VBA

Form Denetimleri

Excel ‘de Makro ile Hücre Renklendirme

Blog takipçilerimin ricasıyla birlikte Microsoft Excel ‘de VBA Makro konularına öncelik vermeye devam ettiğim bu günlerde, VBA Makro ile seçili hücreyi nasıl renklendirebileceğimizi anlatacağım.

Makro yardımıyla Excel ‘de hücre renklendirmek için Makro kayıt yöntemi kullanabilirsiniz. Mesela A1 hücresini maviye boyamak istiyorsunuz veya tablo içerisinde her seçtiğiniz hücreyi kontrol ettiğinizi vurgulamak için maviye boyamak istiyorsunuz ama bunun için biçim Dolgu Rengine tıklayarak mı boyama yapıyorsunuz? (daha&helliip;)

Makro

Makro ile Klasördeki Dosyaları Listeleme

Excel ‘de VBA Makro kodları oluşturarak, klasör içindeki dosya isimlerini listelemek isterseniz konuya davetlisiniz.

Microsoft Excel ‘in hazır menülerinde veya formüller içerisinde bulunmayan bir uygulamadan bahsediyorum. Evet bu işlemi Visual Basic Editor ‘de oluşturacağınız bir dizi makro kod yardımıyla sağlayabilir; klasör içindeki dosya isimlerini listeleme makrosu oluşturabiliriz. (daha&helliip;)

Geliştirici

Excel Makro VBA ile Web ‘den Veri Getirme

Microsoft Excel ‘in kıymetli yeteneklerinden biri olan Excel Dış Veri Alma seçeneklerine değinmek istiyorum. Geçenlerde Excel Web sayfasından veri alma hakkında başlangıç konusu olarak paylaşmış olduğum Excel Döviz Kuru Aktarma | TCMB başlıklı makalede sorgu yaparak Excel sayfasına nasıl döviz getirebileceğimizi incelemiştik. Bugün makalemizde ise Makro VBA ile Excel Web sorgusu yaparak değişken bir web sitesinden istediğimiz başlıkları, verileri nasıl getirebiliriz bunu inceleyeceğim. (daha&helliip;)

Excel Select Case VBA Excel
Fonksiyonlar

Excel Select Case Yapısı

Makro eğitimlerimizde bugün Microsoft Excel VBA konularından Select Case yapısını inceleyeceğim. Mantığı nedir , Select Case nasıl kullanılır, farklılıkları nelerdir sorularına örneklerle birlikte yanıt bulacağız. (daha&helliip;)

Formüller

Excel Seçenek Düğmesi ile Makro Çalıştırmak

Excel Seçenek Düğmesi ile Makro Çalıştırmak

Geliştirici sekmesine bağlı olan Excel’in Form Denetimlerini daha önce en ince ayrıntısına kadar incelemiştik. Hatta blogumu takip eden değerli kullanıcılarım, daha önceden Form Denetimleri > Seçenek Düğmesi hakkında da detaylı bir inceleme yaptığımı hatırlamış olabilirsiniz. Önceki konumuzda Seçenek Düğmesi yani Option Button nasıl eklenir ve nasıl kullanılır bunları incelemiştik.

Şimdi ise Seçenek Düğmesini ekledikten sonra Makro ile çalışan bir düzen oluşturmak istiyorum, bunun için yeni bir konu açma ihtiyacı duydum. (daha&helliip;)

Genel

Excel’de VBA Kod ile Uyarı Metni Oluşturmak

 

Çalışma kitabınızda VBA kod sayesinde bir uyarı metni oluşturabilirsiniz.

6 kolay adım ile sayfaya kod eklemek;

  • Visual Basic Editor’u çalıştır,
  • Yeni bir Modül oluştur,
  • VBA kodları modül penceresine yapıştır,
  • Visual Basic Editor’den çık,
  • Çalışma kitabını kaydet,
  • Makroyu çalıştır

(daha&helliip;)