Genel

Domain Authority | Page Authority Nedir?


Authority kelimesini incelemeden önce biraz daha geriye yaslanıp, bu sistemin altyapısından bahsetmek istiyorum, sıkılmayın hemen arkasından konu başlığımızı yani Domain Authority DeğerleriPage Authority Değerleri konularına değineceğim. İlk olarak bu sistemin temel yapısında bulunan Moz bağlantısını konusunu inceleyelim. 

 

 • Moz Nedir ? Authority ile Bağlantısı Nedir?

Moz veya eski adıyla SeoMoz, 2004 yılında Rant Fishkin ve Gillian Muessig tarafından Seattle’da kurulan dijital bir ajanstır.

 

Bu ajans web kullanıcılarına sunmuş olduğu güçlü SEO araçlarıyla bilinmektedir. Alanında en aktif kullanılan servis olarak bilinmektedir.

Neden bu açıklamaya değiniyorum? Çünkü Domain Authority Değerleri & Page Authority Değerleri ile bağlantılı olan sistemin yapı taşlarını oluşturan aslında MOZ servisleridir.

Detaylı olarak anlayalım, şahsen bir konuda inceleme yaparken en alt seviyeden sorularla kendimi meşgul ediyorum. Bu nedir, ne demektir, nereden gelir, ne işe yarar vs. kafamdaki deli sorular netleşmedikçe anlattığım makale ne benim için yeterli olur, ne de siz değerli okurlarım için yetersiz kalır. Sevgili okurlarım; gelin bu Authority olayını biraz yakından inceleyelim;

Authority kelimesinin Türkçe’de karşılığı itibar, otorite, yetkil-otorite anlamlarına gelir. Sitenin itibarını temsil ediyor zat-ı muhterem. Seattle’daki kankalar bu sistem üzerine kafa yormuş ve itibar anlamıyla bağdaşan Authority sistemini kurarak, web sitelerimizin itibarını hesaplayan MOZ servisini geliştirirler. Akabinde servis içerisinde Domain Authority & Page Authority sistemini geliştirirler. Bunlar da bizim konu başlıklarımız oluyor. İnceleyelim;

 • Domain Authority

Domain zaten bilinen bir terim, alan adı yani sitenin adresi (www.cizgiakademi.com) demek oluyor. Sitenin itibarını hesaplayan sistemin adı Domain Authority, bunun kısaltması (DA) olarak bilinir. Web sitenin DA değerlerini sorgutırlar.

Sistem Moz ekibi tarafından oluşturulduğu için, yüzlerce hesaplama ve algoritma sonucunda web sitelerimizi kontrol eder, sonra da 100 üzerinden puanlama yaparak, değerlendirme notu verir. Önemli mi? Evet.

Neden Önemli ?

Çünkü Domain Authority, google algoritmasına en yakın ve en güvenilir hesaplama algoritmasını yapıyor. Aynı zamanda SEO değerlendirme servisi sunuyor. Güvenli sonuç vermek için web sitenizi bir çok kriterden ve süzgeçten geçiriyor, hesaplıyor. Anlayacağınız üzere bu işin ehli… Sitenizin DA değerlerinin yüksek olması gerekir. Bunu kontrol etmek için de Domain Authority devreye girer.

 

Domain Authority Değeri Nasıl Yükseltilir?

 • Web sitenize gelen bağlantı linklerinin, kaliteli IP’den gelmeleri gerekir,
 • İçeriğinizle alakalı diğer sitelerden link alınabilir, (bunu yaparken aynı şekilde DA değerleri yüksek olan kaliteli sitelerden bağlantı almanız önerilir.) Alınan kaliteli linkler sizin web sitenizi de her geçen gün daha kaliteli yapacaktır.
 • Dışarıya link vermekten kaçınmalısınız, (Google bu konuları sevmiyor.)
 • Domain yaşınız 2yıl ve daha üzerinde olmalı,
 • Organik paylaşımlar olmalı,
 • Ziyaretçi oturum süresi uzun olmalı,
 • Sosyal medya bağlantılarının kuvvetli olmasında fayda var,
 • Site içeriğinizin belli bir konuya odaklı olması gerekiyor, örneğin futbol içerikli bir siteniz varsa, daha sonra bu işlerden sıkılıp aşk-sohbetle ilgili bir site yapmaya karar verirseniz, eski dataların silinmesiyle birlikte yeni datalar sitenize zarar verecektir.
Bunların hepsi sitenizin kalitesini arttıran değerler.
 • Page Authority,

SEO’da Page Authority (Sayfa Saygınlığı) değeri, web sitenizin her sayfasına göre değişiklik gösterir. Sayfa saygınlığı, belirtilen bir sitenin Google arama sayfalarında ne kadar üst sıralarda çıkacağını hesaplamak için geliştirilen MOZ ölçüm sistemidir. Yukarıdaki Domain Authority sistemiyle benzer puanlama sistemine sahiptir. Yani 100 üzerinden puanlama yapılır ama, puanınız düşükse yükselmesi kolay, puanınız yüksekse daha yukarıya taşımaz zor bir durumdur.

 • Page Authority Değerleri Nasıl Yükseltilebilir?

 • Nispeten daha zordur. Diğer SEO ölçümlerinin aksine Page Authority değerlerini yükseltmek daha zordur.
 • Sayfa içeriğinin, kolay anlaşılır, faydalı bilgiler içermesi önemlidir,
 • Sayfanızın aldığı linkler güvenilir web sitelerinden ve güçlü web sitelerinden olması gerekli,
 • Bounce Rate denilen bir olay var, siteye gelen kullanıcı hemen çıkıyor mu yoksa kalıyor mu? Bu oran ne kadar düşük olursa Sayfa Saygınlığı o kadar iyi durumda olur. Bu değerler Google’da sitenizin yükselmesine neden olur.
 • Sosyal medya her alanda önemli bir etken. Takipçi beğeni, link alımları Page Authority konusunda önem arz eder.

 

Bu makalede, Domain Authority Değerleri (DA) – Page Authority Değerleri (PA) hakkında incelemeler yapmış olduk. Sorularınız için aşağıdaki yorum penceresini kullanabilirsiniz.


This Post Has 24 Comments

 1. neriman Reply

  yazınızı okuduktan sonra pa ve da değerlerimi sorgulama ihtiyacı hissettim sorgu sonucunda biraz canım sıkıldı daha çok çalışmalıyım demekki 🙁

 2. Hasan Reply

  Öncelikle anlatım çok basit ve anlaşılır olmuş teşekkürler. PA ve DA gerçekten çok önemli sitenizden makale satışları olsun link satışları olsun herkesin dikkat ettiği bir puanlama sistemi. Siteniz yeni ise bu değerleri sorgulatmayın derim 🙂 moreliniz bozulabilir.

 3. Uğur Reply

  Sitemle zaten fazla ilgilenemiyordum üstüne birde PA ve DA sorgulaması yaptım ve sonuçları gördükten sonra siteye su veresim bile gelmedi. 🙂
  Yorum yazan arkadaşları dikkate almalıydım ve sorgulama yapmamalıydım. Şimdi ne moral kaldı ne başka birşey 🙂

 4. Meyra Reply

  Sitenize daha önceden 1 kez girmiştim ve aklıma kazınmıştı. Akabinde sıkça ziyaret etme isteğim oluştu ve şu sıralar günlük ziyaretlerde bulunuyorum. İyi ki de bulunuyorum! Bilgime bilgi kattınız çok teşekkürler. Siteniz “çok” faydalı

 5. Seo dilara Reply

  Web sitenizde cok faydali bilgiler bularak kendimi cok iyi derecede gelistirdim bu makalenizde son yillarin gozde konularindan birisidir sizde bu konuyu cok guzel aciklamissiniz tesekkurler hocam.

 6. ersin Reply

  Reklamverenler ne kadar Alexa değeri önemli diyerek reklamları Alexa verilerine göre alsalar da asıl önemli olan sitenin DA ve PA değeri. Zamanında bu değerlerin önemli olduğunu savunuyorduk ama kimse dinlemiyordu. Pagerank bitti dediğimiz dönemde de hala pr değerine göre reklamlar alınıp satılıyordu. Şimdi hepsi kayboldu. Günün şartlarına ayak uydurmazsanız yok oluyorsunuz.

 7. Mert Demir Reply

  sanırım bu konuyla ilgili bilgiler çok net değil. Söylenilenleri yapıyoruz ama pa değerlerimiz çok küçük değerlerde yükselebiliyor. Yıl en önemli değer bence

 8. RABİA Reply

  Ajansımız üzerinden reklam alırken biz de DA ve PA değerini kontrol ederek alımlar yapıyoruz. Çok popüler istatistik şu anda.

 9. Mustafa Ersoy Reply

  da ve pa değerlerinin önemini şimdi daha iyi anladım. Çok teşekkür ederim.

 10. Hasan CAN Reply

  DA ve PA konusuna hakim olmak isteyen arkadaşlar için güzel bir yazı olmuş.

 11. Selçuk Reply

  DA ve PA değerleri hakkında ben de henüz yeni bilgi sahibi oldum. Bu yazı ile de değerlerimi yükselebilirim diye düşünüyorum.

 12. Furkan EMEK Reply

  DA ve PA kavramlarını çok duyuyordum sayenizde öğrenmiş oldum. Bilgilendirme için teşekkürler. Peki DA ve PA sorgulatabileceğimiz site öneriniz var mı?

 13. Ali Çakmak Reply

  Her yerde denk gelmeme rağmen burada anca anlayabildiğim şey teşekkürler. PA ve DA kavramlarını çözebildim

 14. Mehmet Demirbilek Reply

  Gayet başarılı bir paylaşım olmuş elinize sağlık Da – Pa değerlerinin yükselmesini isteyenler çöp sitelerden 10larca link alacağına temiz bir kaliteli siteden link alması sağlıklı olacaktır.

 15. RAMAZAN Reply

  Domain Rank ve Page Rank bence son zamanların en iyi istatistik veren yeri. Sitelerime bu değerler üzerinden reklam alıyorum ve çok iyi geri dönüşler alıyorum. Yükselmek için mutlaka DA ve PA değerlerini kontrol edin.

 16. Murat KARACAN Reply

  büyük web master platformlarından link almak üzere uzun uzadıya araştırma yaptım. Paket verilerine baktım pa değeri 1 olan sitelerden bile satışlar var. site sahiplerine link almanız gerekir diye büyük bir baskı var herkes hemen link veya tanıtım yazısı alarak yükselmek istiyor. İşte tam bu noktada pa ve da değerleri önem arz ediyor. Reklam verecek arkadaşlar mutlaka reklam vereceğiniz sitenin pa ve da değerlerini sorgulatın. Sizin ile aynı yada daha düşük değerli sitelere reklam vermeniz sizi yükseltmez.

 17. Eren Güngör Reply

  DA-PA değerinin en güzel yükselme şekli footer link almaktır. Tabi link aldıktan sonra yükselecek diyerek arkanıza yaslanmayın vermiş olduğunuz footer link o siteden tık alması lazım ki sitenizin değeri yükselsin eğer bunlar olmuyor ise o siteye organik bot gönderip kendi sitenize hit gönderebilirsiniz.

 18. Salih Aras Reply

  Domain Authority ve Page authority sitenin itibarı, otoritesi aynı zamanda en önemli değerleridir. Bu değerlerin Nasıl yükseltileceğine dair güzel bilgiler vermişsiniz çok teşekkürler.

 19. Çağlayan YAVUZ Reply

  DA değerim de PA değerim de “1” olarak gözüküyor. Sebebi nedir acaba? Puanlamaya layık bir site olarak görülmediği için midir tamam yeterince köklü bir site değil belki de ama bu kadar da olmamalı. Sistemin Moz ekibi tarafından 100 üzerinden puanlama yaparak, değerlendirme notu verdiğini söylediğiniz için diyorum. Sizce problem nedir?

 20. Bahadır Reply

  Bir site için bu değerlerinin çok önemli olduğunu yeni öğrenmiş oldum ve sorgulama yaptığımda biraz herkes gibi bende hayal kırıklığına uğradım. Ve en kısa zaman içerisinde sitem için bu değerleri yükseltmek için çabalayacağım.

 21. selim ay Reply

  Edu veGov uzantili sitelerden alinan backlinklerin da ve pa degerleri icin cok onemli oldugunu okudum. Bu bilgi dogru mudur. Dogruysa eger bildiginiz platformlar var ise paylasirmisiniz okuyucularla

 22. nuray sargin Reply

  Moz degeri yulselince siteler seviye atliyor bu yuzden moz yukseldikce da pa duser diye kulaktan dolma bir seyler duydum. Konu hakkinda bilgisi olan var mi? Konu ile ilgili her kafadan bir ses. Cikiyor. Bu durum bilgi kirliligonden oteye gecemiyor.

 23. Fahrettin Reply

  DA PA değerlerinin organik hit ile alakası var mı. Geçen ay birkaç siteden link aldım DA PA değerlerimi çok etkilemedi siteme gelen organik ziyaretçi az onunla mı alakalı acaba

 24. mert karaman Reply

  Piyasada da ve pa degeri dusuk sayilabilecek siteler tanitim yazisi yayinlatmak icin yuksek meblaglar istiyor. Google ayni politikayi guden page rank konusuna kisitlama getirerek tepkisini ortaya koydu. Bir sure sonra pa ve da degerlerinin badina da page rank gibi bir kisitlama gelebilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir