Formüller

Excel Mantıksal Fonksiyonlar


 

dusunen-adam

Excel’in bir çok alanda iç içe kullanılan mantıksal formüllerini bu konumuzda ele alalım ve hangi formülün ne işe yaradığını tek tek inceleyelim.

Değil: Bir hücrede istenen değerin tam tersine cevap verir. Örneğin A1 hücresindeki değer 1 mi ? Sorusuna eğer ki sonuç 1 ise, YANLIŞ cevabını verir. Eğer A1 hücresi 2 olsaydı DOĞRU cevabını verecektir. (Bkz.Resim 1.Satır)

Eğer: Excel’in maktıksal formülleri arasından belki de en aktif kullanılan fonksiyonlarından birisidir. Mantığı ise çok basit. Eğer A1 hücresindeki değer 1 ise DOĞRU, değilse YANLIŞ sonucunu getirir ve bu mantığı kendinize göre uyarlayarak gelecek olan sonucu değiştirebilirsiniz.

Örneğin: A1 hücresindeki değer 1 ise Evet, Değilse Hayır sonucunu getirmek istiyoruz.

=EĞER(A1=1;”Evet”;”Hayır”) – Tırnak içerisinde belirtilen alanları değiştirebilirsiniz.

Eğerhata: Bu formül bize çalışma sayfamızda görmek istemediğimiz #YOK değerlerini gizlememizi sağlar. Şu şekilde kullanılabilir mesela; =EĞERHATA(DÜŞEYARA(B4;G4:H4;1;0);”HATA”)

Yukarıdaki fonksiyonda kırmızı ile belirttiğim Düşeyara fonksiyonu hatalı gelirse (#YOK), Eğerhata formülü ile müdahale ederek bunu “HATA” olarak değiştirebilirsiniz ya da iki tırnak işareti koyarak (“”) #YOK yerine hücrenin boş görünmesini sağlayabilirsiniz.

VE: Excel’in VE fonksiyonu çoğunlukla iç içe kullanılan formüllerde işe yarar. Basit bir şekilde tarif etmek gerekirse eğer, “VE” fonksiyonu A1, A2, A3 hücrelerinde sırasıyla 1,2,3 değerlerinin olduğunu varsayalım. =VE(A1=1;A2=2;A3=3) formülü yazarsanız DOĞRU sonucunu alırsınız. Eğer hücredeki değerlerden biri yanlış olsaydı VE formülü bize YANLIŞ değerini getirirdi.

YADA: Bu mantıksal fonksiyonu “VE” fonksiyonundan ayıran tek özellik, hücrelerden biri doğru olduğu sürece bize DOĞRU sonucunu getirir. Yani yukarıdaki örneğe devam ederek anlatalım. A1,A2,A3 hücrelerinde sırasıyla 1,5,3 değerlerinin olduğunu düşünelim. =YADA(A1=1;A2=2;A3=3) fonksiyonu bize DOĞRU cevabını verir. Çünkü A1 hücresinde 1, ya da A3 hücresinde 3 yazıyor bu da doğru demektir.

Excel Mantıksal Fonksiyonlar

Mantıksal fonksiyonlarımızı konu başlığında kısa bir özetle anlatmak istedim. Örnek dosyamızı da indirebilir, fonksiyonları deneyebilirsiniz.

Excel Mantıksal Fonksiyonlar Örnek


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir