Excel Pratik Bilgiler

Excel Dosyalarını PDF Olarak Göndermek


Birçoğumuz, internet medyasında Excel to PDF, Excel  PDF’e çevir, Excel dosyalarını PDF çevir, bul, gönder vs.vs. buna benzer çok sayıda arama yapıyoruz. Bunlar için ekstra programlar indirebilirsiniz. Fakat Excel içerisinde bu özellik zaten mevcut. Üstelik eş zamanlı bir şekilde aynı dosyayı mailden gönderme imkanı da bulunuyor.

Outlook kullanıcılarına hitap ediyorum (Thunderbird’de olabilir), çalıştığınız Excel dosyasını bir kopyasını hem PDF formatına çevirmek hemde mail ile göndermek istiyorsanız konuyu takip etmelisiniz.

Microsoft Excel’in mevcut sisteminde bulunan micro özellik, Dosya > Paylaş menüsünde bulunuyor.

Bu menüde görebileceğiniz gibi E-posta içerisinde belge göndermek amaçlı alternatif özellikler sırasıyla şu şekildedir.

 • Ek Olarak (Dosya formatını bozmadan, Outlook istemcisiyle mail gönderme imkanı sunar.)
 • Bağlantı (Önce çalışma kitabını kaydedersiniz, sonra da bu dosyayı karşı tarafla eş zamanlı mail paylaşırsınız)
 • PDF Olarak (Dosya formatını PDF formatına çevirir, Outlook istemcisiyle mail gönderme imkanı sunar)
 • XPS Olarak ((Dosya formatını PDF formatına çevirir, Outlook istemcisiyle mail gönderme imkanı sunar)
 • Internet Faksı Olarak (Eğer şirketinizde faks hizmeti sağlayıcınız bulunuyorsa, bu seçenek ile faks makinesine gerek duymadan gönderim sağlayabilirsiniz.)

– Microsoft Office Excel 2016 Alternatif Method;

Bunun yanı sıra Microsoft Office 2016 kullanıcıları için kolay bir yol daha sunacağım. Excel dosyalarınızı yukarıda anlattığım gibi PDF formatına çevirip aynı zamanda mail göndermek için, menübar kısmında ‘Ne yapmak istediğinizi söyleyin’ kısmına PDF yazmanız yeterli olur. Şöyle de göstereyim;

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi, Excel size hemencecik aşağıdaki gibi menü getiriyor, akabinde PDF ek dosyasını E-postayla Gönder seçeneğine tıklarsanız e-posta istemciniz otomatik çalışır.

Daha sonrasında mail göndermek istediğiniz adres bilgilerini doldurarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Microsoft 2016 ve yenilikleri saymakla bitmez, en azından konu arasında küçük bir ayrıntıya dokunarak sizlerle paylaşmak istedim.

Faydası olması dileğiyle…

 


This Post Has 2 Comments

 1. Oğuzhan Reply

  Excel’de hazırladığım bir çalışmayı ekip arkadaşlarıma gönderirken çok sıkıntı yaşıyordum. Çünkü bir Excel çalışması hangi Excel sürümünde hazırlandıysa o çalışmayı açan kişininde bizim kullandığım Excel sürümünü kullanmalı ki satır kayma sorunu ve bir kaç özelliğin çalışmama durumunu yaşamasın. Ama bu durum mümkün olmayabiliyor. Fakat bir PDF dosyası hangi bilgisayarda veyahutta cihazda açılırsa açılsın hiçbir sorun ve sıkıntı yaşamadan açılabiliyor. Bu içeriğiniz sayesinde Excel’de hazırladığımız çalışmamı doğrudan PDF formatında mail olarak gönderiyorum.

 2. Ragıp Reply

  Excel dosyalarını pdf olarak göndermek için sürekli ücretli programlar kullanıyordum. Excelin böyle bir özelliği olduğunu bilmiyordum. Paylaşım için teşekkür ederim. Artık excel dosyalarını pdf olarak göndermek için ücretli program kullanmama gerek kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir