Geliştirici

Excel Makro VBA ile Web ‘den Veri Getirme


Microsoft Excel ‘in kıymetli yeteneklerinden biri olan Excel Dış Veri Alma seçeneklerine değinmek istiyorum. Geçenlerde Excel Web sayfasından veri alma hakkında başlangıç konusu olarak paylaşmış olduğum Excel Döviz Kuru Aktarma | TCMB başlıklı makalede sorgu yaparak Excel sayfasına nasıl döviz getirebileceğimizi incelemiştik. Bugün makalemizde ise Makro VBA ile Excel Web sorgusu yaparak değişken bir web sitesinden istediğimiz başlıkları, verileri nasıl getirebiliriz bunu inceleyeceğim.


 

 • Web sitesinden arama yaparak istediğimiz sonuçları Makro VBA ile Excel ‘e aktarma nasıl yapılır ?

işlemlere başlamadan önce işin özetini açıklayalım sonra da örnek konuya geçelim. Yapmak istediğimiz işlem, herhangi bir web sitesi üzerinden arama yaparak gelen sonuçlardan yalnızca istediğimiz başlıkları, değerleri, bilgileri  vb. ne istersek bunları Excel ‘e aktarmaktır. Bu işlemleri yapabilmek adına birazcık HTML bilgisine ihtiyacımız olacak. Bunları da konu içerisinde örneklerle anlatacağım, hep birlikte inceleyelim.

Excel Makro ile Web 'den Sorgulama
Sorgu yapacağım site: www.hepsiburada.com istediğim sonuçlar : Arama yapılan terimler hakkında Excel sayfasına konu başlıklarını getirmek. Aranacak terim : Excel , Makro , VBA , iphone , samsung , Nike , Adidas vs. değişken bir web sitsinde herşey olabilir…

 

Başlayalım; aşağıdaki örnek tabloda bazı hücrelere Ad Tanımlama yapıyorum. Bunun hakkında daha önceden hazırlamış olduğum Excel Formüllerde Ad Tanımlama ve Kullanma hakkında eğitim makalemi inceleyebilirsiniz. Bunun hakkında yeterli bilgiye sahip olan kullanıcılara yönelik Ad Tanımlama aşamasını aşağıdaki gibi hazırlıyorum.

Hazırladığım bu Ad Tanımlama isimlerini Visual Basic Editör ‘de kullanacağız ve bize daha anlaşılır dilden makro kodları oluşturmamızı sağlayacak. Hücre tanımlamalarımızı yaptıktan sonra Alt + F11 kısayoluyla VBA penceresine geçiş yapıyoruz, Sayfa1 isimli dosyaya çift tıklıyoruz ve kod penceresi hazır durumdadır. Gelen pencereden aşağıdaki örnek resimde kırmızı renkle işaretlediğim alanlardan Worksheet + SelectionChange seçiyorum böylece private Sub adı altında kodlar oluşuyor.

Yukarıdaki örnekte Private Sub komutuyla başlayan kodlar ne işe yarar gibisinden düşünenleri görmekteyim, bunun anlamı makroyu bitirdiğimizde Excel sayfasında belirlenen hücre aralığında değişiklik yapıldığı zaman makronun çalışacağını anlatır. iki satırın arasına makro kodları ekleyerek kullanmaya başlayacağız. ilk ekleyeceğimiz kod yapısı If Then End If olacak.

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If Target.Row = Range("Kelime").Row And _
Target.Column = Range("Kelime").Column Then
End If
End Sub

Daha sonra Web ‘den sorgu yapabilmemiz için Excel içerisinde bulunan internet explorer eklentisini çalıştıracağız. Bu sayede istediğimiz Excel içerisinden Web sitesine bağlanıp veri çekme işlemini yapabiliriz. internet explorer ayarlarını yapmak için Set komutunu kullanacağım. Aşağıdaki kodlarda IE.Visible = False yerine IE.Visible = True yazabilirsiniz. Bunun anlamı Web sorgusu yaparken , Excel ‘de internet explorer penceresinin görünüp görünmeyeceğine karar verir.

Set IE = CreateObject("InternetExplorer.Application")
IE.Visible = False
IE.navigate "Buraya sorgu adresi yazılır"

 

 • Excel Makro VBA & HTML bağlantısı nasıl yapılır ?

Şimdi HTML kısmında önemli bir detaya geldik. IE.navigate “Sorgu adresi” kısmına ne yazılacağını, Web adresini kontrol ederek belirleyeceğiz. Önce siteye bağlanıyoruz ardından arama yapıyoruz. Anlaşılır olması açısından sizlere gif sunum hazırladım.

Görüldüğü gibi “iphone” kelime araması yaptım. Yukarıdaki adres çubuğunda arama terimi yaptıktan sonra oluşan link yapısını fark ediyorum ve buradan “iphone” kelimesi hariç arama linkini kopyalıyorum. Bu adresi makro kodu içerisinde IE.navigate “Sorgu” bölümüne ekliyorum. Kodların son hali aşağıdaki gibi olacak.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Row = Range("Kelime").Row And _
Target.Column = Range("Kelime").Column Then
Set IE = CreateObject("InternetExplorer.Application")
IE.Visible = False
IE.navigate "http://www.hepsiburada.com/ara?q=" & Range("Kelime").Value
End If
End Sub 

Dikkat ettiyseniz yukarıdaki kodlarda sorgu adresinin sonunda Range eklemesi yaptım. Bunun anlamı site arama linkini, Ad Tanımlama yaptığımız kelime hücresiyle birleştir demektir.

Gelelim “iphone” kelimesini site üzerinde arama yaptıktan sonra, hangi verileri alacağımıza ilişkin meseleye yani HTML bilgisine ihtiyacımız olan bölüme… Web sorgu yaptıktan sonra çıkan sonuçlardan birine sağ tıklayıp incele diyoruz. Karşımıza HTML sayfa yapısı gelir.

 

 

 

 

Sonrasında açılan pencereden ürün başlığını içeren tag etiketinin h3 olduğunu görebilirsiniz. Yani ne demek oluyor bu h3 tagı derseniz, ürünün Web sitesinde yayınladığı başlık demektir. Buraya ne yazılırsa sitede o görünür demektir.

(bkz. aşağıdaki örnek resim)

H3 tagını kullanarak Excel sayfamızda ürün başlığını çekebilirim. Bunu yapmak için ” getElementBy ” komutunu kullanacağım. Bu komutu daha sonra detaylı incelemeyi düşünüyorum fakat konumuz içerisinde direk kullanacağım o yüzden örneğini aşağıda veriyorum.

 • Makro VBA ile Web ‘den sorgulama yaparak ürün başlıkları nasıl getirilir ?

Dim doc As HTMLDocument
Set doc = IE.document
Range("Sonuc1").Value = doc.getElementsByTagName("h3")(0).innerText

yukarıdaki oluşumda getElementsByTagName komutunu kullanıyorum, çünkü h3 tag etiketlerini HTML üzerinden Excel sayfasına çekeceğim. Özetle anlatmak gerekirse, HTML içerisindeki h3 taglarından (0) olarak belirttiğimiz ilk değeri, Ad Tanımlama yaptığımız Sonuc1 hücresine getirir. Web ‘den makro ile veri getirme işlemi bu mantıkla hazırlanabilir. Benzer şekilde ilave örnek yapalım, mesela bu ürünün satış fiyatını da aynı şekilde Web ‘den sorgu yaparak makro ile veriyi getirme imkanımız bulunuyor. Bunun için aynı HTML yapısında ürün fiyatının nerede yazdığını bulmanız yeterli olacaktır. Örnekte fiyat bilgisinin “price product-price” span class satırında yer aldığını görebilirsiniz. O halde getElementsByClassname komutunu kullanacağız. Makro komutu ile Web ‘den sorgu yaparak fiyat bilgisini getirmeniz için şu satırı yazabilirsiniz.

Range(“Fiyat1”).Value = doc.getElementsByClassName(“price product-price”)(0).innerText

Anlamı “price product-price” satırındaki ilk fiyat bilgisini Fiyat1 tanımlı hücresine getirir.

Şimdi hazırladığımız makro kodlarını toparlayalım ve son hali nasıl oldu göz atalım.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Row = Range("Kelime").Row And _
Target.Column = Range("Kelime").Column Then
Set IE = CreateObject("InternetExplorer.Application")
IE.Visible = False
IE.navigate "http://www.hepsiburada.com/ara?q=" & Range("Kelime").Value
Do
DoEvents
Loop Until IE.readyState = READYSTATE_COMPLETE
Dim doc As HTMLDocument
Set doc = IE.document
Dim sDD As String
Sonuc = Trim(doc.getElementsByTagName("h3")(0).innerText)
MsgBox Sonuc
Range("Sonuc1").Value = doc.getElementsByTagName("h3")(0).innerText
Range("Fiyat1").Value = doc.getElementsByClassName("price product-price")(0).innerText
Columns.AutoFit
End If
End Sub
Parantez içindeki (0) değeri HTML kodlarında çıkan ilk “h3” tagını getirir. Parantez içindeki sayıyı arttırabilirsiniz. Örneğin (1) yazarsanız HTML yapısındaki 2.sonuç gelir.

Örnek makro kodlarında Range(“Urun1”) yerine B2 ya da istediğiniz hücre adresini yazabilirsiniz.

Birde ekleme ilave yaparak gelen sonucu bildirim uyarısı olarak alabilirsiniz.Bunun için kodlar içerisinde Sonuc MsgBox satırlarını inceleyebilirsiniz.

Columns.AutoFit , makro ile web ‘den sorgulama yaptıktan sonra en son sütunların uygun hizaya getirilmesini sağlar.

Makro VBA ile Web ‘den nasıl sorgulama yapılır , Makro VBA ile Web ‘den Excel ‘e nasıl veri aktarımı sağlanır konularını aşama aşama makalemiz içerisinde incelemiş olduk. Yukarıda yapılan çalışmalar hakkında yorum kısmından örnek dosya talebi yapabilirsiniz. Alternatif seçeneklerle çoğaltılabilir.

 

 

 

 

 

 


Önemli Not: Yukarıdaki makronun çalışması için, Visual Basic Editor penceresinden Tools > References  VBA Project sekmesine tıklayın ve açılan küçük pencereden, aşağıdaki sekmeleri aktif etmeniz gerekmektedir.

 • Microsoft internet controls ,
 • Microsoft HTML object Library , 

 

Faydalı olması dileklerimle…

[ Excel , Makro , VBA , Web Sorgulama , Excel ‘e Aktar , HTML , getElementsByTagName , getElementsByClassName , getElementByID , get ElementsByName , Web Veri Alma , Veri Getirme , Veri Çekme , webten al, webten getir, webten veri çek,]

This Post Has 64 Comments

 1. anıl k. Reply

  hocam merhabalar,
  öncelikle elinize sağlık. mümkünse örnek dosyayı ve elinizde bu konuyla ilgili başka dosyalar varsa mail gönderme şansınız var mıdır
  bymarduk@hotmail.de

  • anıl k Reply

   merhaba herkese,
   dosyayı upload ettim linkini buraya koyuyorum, ihtiyacı olan mail atan arkadaşlar olmuş gç gördüm ve geç geri dönebildim. yönetim de uygun görürse
   iyi çalışmalar

 2. Çizgi Reply

  Merhaba Anıl Bey,

  ilginize teşekkür ederim, bu ve benzeri çalışmaların devamı gelecektir, toplu dosya paylaşımı henüz yok bu konuda ileriye yönelik bir düşüncem olabilir, isterseniz makro kategorisindeki konulara göz atın her konuda örnek dosya mevcuttur. Bununla alakalı olan örnek dosyayı gönderiyorum.

  Faydalı olması dileğiyle…

  • anıl k. Reply

   merhaba gönderebildiniz mi? mail gelmemiş hala da. kodları çalıştırırken hatalar alıyorum o yüzden lazım

 3. Anıl k. Reply

  merhabalar tekrardan
  peki burada arama yaptıktan sonra çıkan sonuçların linklerini de D sütununa sıralayabilir miyiz
  yani “iphone” diye arattıktan sonra çıkan her bir sonucun hepsiburada linkini de yanına yazsın. nasıl mümkün olur acaba?

 4. Taha Reply

  Ellerinize sağlık çok güzel olmuş benimde ihtiyacım var bu çalışmaya yollamanız mümkün mü acaba.Şimdiden teşekkürler

 5. Mustafa Reply

  syntax error hatası alıyorum sebebi ne olabilir?

 6. Mustafa Sülerya Reply

  Merhaba örnek dosyayı gönderebilir misiniz acaba?

  mustafasulerya@gmail.com

  Teşekkür ederim şimdiden. Elinize emeğinize sağlık.

 7. Çizgi Reply

  Merhaba arkadaşlar, konu içerisinde Ad Tanımlama yöntemi kullanılmıştır.
  Bir hücreye ad tanımlaması yaparak “Kelime” şeklinde tanımlama yapılması gerekir.
  İkinci konu ise makalenin sonunda belirttiğim Önemli not kısmında yazan detayı uygulamalısınız. Bu adımları uyguladınızda herhangi bir hata ile karşılaşmazsınız.
  Saygılarımla

 8. Mustafa Sülerya Reply

  Bunu seçmeli liste halinde değil de Örneğin; A2 – A3 – A4 – A5 hücrelerine 4 tane aranacak kelimeyi yazsak ve karşısındaki B2-B3-B4-B5 – C2-C3-C4-C5 vb. sütünlarda Ürün adı ve Fiyatlarını verecek şekilde yapmaya kalsak nasıl bir kod yapısı oluşturmamız gerekir ?

 9. Erkan ÖZTÜRK Reply

  Bende örnek dosya rica edebilirmiyim. Emeğinize sağlık Başarılar

 10. Çizgi Reply

  Talepte bulunan kullancılarımıza dosyaları gönderdim. Sorularınız olursa çekinmeden yazabilirsiniz.

  Saygılarımla

 11. mustafa Reply

  hocam teşekkürler
  bende istesem örnek dosya gönderirmisiniz
  birde aşşağıdaki kod kırmızı gözüküyor, neden
  IE.navigate “http://www.hepsiburada.com/ara?q=” & Range(“Kelime”).Value

 12. mehmetali Reply

  Selamunaleyküm iyi çalışmalar mümkünse çalışma dosyasını banada gönderebilir misiniz hata aldım alone_prince28@hotmail.com

 13. M.Cihat Reply

  Hocam selamlar,
  Çok güzel bir çalışma, merakla sayfanızı takip ediyorum. Rica etsem örnek dosyayı mcapower@gmail.com adresine gönderebilir misiniz?

 14. Levent Önal Reply

  Çok güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık. VBA ile gittigidiyor, n11 ve hepsiburada.com sitelerinden tek butona dokunarak siparişleri excel’e aktarmak istiyorum. Web’den veri çekme yöntemi yani bu makaledeki yöntemle bu işlem yapılabilir mi? Teşekkürler.

 15. ALİ RIZA ŞAHİN Reply

  Merhaba kolay gelsin hocam; güzel bir çalışma olmuş. Bende buna benzer bir şey yapmak istiyorum. Rica etsem örnek dosyayı bana da atar mısınız ? Teşekkürler şimdiden.
  ali_riza_sahin@hotmail.com

 16. Pingback: Excelde Makro ile Döviz Kurlarını Getirmek | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 17. Sadin Reply

  İnternette araştırıyordum kaç zamandır sonunda aradığım konuyu buldum, kimse böyle detaylı anlatmıyor hocam elinize yüreğine sağlık excelde favori bloğum burası artık :))

 18. Halil34 Reply

  hocam emeğinize sağlık anlattığınız gibi yaptım fakat dosyayı çalıştıramadım, site uzantısını yazdığımız satır hata verdi.

  Syntax eror

 19. Ufuk Yılmaz Reply

  hocam merhabalar,
  öncelikle elinize sağlık. mümkünse örnek dosyayı ve elinizde bu konuyla ilgili başka dosyalar varsa mail gönderme şansınız var mıdır

 20. Oğuz Reply

  Aynı şeyi gazete web sayfalarından sorgulatıp buldurduğumuz haberler içinde yapmak mümkün mü?

 21. ÖZHAN ÇOLAK Reply

  rica etsem çalışma dosyasını gönderebilirmisiniz “SYNTAX ERROR” hatası aldım.
  ozhancolak308732@hotmail.com

 22. erdinc Reply

  selam
  güzel örnek fakat çalıştıramadım bence. örnek dosyayı upload ederseniz herkes yararlanır.
  eğer mail atarsanız netkit q yahoo.com

 23. kkaraca Reply

  güzel çalışma, ama bende de aynı hatayı verdi , karacakamil@gmail.com adresine de gönderir misiniz?

 24. Kubilay Reply

  Merhaba
  Örnek dosyayı bende alabilir miyim?
  bilgisayarsistemi@gmail.com

 25. fatih Reply

  Örnek dosyayı ben de istiyorum. Rica etsem çalışma dosyasını gönderebilirmisiniz “SYNTAX ERROR” hatası aldım.

 26. Murat t Reply

  Örnek Dosyayı mrttzn37@gmail.com adresime iletebilir misiniz?

 27. Murat t Reply

  Örnek Dosyayı mrttzn37@gmail.com adresime iletebilir misiniz?

 28. Onur Reply

  Merhaba
  Eklentiler içerisinde internet explorer eklentisi diye birşey yok hocam. O kısıma kadar geldim yardımınızı rica ederim.

 29. Onur Reply

  Birde bu kodları yazdıktan sonra kaydediyor muyuz? yoksa direk pencereyi kapatıyor muyuz?
  2- internet explorer eklentisi nedir, nerededir acaba? işlemin sonunda son gifinizdeki gibi “iphone” kelimesi tabloya gelmedi. Önce sordugum şeylerde bir hata yapmış olabilirim yanıtlar mısınız lütfen 🙂

 30. Selman Reply

  Merhaba ben de syntax error hatası aldım, makalenin sonunda önemli not kısmını uygulamama rağmen. Bana da atar mısınız karşılaştırmak için? teşekkürler.

  m.selman.ay@gmail.com

 31. Mehmet Reply

  Merhaba
  Örnek dosyayı alabilir miyim? mehmetyasti23@gmail.com
  Şimdiden teşekkürler

 32. Selman Ay Reply

  Merhaba, çok rica etsem bana da atar mısınız herşeyi denedim error veriyor. Çok memmun olurum atarsanız şimdiden teşekkürler.

  m.selman.ay@gmail.com

 33. Süleyman Reply

  Merhaba,
  Örnek dosyayı bende alabilir miyim?
  suleymanbilge91@gmail.com

 34. Serdar Üretme Reply

  Merhaba örnek dosya bende alabilir miyim?

  İlgi ve desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

 35. Asena Berker Reply

  Ben de örnek dosyayı alabilir miyim?

 36. Asena Berker Reply

  Daha evvel almış arkadaşlar da belki dosyayı bana da iletirler. Yardımlarınızı rica ediyorum.
  asenaberker@gmail.com

 37. serkan uçar Reply

  Örnek Dosyayı gönderebilir misiniz ?
  serucars@gmail.com

 38. Muharrem Reply

  Hocam örnek taslak için teşekkürler. Örnekte veri doğrulama olarak ürün isimlerinin fiyatlarını bir hücre içinden aldırtmışsınız. Biz bu örnekte hepsiburada.com sitesinde satılan tüm ürünlerin isimlerini siteden çektirebilir miyiz? Teşekkürler.

  • Çizgi Reply

   Merhaba
   Bunun için panel girişi, yeni kodlamalar gerekli

   • Muharrem Reply

    HTML’nin içinde bütün ürün isimlerini içeren bir tablo yok mudur? Ben aradım bulamadım. Tablo olsaydı direkt alabilirdik. Gözden kaçırmış olabilir miyim isim tablosunu hocam? ne der ne tavsiye edersiniz?

    • Çizgi Reply

     Açılan sayfaya göre liste değişir, Örnek veriyorum Ayakkabı kategorisine tıklandığında 1.Sayfa sonuçlarını içeren HTML kodlarını getirir.

 39. oguzhan Reply

  Merhaba çalışmanız harika olmuş bende örnek dosya alabilirmiyim.Teşekkürler

 40. Erkan SEVİNÇ Reply

  Merhaba
  Örnek dosyayı alabilir miyim? erkan.sevinc34@gmail.com
  Şimdiden teşekkürler

 41. Mehmet Ali Kilci Reply

  Hocam emeğinize sağlık, fakat bende hata aldım adres satırı kırmızı oldu
  “IE.navigate “https://www.hepsiburada.com/ara?q=” & amp; Range(“Kelime”).Value”

  örnek dosyayı bende alabilirmiyim şimdiden teşekkürler
  mehmetalikilci@gmail.com

 42. Pamir Aksoy Reply

  Merhaba

  çok yararlı oldu. örnek dosyayı alabilir miyim.

 43. burak Reply

  Hocam Merhaba ,

  Paylaşımınız için çok teşekkür ederim . Ancak hatalar alıyorum .
  burakunlu_85@hotmail.com adresine gönderebilir misiniz ?

  Saygılarımla .

 44. ömer Reply

  http://www.hepsiburada.com/ara?q= bunu yazdık yaptık peki bu sitede aranmasını istediğim şeyleri a1 den a10 a kadar yazsam. o blocklardan ordan alsa ve arayıp fiyatı vermesi için ne yapmam gerekiyor

 45. bilgin Reply

  hocam merhabalar,
  öncelikle elinize sağlık. mümkünse örnek dosyayı ve elinizde bu konuyla ilgili başka dosyalar varsa mail gönderme şansınız var mıdır
  bilginkocin@gmail.com

 46. fatih Reply

  iyi günler. Sayfa 1 de listelenen bilgileri filtrelemek, filtrelenen bilgileri sayfa 2 ye atmak ve sayfa 2 deki bilgileri sayfa 1 e ekleyeceğimiz bir buton ile yazdırmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 47. Berat Reply

  Örnek dosya alabilirmiyim ve ürün adeti çekmek istiyorum mesela onu nasıl yapabilirz acaba ?

 48. Ufuk Sarıca Reply

  Hocam merhaba iyi günler, örnek dosya göndermeniz mümkün ise ben de bir örnek alabilir miyim. Teşekkür ederim. ufuk.sarica@hotmail.com

 49. sinan al Reply

  örnek dosyayı gönderebilir misiniz acaba şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir