excel grafik oluşturma
Grafik

Excel Grafik Oluşturma | Resimli Anlatım


Grafik, verilerinizi kullanarak görsel sunum haline getirmenizi sağlayan Excel ‘in en önemli işlevleri arasındadır. Grafikler, hücre içerisindeki değerleri kullanarak, biçim ya da çizgilerle gösterme imkanına sahiptir. Grafik biçimleri, farklı verilerin birbiriyle karşılaştırmasını yapabilir ve değerler arasındaki ilişkilerin daha kolay anlaşılmasını sağlar.

Microsoft Excel ‘in bir parçası olan Grafikler menüsü ilk olarak resimlerle inceleyelim, hemen ardından ise Excel grafik oluşturma hakkında bir kaç örnek ile konuyu pekiştirelim. Giriş konularını inceledikten sonra makalemize biraz değer katmak adına grafik türleri ve dinamik grafiklere de ayrıca göz atacağım. 

Baştan sona bir grafik oluşturma için ilk olarak Excel > Ekle menüsünde bulunan Grafikler menüsüne göz atalım.

Menüde ilk olarak Önerilen Grafikler sihirbazı bulunur. Bunun işlevi, çalışma sayfanızdaki verileri seçtikten sonra Önerilen Grafikler sihirbazına tıklarsanız, sizin için verilerinize en uygun önerilerini yapar.

Excel grafik oluşturma

Ortada bulunan dokuz küçük imgeler, grafik biçimlerinden ana başlıklar sayılır. Bunlardan herhangi birine tıklayarak çeşitli seçimler yapabilirsiniz. Örneğin sütun grafikleri oluşturmak isterseniz ilk sırada bulunan sütun grafikli olan ikona tıklayıp seçim yapabilirsiniz.

Menüde en sağ tarafta bulunan PivotChart grafikleri, özet tablolara bağlı olarak kullanılan dinamik tablolar oluşturmanızı sağlar. Dinamik tablolar oluşturma hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki linklerden diğer konularıma göz atabilirsiniz.

Gelelim konumuza, örnek veriler kullanarak Excel grafik oluşturma hakkında detaylara inelim. Örnek olarak aşağıdaki veri tablosunu kullanarak, futbolcuların maç, gol, sarı kart, kırmızı kart değerlerini görsel sunum haline getireceğim.

Excel grafik oluşturma

Excel grafik oluşturma

Yukarıdaki tabloya göre futbolcuların gol atma grafiğini oluşturmak için isim ve gol sütunundaki verileri seçerek Ekle > Grafik > Sütun veya Çubuk Grafik Ekle seçeneğini tıklıyoruz. Bu işlemi uyguladığınız gibi aşağıdaki şekilde otomatik grafik biçimi oluşur.

Excel grafik oluşturma

 

Excel grafik oluşturma

Excel grafik oluşturma

 • Grafikte veri etiketleri nasıl eklenir ?

Oluşturduğumuz tabloda ince dokunuşlar yaparak, daha güzel görünüm ve daha kolay anlaşılır biçime getirmek istiyorsanız, mesela grafik üzerindeki sütunların üstüne gol değerlerini getirebilirsiniz.

Bunu yapmak için grafik üzerindeki serilerin (mavi çubuklar) herhangi birine sağ tıklıyoruz akabinde açılan menüden Veri Etiketleri Ekle > Veri Etiketleri Ekle seçeneğine tıklıyoruz. (Bkz.sağdaki resim)

 

Excel grafik oluşturma

Yukarıda anlatmış olduğum şekilde adımları sırasıyla uygularsanız, soldaki örnek resimde olduğu gibi, futbolcuların attığı gol sayısına göre grafik oluşturmanızı ve aynı zamanda atılan gol sayısını göstermenizi sağlayan en basit grafik biçimini yapmanızı sağlar.

Excel grafik oluşturma işlemini tamamladık, sırada oluşturduğumuz grafiğin biçimlerini istediğimiz şekilde nasıl değiştirebiliriz onlara göz atalım.

 


 • Grafik Stilleri ;

excel grafik stilleri

Excel grafik stilleri normalde menü içerisinde görünmez. Ancak oluşturulan grafik tablosunu seçerseniz Tasarım ve Biçim menüsü açılır. Buradan Tasarım menüsüne tıklayarak resimde olduğu gibi çeşitli grafik stilleri görünür hale gelecektir. (Bkz. aşağıdaki hareketli resim)

excel grafik stilleri

Grafik stilleri içerisinden beğendiğiniz herhangi bir stil seçebilir, aynı zamanda renk seçeneğini değiştirebilirsiniz. Örneğin menüden stil6 ve renklerden turuncu kombinasyonu seçtiğimde grafik tablosunun son hali aşağıdaki gibi oldu.

excel grafik stilleri

excel grafik stilleri

 


 • Excel performans grafikleri nasıl oluşturulur ;

Tabloda Performans grafikleri oluşturmak için yeni bir tablo üzerinden ilerlemek ve daha anlaşılır hale getirmek istiyorum.

 

 

 

Sağ tarafta bulunan örnek tabloda personellerin hedef, ciro bilgilerinin olduğunu varsayalım. Bu değerleri kullanarak grafik oluşturmak, hedef ciro oranlarını karşılaştırmak istiyorum.

Tablodaki tüm veriyi seçtikten sonra Ekle > Grafikler > Sütun veya çubuk grafikleri ekle > 2-B Yığılmış Sütun seçeneğini tıklıyoruz. Aşağıdaki şekilde yeni grafik oluşacaktır.

Excel grafik oluşturma

Bunun ardından performans grafiğinde mavi renkli Hedef serilerini seçip sağ tıklayın. Açılan menüden Seri Grafik Türünü Değiştir seçeneğine tıklayın. Akabinde yeni bir pencere açılacak buradan Hedef grafik türünü çizgi grafik türü ile değiştiriyoruz.

 

Excel grafik oluşturma

Yalnızca hedef veri serisinin grafik türünü çizgi olarak değiştiriyoruz. Son olarak tablomuzda (yukarıda anlatılan) benzer biçimleri uygulayarak, aşağıdaki gibi son halini oluşturabilirsiniz.

Excel grafik oluşturma

Excel grafik oluşturma

Oluşturduğumuz bu tabloda, hedef ciro kalan grafiğini gözlemlemek mümkün.

Önümüzdeki günlerde fırsat buldukça diğer modelleride incelemek istiyorum. Aşağıdaki resimden Excel ‘de birçok grafik çeşidi olduğunu görebilirsiniz.

excel grafik çeşitleri

Grafikler hakkında diğer konu başlıklarına göz atabilirsiniz;

Baştan sona bir grafik oluşturma hakkında detaylıca incelemeler yapmış olduk. Bu makalede ;

 • Excel grafik oluşturma ,
 • Excel grafik yapma ,
 • Microsoft Excel grafik oluşturma ,
 • Excel grafik hazırlama ,
 • Excel çizgi ve sütun grafik oluşturma ,
 • Performans grafik oluşturma ,
 • Grafik çeşitleri 

ve benzeri konu başlıklarına yanıt bulabileceğiniz örnekler anlatılmıştır.


This Post Has 6 Comments

 1. Pingback: Excelde Karşılaştırma | Çapraz Kontrol | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 2. Mesut Reply

  Resimli anlatım resmen hayat kurtarıcım oldu. 🙂 Yoksa ben yapmayı beceremezdim

 3. süleyman selim Reply

  Ürün satışlarımın ay ay performansını bu grafiklere göre hesaplıyorum beni büyük bir zahmetten kurtarıyor. Resimli grafik oluşturmada baya işe yarar yapamayanlara teşekkürler.

 4. hakan dönmez Reply

  Ürün satışlarımın ay ay performansını bu grafiklere göre hesaplıyorum beni büyük bir zahmetten kurtarıyor. Resimli grafik oluşturmada baya işe yarar yapamayanlara teşekkürler.

 5. ekrem Reply

  Ben normal hesaplama yaparken grafik eklemeyi vb. bilmiyordum. Yazınız sayesinde kolaylıkla çözdüm işi. Resimli anlatmanız çok harika olmuş. Yazılı pek anlayamıyorum diğer sitelerde hep yazılı anlatmışlar. Teşekkür ederim.

 6. ensar Reply

  Excel’de grafiği koymaktan daha çok hangi grafiği koyduğumuz önemli. En azından bizim hocamız öyle belirtiyor. Excel’de grafik oluşturduktan sonra oluşturulan grafiğin hitap edilen kesimce anlaşılması adına en uygun olan grafik seçilmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir