Genel

Excel Hücre Değerine Göre Koşullu Biçimlendirme


Koşullu Biçimlendirme Değere göre satır renklendirmek

Koşullu biçimlendirme bir tablodaki önemli verilerin hızlı şekilde vurgulanmasını sağlar. Excel’in Giriş sekmesinden kolaylıkla ulaşabileceğimiz “Koşullu Biçimlendirme” hazır menüleri sayesinde, ‘bir değerden büyük olanları renklendir veya tablodaki tekrar eden değerleri vurgula’ gibi birçok faydalı özelliklerin yanında, Veri Çubukları ve Simge Kümeleri sayesinde, vurgulanmasını istediğiniz değerlere simgeler, renkli grafikler oluşturmanıza da olanak tanır.

Tüm bu hazır şablonların yanı sıra birde kullanıcıların kendi formüllerini kullanarak istediği gibi koşullu biçimlendirmelere olanak tanır.

Tam bu noktada işimize yarayacak olan bir konu, başlıkta yazmış olduğum gibi  tablonuzdaki bir değere göre tüm satırı renklendirmenizi sağlar. Aşağıda kullanacağım formülü ve nereye yazmam gerektiğini resimli olarak anlatacağım. Konu bitiminde ise örnek dosyamı paylaşacağım, eğer isterseniz linkten indirip deneyebilirsiniz. 

İlk olarak örnekteki gibi bir ödeme tablomuz olduğunu düşünelim. (Tabi verileriniz bu kadar az olursa kendinizde biçimlendirme menüsünden boyayabilirsiniz fakat, koşullu biçimlendirmenin sağladığı bir avantaj var bu da hücrenin değerini değiştirirseniz, renkleri de otomatik değişmesini sağlayabiliriz.)

Şarta bağlı koşullu biçimlendirme

Şarta bağlı koşullu biçimlendirme kullanarak, “Kalanı renklendirelim.”

 

Yukarıdaki tabloyu kullanarak, kalan borcu sıfırdan büyük olan firmaları yani satırları turuncuya boyayalım ve yazı fontunu da beyaz renk yapalım.

 

 • Tablodaki renklenmesini istediğiniz verilerin tamamını seçip; seçtikten sonra sırasıyla Giriş > Koşullu Biçimlendirme > Yeni Kural tıklayalım. (bkz.Resim)

Koşullu Biçimlendirme Yeni Kural

 • Daha sonra karşımıza Biçimlendirme Kuralları başlık altında yeni bir pencere açılacak, bu pencerede kırmızı ile işaretlediğim “Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan” sekmesine tıklıyoruz ve aşağıdaki formül çubuğuna şu formülü yazıyoruz.

Koşullu Biçimlendirme - Biçimlendirme Kuralı

 

=Eğer($E2>0;1)

Formülü yazdıktan sonra pencerenin altındaki Biçimlendir butonuna basıp Dolgu sekmesinden Turuncu, Yazı Tipi sekmesinden Renk Beyaz seçiyoruz. Böylece aşağıdaki gibi sonuca ulaşmış olacağız.

Koşullu Biçimlendirme - Formül

Son olarak Tamam diyoruz, sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Koşullu Biçimlendirme Şarta Bağlı

 


This Post Has 8 Comments

 1. Pingback: Koşullu Biçimlendirme Simge Kümeleri | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 2. Pingback: Excel Onay Kutusu Eklemek ve Eğer Şarta Bağlamak | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 3. Pingback: Excel Takvim 2017 | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 4. Pingback: Hücre Değerine Göre Satır Renklendirme (Excel) – Veri Bilimleri

 5. Pingback: Excel Koşullu Biçimlendirme Gelişmiş Seçenekler | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 6. murat Reply

  koşullunu icine yazılan formül exelin neresinde saklanıyor

 7. Çizgi Reply

  Koşullu Biçimlendirme > Kuralları Yönet

 8. Pingback: Excel 2018 Takvim | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir