Excel,Koşullu Biçimlendirme,Gelişmiş,Teknikler
Fonksiyonlar

Excel Koşullu Biçimlendirme Gelişmiş Seçenekler


Excel Koşullu Biçimlendirme hakkında incelemiş olduğum konulardan farklı olarak yeni güzel bir Excel konusu hakkında inceleme yapmayı fırsatı bulabildim. Bugün makalemizde Koşullu Biçimlendirme hakkında gelişmiş özelliklerden bir kaç örnek inceleyeceğiz. Excel ‘de Koşullu Biçimlendirme aslında bir nevi biçim boyacısı ve formülleri birleştirerek adı üstünde koşula bağlı biçim boyama işlevidir. Gelişmiş seçenekleri incelemek için başrol oyuncumuz olan Excel Koşullu Biçimlendirme menüsünde bulunan Yeni Kural işlevini değerlendireceğiz.

İnceleyeceğimiz konu başlıklarını paylaşalım daha sonrada detaylara geçelim.

Excel Koşullu Biçimlendirme Gelişmiş Teknikler hakkında ;

 • Satır & Sütun içerisindeki en yüksek değeri boyama ,
 • Tabloda formül içeren hücreleri renklendirme ,
 • Hücre durumuna göre Koşullu Biçimlendirme .

 • Satır & Sütun içerisindeki en yüksek değeri boyama ;

Örnek Excel çalışma sayfasında, ilgili satırdaki ya da sütundaki en yüksek değeri tespit etmek ve bunları biçimlendirmek ister misiniz? İlk olarak satır örneğiyle başlayalım.

Tablodaki her satırda kategori bazlı günlük satış ciroları bulunmaktadır. Buradan Koşu,Futbol ve diğer kategorilerde en yüksek satış cirosunu renklendirmek istiyorsanız Yeni Kural seçeneğini kullanacağız. İlk önce renklendirmek istediğim tabloda B2:J9 aralığını seçin. Daha sonra Koşullu Biçimlendirme ‘den Yeni Kural seçeneğine tıklıyoruz.

Yeni Kural menüsüne tıkladığınızda Yeni Biçimlendirme Kuralı penceresi açılır. Bu küçük pencere bize gelişmiş fonksiyon seçenekleri kullanmamıza olanak sağlar.

Açılan pencerede formül kısmına yardımcı fonksiyon olarak daha önceden incelediğimiz Bir Sütundaki En Büyük Değeri Bulma konumuzdaki Maksimum =MAK fonksiyonunu kullanarak şöyle formül yazalım.

=B2=MAK($B2:$J2) yazıyoruz ve sarı renk dolgu seçiyoruz. Sonuç her satırda en yüksek değeri sarıya boyadık.

Aynı işlevi sütun bazından yapmak isterseniz, fonksiyon kısmına yazacağınız formül;

=B2=MAK(B$2:B$9) olacaktır.

Excel Koşullu Biçimlendirme sayesinde gelişmiş olarak kullandığım fonksiyon yardımı ile Satır veya Sütun içerisindeki en büyük değeri bulma ve biçimlendirme hakkında ilk başlığımızı tamamlamış bulunmaktayız. Şimdi ise aynı tekniği kullanarak, tablo içerisindeki formül içeren hücreleri renklendirme nasıl yapılır bunu inceleyelim.

 • Tabloda formül içeren hücreleri renklendirme ;

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, yukarıdaki tablo içerisinde formül içeren değerleri görmek için öncelikle Excel ‘in Formüller > Formül Denetleme > Formüller Göster seçeneğine tıklarız ve tabloda formül içeren değerleri görebiliriz. (Bkz.Örnek Resim) Bu işlemi uyguladığınızda benim tablodaki formülleri aşağıdaki gibi gösterir. Şimdi ise Koşullu Biçimlendirme kullanarak sadece formülleri biçimlendirelim.

Bunun için yardımcı fonksiyon olarak =EFORMÜLSE() işlevini kullanacağız. Fonksiyonun amacı, hücrede formül varsa DOĞRU yoksa YANLIŞ sonucunu verir. Konumuza geri dönüp Koşullu Biçimlendirme içerisinde nasıl kullanacağımıza devam edelim.

Tablomuzu seçelim ardından Koşullu Biçimlendirme > Yeni Kural penceresini açıyoruz. Aşağıdaki fonksiyonu yazıyoruz.

=EFORMÜLSE(B2)

Formülü yazdıktan sonra yine aynı şekilde sarı renk biçimlendirme ayarlayın ve tamam butonuna tıklayın. Sonuç aşağıdaki gibi formül içeren hücreleri renklendirecektir.

Sıradaki yöntem en kullanışlı methodlardan biridir. Hücre durumuna göre Koşullu Biçimlendirme nasıl uygulanır örnek yardımıyla inceleyelim.

 • Hücre durumuna göre Koşullu Biçimlendirme ;

=HÜCRE() fonksiyonu, adından anlaşılacağı üzere Excel ‘de hücrenin durum bilgisini içeren sorulara yanıt veren fonksiyondur. Nedir mesela ; hücrenin genişlik boyutunu öğrenmek için =HÜCRE(“genişlik”;E2) yazarsanız o hücrenin genişlik boyutunu bize verir.

Buna benzer yöntem kullanarak, tablodaki kilitli hücrelerin Koşullu Biçimlendirme sayesinde otomatik renklendirilmesini sağlayalım.

Gelelim o zaman test amacıyla tablodaki başlıkları koruma altına alalım.

Daha sonra tablodaki tüm verileri (A2:E10) seçelim, Koşullu Biçimlendirme > Yeni kural > =HÜCRE(“Koruma”;A2) formülünü yazalım ve tekrardan sarı renk dolguyu seçtikten sonra Tamam butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi biraz önec koruma altına almış olduğumuz hücreler aşağıdaki gibi sarı renk dolgu ile biçimlendirilmiştir.

Sonuç olarak daha önceden incelemiş olduğumuz Koşullu Biçimlendirme tekniklerinin haricinde gelişmiş olarak fonksiyon yardımıyla hücre biçimlendirme seçeneklerini incelemiş olduk. Bugünkü makalemizde incelediğimiz başlıklar sırasıyla şunlardır ;

Excel Koşullu Biçimlendirme Gelişmiş Teknikler
 • Satır & Sütun içerisindeki en yüksek değeri boyama ,
 • Tabloda formül içeren hücreleri renklendirme ,
 • Hücre durumuna göre Koşullu Biçimlendirme ,

Ayrıca daha önceden incelemiş olduğumuz Koşullu Biçimlendirme tekniklerini aşağıdaki alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Son olarak yukarıda yapmış olduğumuz çalışmaları örnek dosya üzerinden incelemek isterseniz ;

Excel Koşullu Biçimlendirme Teknikleri Excel Kurs Örnek Çalışma Dosyası

[Excel Koşullu Biçimlendirme , Gelişmiş Seçenekler , Teknikler, Excel ileri düzey eğitimler, Excel Eğitim ]


This Post Has 6 Comments

 1. Poyraz Sahin Reply

  Emek verilerek hazırlanmış harika bir yazı. Özellikle veri analizlerinde kullanıyorum. Bilmediğim bazı noktalar vardı sayenizde öğrendim. Teşekkürler

  • Çizgi Reply

   Merhabalar Poyraz bey,

   Sizin gibi değerli okurlarım olduğu müddetçe Excel’in daha birçok faydalı konusunu paylaşmaya devam edeceğim 🙂

 2. Pingback: Excelde Makro ile Düşeyara Formülü Nasıl Kullanılır | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 3. Gülcan Reply

  Merhaba,
  excel listemde TAMAMLANDI ve İPTAL YAZDIĞIM ZAMAN İLGİLİ TÜM SATIRI BELİRLEMİŞ OLACAĞIM RENKTE OLMASINI İSTİYORUM. FAKAT FORMÜLÜNÜ BİR TÜRLÜ OLUŞTURAMADIM. YARDIMCI OLURMUSUNUZ.

 4. Çizgi Reply

  Merhaba Gülcan Hanım,

  Dilerseniz örnek dosyanızı buradan paylaşın, yardımcı olayım.

 5. Metin Reply

  office2003 te koşullu biçimlendirmede 3 ten fazla fonksiyon yazdıramıyorum normal mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir