Excel Pratik Bilgiler

Excel Hücre Biçimini Kopyalama


Excelde hücre biçimlerini kopyalamak, çoğaltmak için kısaca üç farklı yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Birçok kullanıcıda olduğu gibi excel’de hücrelerimizi düzenlemek adına hepimizin mutlaka yapmış olduğu bir takım biçimlendirmeler vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse, metni kalınlaştırmak, hücreyi boyamak, yazı fontunu büyütmek, rakamları para birimine çevirmek, tarih formatı oluşturmak veya yüzdesel oranlara çevirmek gibi sayısız biçimlere dönüştürebilirsiniz.

Ben ise bu konuda para birimlerini kopyalamayı ele alacağım, hemen örnek konumuzla başlayalım.

Excelde çarpma işlemini kullanarak 155,00 TL x 2 = 310,00 sonucuna vardık. Fakat 310,00 değerinin para birimi gelmediğinden dolayı, 155,00 TL’deki “TL” ibaresini kopyalayıp, 310,00 değerinin sonuna eklemek istiyoruz.

Bunun için üç farklı method vardır.

  • Bunlardan ilk ve eski yöntem olan;

155,00 TL’nin üstüne sağ tıklayıp Kopyala, daha sonra 310,00 üstüne sağ tıklayıp Özel Yapıştır > Biçimleri > Tamam şeklindedir. Aşağıdaki görsel resimde bunu fark etmişsinizdir.

Biçimlendirme Kopyalamak 3.Yöntem

  •  İkinci yöntem benim çoğunlukla kullandığım 155,00 TL üzerine sağ tıklayıp kopyala dedikten sonra, 310,00 TL’nin üstüne sağ tıklayıp Özel menüden “Sadece Biçimleri Kopyala” seçeneğini tıklamak. Bunun için aşağıdaki görseli incelemenizi öneririm ne kadar kolay olduğunu sizde fark edeceksiniz.

Biçimlendirme Kopyalamak 1.Yöntem

  • Üçüncü ve son yöntem 155,00 TL ‘yi seçin, hücrenin sağ alt köşesinde küçük bir nokta göreceksiniz, bunu mousun sol tuşu işe tıklayın ve basılı tutarak sağ tarafa doğru sürükleyin. Hücreyi tamamıyla sağ tarafa kopyaladı, şimdi ise kopyalanan hücrenin sağ alt köşesindeki minik pencere yani “Otomatik Doldurma Seçeneklerine” tıklayın ve buradan “Yalnızca Biçimlendirmeleri Doldur” seçin. Böylece TL para birimini kopyalamış olacaksınız. Bu örneği de aşağıda görsel olarak paylaşıyorum.

Biçimlendirme Kopyalamak 2.Yöntem

Umarım faydalı olur, yukarıdaki örnekleri birebir denemek isterseniz örnek dosyayı indirmenizi tavsiye ederim. Böylece anlatılan konuyu daha iyi pekiştirmenize neden olur.

– Hücre Biçim Kopyala –


This Post Has One Comment

  1. soner uğur Reply

    Ben 3. yöntemi kullanıyorum hücre biçimlerini kopyalamak veya başka yere taşımak için. Resimli olarakta anlatmanız mükemmel olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir