Excel Pratik Bilgiler

Excel Çalışma Sayfası 2016


Merhaba, bugünkü konumuzda çalışma sayfasının özelliklerinden bahsedeceğim. Excel’i kullanabilmek için çalışma sayfalarının yapısını iyi anlamamız gerekir. Aşağıdaki başlıkları sırasıyla inceleyip, çalışma sayfasına ait işlevleri kullanmayı öğrenelim.

 • Excel Nedir?
 • Ad Kutusu
 • Sütunlar
 • Satırlar
 • Çalışma Sayfası (Tablolar)
 • Hücre (Cell)
 • Hücre Adresi
 • Etkin Hücre
 • Alan
 • Kitap (Dosya)
 • Formül Çubuğu
 • Alanları İşlem Olarak Belirtme
 • Excel Çalışma Sayfaları
 • Çalışma Kitabında Sayfaları Seçme
 • Çalışma Sayfalarına İsim Verme, Sayfa İsimlerini Değiştirme
 • Çalışma Sayfalarına Renk Verme
 • Çalışma Sayfası Ekleme
 • Çalışma Sayfalarını Silme
 • Çalışma Sayfalarını Gizleme-Gösterme
 • Çalışma Sayfalarını Taşıma

Aslında Excel genel olarak bir çalışma tablosudur ve bu tablolar Satırlar ile Sütunlardan oluşmaktadır. Satır ve sütunların kesiştiği bölümler ise Hücre (Cell) olarak  ad-landırılmaktadır.

Excel’i kullanırken her şeyi hücreler içinde yapıyoruz. Bu alanın tümünü ise “Çalışma Sayfası” olarak adlandırıyoruz. Çalışma sayfasının üst kısmında bulunan Harfler, sütunları ifade ediyor. Sol tarafındaki numaralar ise satırları ifade ediyor. (bkz.örnek resim)

Sütunlar Satırlar

Çalışma sayfasındaki bir hücreyi ifade etmek istediğimizde her zaman, önce bulunduğu sütunun harfini, sonra da bulunduğu satırın numarasını söylüyoruz.

Hücre Cell

Örneğin resimdeki “Exe” kelimesinin bulunduğu B sütunu ile 2.satırda kesişen noktaya B2 hücresi diyebiliriz.

Aynı anda birden fazla hücreyi içeren bir alanı seçip bu alanın tanımlamak istersek tanımlamak istediğimiz hücre üzerinde farenin sol tuşuna tıklayıp sürüklüyoruz. Fareyi bıraktığımızda alan seçili hâle gelecektir. Bu alanı ifade etmek için önce alanın sol üst köşesindeki hücreyi, sonra da sağ alt köşesindeki hücreyi söylememiz gerekiyor. Örneğin görüntüde seçtiğimiz alan B2 ile F9 aralığıdır.

 Hücre seçmek

Satır ve sütunların sol tarafında ise bir Ad Kutusu var. Ad Kutusu, üzerinde işlem yapmakta olduğumuz hücrenin adresini ya da dosyada tanımlanmış olan alanların adlarını görüntüler. Buradan hangi hücrede olduğumuzu görebiliriz. Örneğin fare ile B2 noktasına tıkladığınızda Ad kutusunda B2 yazacaktır.


Ekranın sol alt köşesinde ise Sayfa1, Sayfa2 gibi sayfa sekmeleri var. Bu sekmeler Dosya içerisindeki Çalışma Sayfaları’nı ifade eder.

Sayfa

Yeni bir Excel dosyası açtığımızda burada sadece Sayfa1 vardır. Eğer istersek buradaki Artı’ya tıklayıp dosyaya Yeni Sayfa, yani yeni çalışma sayfası ekleyebiliriz. Birden fazla çalışma sayfası olan dosyalarda da sayfa sekmelerine tıklayarak dosyadaki farklı çalışma sayfalarını görebiliriz.

Herhangi bir çalışma sayfasını silmek istersek o zaman da önce silmek istediğimiz sayfa sekmesinin üzerindeyken farenin sağ tuşuna tıklar, sonra da açılan listedeki Sil komutuna tıklarız.

Çalışma sayfasının adını değiştirmek isteyebilirsini. Bunun için hangisinde değişiklik yapmak istiyorsak o sayfa sekmesine çift tıklıyoruz sonra da istediğimiz değişikliği yapıyoruz.

Ad kutusunun yanında Formül Çubuğu yer alıyor. Gördüğünüz gibi, bu çubuk seçili hücredeki içeriği gösteriyor.

Formül Çubuğu

Burada “Başarı” yazıyor çünkü şu anda seçili hücremiz D2. Ad Kutusu’nda hücre adresini, Formül Çubuğu’nda da hücre içeriğini görüyoruz. Bu çubuk içeriklerin düzenlenmesinde de, veri girişinde de kullanılabilir.

Ekranın sağ tarafında ve alt tarafında kaydırma çubukları yer alıyor. Bu çubukları kullanarak sayfadaki tüm satır ve sütunları görebiliriz. Aşağıdaki örnek resimden görebilirsiniz.

Kaydırma Çubukları

Yukarıdaki resimde Sağ alt köşedeki Yakınlaştır aracını kullanarak sayfalarımızı büyütebilir veya küçültebiliriz.

Bu aracın hemen sol tarafında görülen Normal, Sayfa Düzeni ve Sayfa Sonu Önizleme seçenekleri, çalışma kitabı görünüm seçenekleridir.

 

Sağ alt menüde bulabileceğiniz opsiyonlardan biri de Durum Çubuğu’dur. Bu çubukta çalışma sayfamızdaki seçili hücreler ile ilgili bazı hesaplamaları görebiliriz. Normalde burası boş olarak görünür ama örneğin resimdeki gibi sayıların yazdığı hücreleri seçersem, durum çubuğu aktif olur ve bize seçili sayıların toplamını, ortalamasını ve seçili hücre sayısını gösterir.

Durum Çubuğu

Durum Çubuğu özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir. Eğer istersek başka hesaplama sonuçlarını da görebiliriz. Örneğin seçili hücreler içindeki en düşük değeri Durum Çubuğu’nda görmek için, çubuk üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayınız ve açılan listedeki En Az seçeneğini işaretleyiniz. Benzer şekilde Ortalama bilgisinin burada görünmesini istemiyorsanız yine çubuk üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayın ve açılan listedeki Ortalama seçeneğine tıklayıp seçeneğin yanındaki işareti kaldırınız. Aşağıdaki örnek resimden bu işlemleri kolayca kontrol edebilirsiniz.

Durum Çubuğu Seçenekleri

Böylece Excel Çalışma Sayfası ile ilgili anlatımlarımızı tamamlamış oluyoruz. Bir sonraki konumuzda görüşmek dileğiyle Hoşçakalın…

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir