Excel Pratik Bilgiler

Excel Çalışma Sayfası Oluşturma


Merhaba,

Bu çalışmada bir Excel dosyası oluşturacağız ve bu dosyayı kaydedeceğiz.

Excel 2013 ve 2016 sürümlerinde ilk açılışta ekranın sol bölmesinde Son kullanılanlar listesi vardır. Bu listede en son çalıştığınız Excel dosyalarını listeler.

Son Kullanılanlar

Bu dosyalardan herhangi birisini açmak istediğiniz, o dosya ismine tıklamanız yeterli olacaktır.

Solda bulunan yeşil pencerede bir diğer özellik ise, Diğer Çalışma Kitaplarını Belgelerini Aç seçeneğidir. Bu komutu kullanarak bilgisayarımızda bulunan diğer tüm Excel dosyalarını açabiliriz.

Excel’in bu sürümünde karşımıza çıkan yeni bir özelliği ise, ekranın sağ tarafında bulunan hazır kurulumlardır. Burada ilk seçenek Boş çalışma kitabı seçeneğidir. Diğer pencerelerde ise hazır şablonlar bulunmakta, örneğin Takvim, satış raporu şablonları vb. birçok seçeneği mevcuttur. Dilerseniz pencerenin yukarısında bulunan Çevrimiçi Şablon Arayın bölümünden aradığınız bir kelime yazarak, ilgili hazır şablonları aratabilirsiniz.

Biz yeni bir çalışma kitabı oluşturmak için “Boş Çalışma Kitabı” na tıklıyoruz ve yeni karşımıza boş bir Excel sayfası açılıyor.

Şimdi ilk olarak açılan yeni sayfada yeni bir tablo oluşturalım. Bunu yapmak için faremiz ile A1:D10 hücre aralığını seçiyorum daha sonra Giriş Sekmesi > Stiller alanında bulunan Tablo Olarak Biçimlendir seçeneğine tıklıyorum. Açılan pencereden kendi zevkinize göre herhangi renk ve stile ait bir tablo düzeneği seçebilirsiniz. Ben orta stil mavi renk olanı seçiyorum, bunu tıkladığımda (aşağıdaki resimde olduğu gibi) Tablonuzun veri aralığını gösteren küçük bir pencere çıkacaktır. Seçtiğimiz aralık A1:D10 aralığı olduğundan aşağıdaki gibi =$A$1:$d$10 şeklinde bir adres formülü gözükecektir. Dilerseniz buradan değerleri değiştirerek tablo aralığınızı yeniden belirleme şansınız bulunmaktadır.

Tablo Oluşturmak

Küçük pencerede beliren bir ayrıntı da “Tablom üst bilgi satırı içeriyor” kutusudur. Bu seçenek oluşturacağımız tabloda üst bilgi satırı yani başlıkların olup olmayacağını belirten özelliktir. Aktif edilip, daha sonradan pasif etme gibi bir imkanımız var. Bunu da tabloyu oluşturduktan sonra Tasarım > Tablo Stili Seçenekleri penceresi altında Üstbilgi Satırı opsiyonunu işaretleyerek/kaldırarak mümkün kılabilirsiniz.

Tasarım

Tablomuzu oluşturduktan sonra, Tasarım sekmesinde sağ tarafta göreceğiniz gibi, Tablo Stilleri opsiyonu gelecektir. Buradan istediğiniz zaman tablo stilini, rengini, biçimlerini değiştirebilirsiniz.

Tablomuzun biçim kısmını tamamladıktan sonra, sırada başlıkları belirlemek var. Aşağıdaki gibi örnek olarak bir ürün listesi oluşturalım. Bunun için oluşturduğumuz tabloda bulunan A1, B1, C1 ve D1 hücrelerine tablo başlıkları yazıyorum.

Tablo

Daha sonra alt satırlara gerekli bilgileri doldurarak, tablomuzu istediğimiz gibi doldurabiliriz.

Burada tabloya veri girişi yaparken birkaç kolaylıktan bahsetmek istiyorum. Hücreler arası geçişleri Tab ve Enter tuşu kullanarak veri girişi sağlayacağım. A2 hücresine sıra numarası olarak 1 yazıyorum, yazdıktan sonra klavyemizden Tab tuşunu kullanıp sağdaki hücreye yani B2’ye geçiş yapıyoruz. Barkod kısmına bir değer girdikten sonra tekrar Tab tuşuna basıp C2 hücresine geçiş yapıyoruz. Ürün adı kitap yazıyor ve aynı şekilde Tab tuşuna basarak D1 hücresine geçiş yapıyoruz. Son olarak D2 hücresine kitap miktarını 10 adet yazıyorum ve şimdi klavyeden Enter tuşuna basıyoruz. Enter tuşuna bastığımızda sıradaki değer olan A3 hücresine geçiş yapacaktır. Böylece sıradaki veri girişini yapmaya devam edebiliriz.

Not: Buradaki mantık Tab tuşunu kullandıktan sonra Enter’a basarsanız, ilk başladığınız hücrenin bir alt satırındaki hücreye dönüş yapar.

 

Tablo biçimleri ve daha detaylı bir konu anlatımı için buradaki konumuzu inceleyebilirsiniz.

 

Tablomu oluşturdum şimdi sırada kaydetme işlemi var. Bunun için üç farklı alternatif var,

Birincisi sol üst menüden Dosya sekmesine tıklıyorum, açılan sekmeden Kaydet’e tıklıyorum.

İkincisi sol üstte bulunan küçük disk biçimindeki Kaydet butonuna tıklayabilirsiniz,

Üçüncüsü kısayol olan Ctrl + S kombinasyonunu kullanarakta dosyanızı kayıt edebilirsiniz.

Ctrl + S bilgisayar kullananların da bileceği üzere Windows’un standart Kaydetme komutudur. Ancak dosya adını değiştirerek farklı bir kayıt oluşturmak istiyorsanız, bunun için Dosya sekmesine tıkladıktan sonra Farklı Kaydet seçeneğine tıklayıp, dosyayı nereye kayıt edeceğimizi belirliyoruz.

Farklı Kaydet

Seçimi yaptıktan sonra karşınıza bir pencere belirecektir. Burada dosya adını yazarak, Kaydet butonuna tıklamanız yeterlidir.

Açılan pencere üzerinde, dosya ismini belirledikten sonra dosyanızı farklı formatlarda kaydetme seçeneğimiz mevcut. Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere, çalışma dosyanızı PDF formatında veya XML olarak kaydetme seçenekleri de mevcut.

Farklı kaydet dosya seçenekleri

Çalışma kitabını oluşturma, tablo oluşturma, tablo biçimlendirme ve kaydetme biçimlerini bu konumuzda incelemiş olduk.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir