Form Denetimleri

Excel ‘de Makro ile Hücre Renklendirme


Blog takipçilerimin ricasıyla birlikte Microsoft Excel ‘de VBA Makro konularına öncelik vermeye devam ettiğim bu günlerde, VBA Makro ile seçili hücreyi nasıl renklendirebileceğimizi anlatacağım.

Makro yardımıyla Excel ‘de hücre renklendirmek için Makro kayıt yöntemi kullanabilirsiniz. Mesela A1 hücresini maviye boyamak istiyorsunuz veya tablo içerisinde her seçtiğiniz hücreyi kontrol ettiğinizi vurgulamak için maviye boyamak istiyorsunuz ama bunun için biçim Dolgu Rengine tıklayarak mı boyama yapıyorsunuz?

Öyleyse yeni makro oluşturalım ve neler yapılabilir konu içerisinde göz atalım.

 • Makro Kaydetme ;

Bunun için boş bir Excel çalışma sayfası açıyoruz ardından sayfanın sol altında bulunan kısayol Yeni Makro Kaydetme butonuna tıklıyoruz. (Örnek resimde Makro Kaydetme butonunu görebilirsiniz.)

Daha sonra makro kayıt adını giriyoruz, burada örnek olarak MaviRenk ismini veriyorum ve tamam butonuna tıklıyorum. Şuandan itibaren Excel sayfası üzerinde yapacağınız her işlem kayıt altına alınacaktır. Hal böyle iken bizde herhangi bir hücreyi tıklayıp, biçim boyama kutusundan mavi renk ile hücreyi boyama işlemi yapıyoruz.

Aşağıdaki gibi renk seçimini yaptığımızda sağ taraftaki Visual Basic Editör penceresinde seçtiğim mavi rengin makro kodları oluşur. Bu kodlar, Makro ile Hücre Renklendirme işleminde kullanacağımız kodlardır.

Makro kodlarını oluşturduğumuza göre geriye yapılacak tek işlem var o da sayfaya bir buton eklemek daha sonra bu makro kodlarını eklediğimiz butona atama yapmak olacaktır.

 • Butona Makro atama , ekleme nasıl yapılır ?

Bu işlemi yapmak için Microsoft Excel Form Denetimleri ‘nden çalışma sayfamıza bir buton ekleyeceğiz. Tabii bu noktada Geliştirici sekmesini aktif etmeniz gerekiyor, Visual Basic Editor nasıl aktif edilir konusuna göz atabilirsiniz.

Geliştirici sekmesini aktif ettikten sonra Excel çalışma sayfasında herhangi bir noktaya Form Denetimlerinden bir buton ekleme yapıyorum. Akabinde gelen Makro Ata penceresinden, biraz önce kaydettiğim MaviRenk makrosunu seçip atama yapıyorum.

Makro Kaydetme ve Butona Makro Ekleme işlemlerini yaptıysanız artık kullanma zamanı gelmiş demektir.

 

Makro kaydetme , Makro örnekleri , Makro kaydedici , Makro kaydet butonu , Command butona makro atama , Excel ‘de butona makro ekleme , Makroyu aktif etme gibi sorulara cevap bulabileceğiniz açıklamalı makalemizdir. Yukarıda anlatılan aşamaları uygulamanız halinde Excel VBA Makro ile Hücre Renklendirme işlemini çalışma kitabınızda uygulayabilirsiniz.

Makro kaydetme ve Excel VBA Makro ile Hücre Renklendirme Örnek Dosya İNDİR


This Post Has 5 Comments

 1. Yılmaz Sezer Reply

  Bir butona iki makro atanamıyor mu?
  Ya da şöyle söyleyelim. Buton işaretlendiğinde yeşil yanacak, tik kaldırıldığında dolgu rengi olmayacak.
  Bu işlem yapılabilir mi?

 2. Yılmaz Sezer Reply

  Ayrıca birden fazla satıra aynı işlemi nasıl uygularım?
  Örnek olarak bir hücre içerindeki makro bir alt hücreye uygulandığında, ve alttaki ile makro çalıştırıldığında üstteki hücreyi seçiyor. Bir üstteki ile aynı işlemi yapcak aynı formüllerdeki gibi ama yapmıyor.

 3. hülya Karacan Reply

  makro olmadan hücreye arkaplan rengi verebiliyormuyuz. Anlattığınız makro uzun oluyor. daha pratik bir yöntem arıyorum ben.

 4. Ferit Demir Reply

  Excel de hücre renklendirmeyi her hücre için giriş sekmesinden ayrı ayrı yapıyordum. İstediğim rengi her seferinde aramak sorun oluyordu. Excelde makro ile hücre eklemek yazınızı okuyarak 3 farklı makro oluşturdum. Binlerce hücreden oluşan excel belgesi ile uğraşıyorum hergün, makro ile hücre renklendirme yazısından sonra işim çok kolaylaşacak teşekkürler

 5. Hızır Şamlı Reply

  Her şey için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir