Fonksiyonlar

Excel Döviz Kuru Aktarma | TCMB


Microsoft Excel şüphesiz ki dünyanın en gelişmiş Hesap Tablo uygulaması olduğu açık ve net hepimiz tarafından bilinmektedir. Birbirinden farklı yetenekleriyle sınır tanımaz niteliktedir. Bugün makalemizde ele almak istediğim konunun menü başlığı Excel Dış Veri  ‘dir. Microsoft Excel : Access , Web , Metin , Xml , Sql gibi dış verilerle bağlantı kurarak tabloya veri aktarımı yapabilir. Nedir bu özellik kısaca özetleyelim. Excel’in menüsünde bulunan Veri > Dış Veri Al seçeneğinde bulunan diğer tüm alternatifleri aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

 

İlk konumuz olarak Web ‘den veri almak seçeneğini kullanacağız. Bu özellik web sayfasından içeriye veri aktarımını sağlar.

Web ‘den Veri Al seçeneğini kullanarak,  TCMB sitesinden güncel döviz kurlarını Excel ‘e aktaralım ve ufak tefek rötuşlar yaparak istediğimiz düzende tablo oluşturalım.

Şimdi ilk olarak resimde gösterdiğim Web ‘den Veri Al seçeneğine tıklayınız. Akabinde açılan tarayıcı penceresine Merkez Bankasına ait günlük döviz kurlarını içeren şu adresi yazınız.

http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml

Yukarıdaki gibi döviz kurlarının olduğu pencere açılır, hemen sol üstteki tik işaretini seçin ve tablonun sağ altında bulunan İçeri Aktar butonuna tıklayın. İşlemleri uyguladıktan sonra hazır şema bulunmayan sayfalarda Excel şuna benzer uyarı metni getirir: Belirtilen XML kaynağı bir şemaya başvurmuyor. Excel XML kaynak verilerini temel alarak şema oluşturacak. Onaylayın ve geçin.

Sonra Verileri İçeri Aktar penceresi gelir, devam etmek için otomatik gelen seçenekleri değiştirmeden Tamam butonuna tıklayınız.

Excel Tamam butonuna tıkladıktan sonra kısa bir süre verileri çekmek için bekletebilir. Veriler geldikten sonra aşağıdaki gibi tablo gelir. Bu tablo Merkez Bankası’ na ait günlük döviz kurlarına ait verilerdir.

Gelen veriler (K2:O20) hücre aralığındaki değerler 3.5232 şeklinde nokta değerini içeren şekilde geliyor. Buradaki verileri Bul ve Değiştir komutuyla Nokta yerine Virgül olarak değiştirmeliyiz ve ardından para birimine çevireceğiz.

K2:O20 hücre aralığını seçin ve Ctrl + H kısayol komutuyla değiştir penceresini açın. Daha sonra Aranan değer kısmına (.) nokta, Yeni değer kısmına (,) virgül işaretini yazın ve (aşağıdaki gibi)Tümünü Değiştir butonuna tıklayın.


Dış bağlantı verilerini Excel ‘e aktardıktan sonra, belli aralıklarla güncelleme yapma imkanına sahipsiniz. Bunu yapmak için Veri > Tümünü Yenile > Yenile seçeneğine tıklarsanız anlık Yenile sorgusu yapabilirsiniz. Fakat devamlı olarak bu şekilde uğraşmak istemiyorsanız Veri > Tümünü Yenile > Bağlantı Özellikleri seçeneğine tıklayınız.

Yukarıdaki resimde Bağlantı Özellikleri penceresinden dilediğiniz gibi Yenileme ayarları yapabilirsiniz. Merkez Bankası ‘na ait döviz kur değişimleri günlük olarak değiştiğinden dolayı, Dosyayı açarken verileri yenile seçeneği bizim işimizi görecektir.

[ Excel ‘e döviz kurlarını aktarmak , Dış Veri Web ‘den içeriye veri aktarmak ]

[ Excel döviz kuru almak ,

Excel döviz kuru çekmek ,

Excel döviz kuru güncellemek , ]


This Post Has 8 Comments

 1. Pingback: Excel Makro VBA ile Web ‘den Veri Getirme | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 2. Pingback: Excelde Makro ile Döviz Kurlarını Getirmek | | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

 3. Emre YILDIZ Reply

  Merhaba,
  Anlatım çok güzel.
  Tüm bu anlattıklarınızı ben zaten uyguluyorum fakat nokta ve virgül olayını her veri yenilemesinden sonra manuel yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu problemi de otomatik olarak çözebileceğimiz bir yöntem var mıdır?
  Teşekkürler…

 4. çağrı Reply

  Merhaba,

  Önceki yorumdaki arkadaşın problemini yaşayanlar için excel seçeneklerinde rakamlar için kullanılan nokta ya da virgül tanımı değiştirilebiliyor. Tek sefer tanımı değiştirdiğinizde her defa virgül güncellemesi yapmanıza gerek kalmaz.

  Ben TCMB den sabit verileri değil, anlık verileri almak mümkün mü, onu öğrenmek istiyorum.

  Birkaç yabancı forum da inceledim ancak çözüm göremedim.

  Şimdiden teşekkürler

  • Çizgi Reply

   Merhaba,

   Bilgilendirme için teşekkürler.
   Makro yeniledikçe veriler anlık güncellenebilir

 5. merve karaağaç Reply

  acaba son günlerin popüler konusu malumunuz kripto paralar. Excele çekebileceğimiz bildiğiniz btc borsasına ait xml verisi var mı? yardımcı olur musunuz ?

 6. nihal atsız Reply

  Şuan çok sevindim böyle bir anlatım için. Web sitem için döviz kuru ekleyecektim beceremedim. Programcılarda yüksek ücretler istediler. Ama excel ‘den döviz kuru çekeceğim aklıma hiç gelmezdi. Ayrıca bu yöntemi kripto paralar içinde yapabiliyor muyuz?

 7. çiçek sepeti Reply

  çok işime yaradı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir