Formüller

Excel’ de ETOPLA, ÇOKETOPLA Formüllerinin Kullanımı


Etopla formülü, tablonuz içerisinde filtreleme yaparak toplamları almak yerine bir hücreye formül yazarak istediğiniz değerlerin toplamlarını getirmenizi sağlar. Örneğin tablonuzdaki Ayakkabı değerlerinin toplamını almanızı sağlar. Çoketopla formülünün bundan farkı ise birden çok kriter belirterek örneğin, Erkek Futbol Ayakkabı toplamlarını almanızı sağlar.

Excel’de ETOPLA ve ÇOKETOPLA formüllerinin nasıl kullanıldığını resimdeki gibi formüllerle öğrenelim.

Etopla, Çoketopla 1

Yukarıdaki tabloda Ürün Grubu “Ayakkabı” olanların toplam tutarını hesaplamak için, boş bir hücreye aşağıdaki formülü uygulamamız gerekir.

=ETOPLA(A:A;F6;D:D)

Formülün anlamı A:A aralığındaki  ‘Ürün Grubu’ değerleri arasından, F6 hücresindeki ‘Ayakkabı’ değerlerinin toplamını verir. Toplam aralığını ise D:D aralığından alır.

 

Toplama işlemlerinde birden çok kritere sahipseniz, örneğin Erkek-Ayakkabı-Futbol kategori toplamı nedir derseniz aşağıdaki formülü uygulayabilirsiniz.

=ÇOKETOPLA(D:D;B:B;F12;A:A;F13;C:C;F14) 

Formülün anlamı şu;

Öncelikle toplama yapacağınız değerleri seçmek, daha sonrada aralık ve ölçüt belirlemektir. Bizim toplam değer aralığımız D sütununda, Erkek,Ayakkabı,Futbol ölçütlerimiz ise sırasıyla B, A, C sütunlarındadır. Bu yüzden ÇOKETOPLA formülünü aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

(Toplanacak Aralık (Fiyat D sütunu); Aralık Seçin (Cinsiyet B sütunu) ; Ölçüt Seçin (Erkek F12) ; Aralık Seçin (Ürün A sütunu) ; Ölçüt Seçin (Ayakkabı F13); Aralık Seçin (Branş C sütunu) ; Ölçüt Seçin (Futbol F14) devam eder.

Dilerseniz bu linkten örnek dosyayı indirebilir, işlemleri birebir uygulayabilirsiniz.

ETOPLA, ÇOKETOPLA


This Post Has 2 Comments

  1. Pingback: Excel Eğersay, Veri Doğrulama, Etopla İşlevleri | Çizgi Akademi - İleri Düzey Excel Eğitimleri

  2. Zülfikar Reply

    hocam burada (ETOPLA, ÇOKETOPLA) örnek bir dosya bulunmamakta, unutmuşsunuzdur eklemeyi, belki o yüzden ((Excel Eğersay, Veri Doğrulama, Etopla İşlevleri)) konuyla bağdaşamadım ve tam olarak da anlayamadım. 🙂 iyi çalışmalar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir