excel,klasör listeleme
Genel

Excel Klasör içindeki Dosyaları Listelemek


İncelemek için geç kalınmış konulara değinmek istiyorum.. Yılbaşında (1 Ocak 2017)  Makro VBA yardımıyla klasördeki dosyaları listeleme yöntemini burada incelemiştim. Şimdi ise yıl sonunda (31.12.2017) bunu makrosuz olarak inceleme fırsatı bulabildim. İhtiyaç doğrultusunda kullanılabilecek bir işlevdir aslında. Mesela makro kodları ile uğraşmak istemiyorum, bana normal yöntemlerle klasördeki dosya adlarını excelde listelemek için daha anlaşılır, daha kolay yöntemler lazım diyorsanız burada tam size uygun açıklamalı, resimli, örneklerle beraber inceleme yapacağım. Buyurun inceleyelim.

Excel klasör içindeki dosyaları listelemek;

Makale için bazen aşağıdaki gibi sorular alıyorum; fırsat buldukça bunları incelemeye çalışıyorum.

 • Klasör içindeki klasör isimlerini A,B,C sütunlarına nasıl yazdırabilirim?
 • Makrosuz klasör listeleme olur mu?
 • Bir klasördeki dosya isimlerini excelde listeleme nasıl yapılır? Tablo halinde görüntülenebilir mi?

Şimdi belirtilen sorulara yanıt bulabileceğin bir konu içerisindesin.

Çoğunlukla makrolu çözümler sunulan bu özellik Excel 2016 versiyonunda hazır menü halinde bulunmaktadır. İşlem aslında veri sorgulama mantığıyla çalışıyor. Hemen menüyü inceleyelim;

Excel > Veri > Yeni Sorgu > Dosyadan > Klasörden sekmesine ulaşıyorum.

Yukarıdaki menüden klasör sorgusuna ulaşıyorum.

Bu özelliğin amacı seçili klasörde bulunan dosyalar hakkındaki verileri ve bağlantıları almaya yarar.

Belirtilen menüden klasör listeleme özelliğini seçiyorum, daha sonra resimdeki görüntüde klasör listeleme yolu belirtmemi isteyen pencere açılacak.

Gözat butonundan, hangi klasörü listelemek istediğimi belirtiyorum.

Tamam dedikten sonra karşınıza yeni sorgu penceresi gelecek. Aşağıda örnek resimde bunu göstermek istiyorum. Ben örnek olarak D:\Giveaway klasörünü listelemek istedim. Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sorgu penceresinde, gelecek olan bilgilerin özet görüntüsünü veriyor.

Extension : Klasördeki dosya formatları

Date : Tarih kısımda üç sütunda, dosyanın oluşturma, değiştirme tarihlerini içeren bilgileri veriyor.

Folder Path: Son sütunda dosyanın, klasör içinde hangi adreste olduğunu belirtiyor.

Yani buradan anlayacağınız gibi, tüm bilgileri Excel’e aktarabilirsiniz. Tabloda başka işlem yapmak istemiyorsanız eğer, Yükle butonuna tıklıyorsunuz.

Ardından Yükle butonuna tıkladığımda, aşağıdaki resimde olduğu gibi, klasördeki dosyaların isimlerini excele aktarma yapmış oldu.

Makrosuz yöntemlerle, excelde klasör listeleme, klasör dosyaları listeleme, klasör sorgu penceresini kullanarak, bir klasördeki tüm dosyaların excelde nasıl listelenir? bunun incelemesini yapmış olduk.

Burada klasör listeleme yapıldığında aynı zamanda bağlantı adreslerini de almanız mümkün. Önemli detay

Aslında bir sonraki aşamada, sorgu penceresini yönetebileceğim seçenekler de var. Klasör listeleme yaparken sorgu penceresinde düzenleme yapılabilir. ileriki aşamalarda bu konuya değinerek yeni inceleme yazısı yayınlayabilirim. Sağ tarafta bulunan mail listesine dahil olarak yeni konu açıldığında bilgi sahibi olabilirsin.


Klasör yolu hatalı olduğunda, aşağıdaki şekilde hata ekranıyla karşılaşırsınız. Bunun için Düzenle butonuna tıklayarak yeniden klasör adresi belirtilebilir.


Klasör Listeleme Hakkında Hangi Sorulara Cevap Bulabilirim?
 • Seçili klasör içindeki excel dosyalarını listelemek,
 • Excelde klasör listeleme, klasör içindeki dosyaları listelemek,
 • Klasördeki dosya isimlerini, tarih bilgilerini,
 • Etiketlerini excelde sütunlara listelemek,
 • Excel klasör içindeki dosyaları listelemek,
 • Klasör içindeki dosya isimlerini listelemek

Seçilen klasördeki bütün dosyaları, alt klasörlerini ve alt klasörlerdeki tüm dosyalarını klasör listelemek için geliştirilmiş bir seçenek.

Klasör listeleme konusunda makro kullanarak destek almak için buradaki makaleye göz atmanızda fayda var.

Excel ileri düzey eğitimlerinde ayrıca klasör hakkındaki benzer diğer konulara da göz atabilirsiniz;

Sorularınız için aşağıdaki yorum penceresini, bloğumu takipte kalmak için sağ üstte bulunan e-posta kayıt penceresini kullanabilirsiniz.


This Post Has 9 Comments

 1. ihsan Reply

  yani şu exel ile başım bugüne kadar dertte idi. inanılmaz karışık bi program ama bu verdiğiniz bilgiler çok faydalı olacak bana.

 2. yasin Reply

  Excel bu tarz konularda çok pratik işlemler yapabiliyor. Bende kullanıyorum bu yönlerini ve çok memnunum.

 3. Ahmet Reply

  İyi ki excel’in böyle pratik çok işe yarar yönleri var. Düşünsenize bu tarz çok işlevsel pratik yönleri olmasa excel gerçekten çekilmez olurdu. Bu güzel pratik bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim

 4. Ahmet Kemal Reply

  Excel gerçekten çok becerikli bir program. Klasördeki dosyaları listelemek de bunlardan birisi. Daha öğrenceğimiz çok şey var gibi.

 5. Harun Balaban Reply

  Excel’i 1 yıldır öğrenmeye çalışıyorum fakat öğrenemedim. Sizin yazılarınızı okuyarak birşeyler yapabiliyorum, eskisi kadar bilgisiz değilim sayenizde 🙂

 6. Mesut yardimci Reply

  Excel de klasör listeleme özelliğini ben film arşivi oluştururken kullanıyorum. Film dosya isimleri , türleri ve altyazı dosyalarını istediğim gibi biçimlendiren oluyorum. Nerede ve saklı kullanılır diye merak edenler varsa diye örneklerinden istedim

 7. Neslihan Temur Reply

  Bir bayan olarak bir çok resim çekiyorum ve bunların arasından bazen aradığımı bulmak zor oluyor. Tabi 5 bin resim arasından 🙂 onun için excel dosyaları listeleme kullanıyorum süper işime yarıyor. İstediğim resmi hemen bulabiliyorum.

 8. Hayrettin Can Reply

  Excel oldukça marifetli bir paket program. Bir paket programdan beklentilerim pek fazla olamazdı ama sitenizde Excel’de yapılanları gördükçe hayret ediyorum ve paket programlardan beklentim yükseliyor. Klasör listeleme de bizim C# gibi programlama dillerinde gördüğümüz şeylerdi, Excel’de de görmüş olduk. Yazıların devamını merakla bekliyorum.

 9. Fuat Reply

  Makale yazarlığı işi yapıyorum. Bazen yüklü miktarda sipariş geliyor yazdığım belgeleri, eksik belgeleri takip etmek çok zor oluyor. Excel klasör içindeki dosyaları listelemek yöntemi ile klasörün içerisindeki dosyalarımı excelde listeleyerek dosylarımın takibini çok daha kolay yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir