1) yazıyoruz ve sonuç “Başvurular” olarak değişir. Bir çok metin fonksiyonu ile kullanılabilir ve fonksiyonun başına ekleyebilirsiniz. Örneğin: =KIRP(BÜYÜKHARF(A1)) şeklinde yazılan bir formül, A1 hücresindeki metni hem büyük harfe dönüştürür hemde metnin başında veya sonunda boşluk bulunuyorsa bunları kaldırmanızı sağlar.

Konuyu takipte kalırsanız, önümüzdeki günlerde metin fonksiyonlarının ikinci bölümünü paylaşıyor olacağım.

Esenlikler dilerim…