Seo

Anahtar Kelime Yoğunluğu


SEO’da en önemli kriterlerden biri “Anahtar Kelime Yoğunluğu”dur. Özellikle web içeriği oluşturmak isteyen blog yazarları, bu altın değerindeki detaya önemli bir dikkat göstermelidir. Bu makalemizde anahtar kelime yoğunluğunu inceleyeceğim. İlaveten anahtar kelime yoğunluğunun oranı ne olmalı, hesaplamalar nasıl yapılır, yardımcı olabilecek siteler var mı tüm detaylarından bahsedeceğim.

seo-anahtar-kelime-yogunlugu-nasil-hesaplanirAnahtar Kelime Yoğunluğu Nedir ?

Anahtar kelimenin makaleniz içerisindeki yoğunluk kavramı, arama motorlarında sorgulanan ve makale içerisinde kullanılan kelimeveya kelime gruplarıdır. Bu nedenle blog yazılarınızda özgün içerik ve kelime yoğunluğunun önemli bir çizgisi vardır.

Örneğin makalemizin temel konusu “Excel Fonksiyonlar” olduğunu düşünelim. Bu makalenin Google aralamarında üst sıralarda çıkabilmesi için kullanacağımız ön terim”Excel Fonksiyonlar” olacaktır.

“Excel Fonksiyonlar” kelimesinin makale içerisindeki yoğunluğu, tüm yazı içerisinde kullanılan kelimelere oranı olacaktır.

 

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Hesaplanır?

Anahtar kelimenin yoğunluğunu hesaplayabilmek için “Excel Fonksiyonlar” terimini, makale içerisinde yazılan tüm kelimelerin sayısına bölüp 100 ile çarpmanız gerekir.

Mesela 600 kelimelik bir makalede, hedefimiz olan “Excel Fonksiyonlar” anahtar kelimesini tüm yazı içerisinde 15 defa kullanıldığını düşünelim.

O zaman “Excel Fonksiyonlar” için yoğunluk şöyle hesaplanır.

15/600 x 100 = 2,5

Yani anahtar kelime yoğunluğunuz %2.5 demektir.

 

İdeal Anahtar Kelime Yoğunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

İdeal olan uygun oran aralığı %1 ile %5 aralığıdır. Kelimenizin makale içerisindeki oranının bu civarda olması SEO açısından güzel bir etken diyebiliriz.

Google, anahtar kelime konusunda makaleniz içerisinde gereğinden fazla kelime yoğunluğu tespit ederse o içeriği SPAM olarak işaretleyebilir. O yüzden anahtar kelime tekrarı konusunda dikkatli olmanızı öneririm. Bu oranı korumak için maksimum %5.5 oranını geçmemenizi tavsiye ediyorum.

 

Yardım?

Bütün makale içerisinde tek tek “Excel Fonksiyonlar” terimini saymak istemiyorsanız, aşağıdaki ücretsiz sitelerden birini kullanabilirsiniz 🙂

Benim favorim Live Keyword Analysis’tir. Tabii tercih size ait…

Google aramalarında üst sıralara çıkmak istiyorsanız makale içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Density Keyword

WordPress içerisinde benzeri Keyword Density eklentileri mevcut, dilerseniz Eklentiler bölümünden arama yaparak alternatifleri deneyebilirsiniz.


This Post Has 8 Comments

 1. Digiturk Reply

  Merhaba anahtar kelime yoğunluğu hakkındaki makaleniz harika. Faydalı bilgiler için teşekürler.

 2. yusuf Reply

  Anahtar kelime yoğunluğu ile uğraşan kişi çoktan birşeyleri çözmüştür. Sitesi adına çok iyi şeyler başarabilir. İçerik olsun diye içerik üreten sitelerin hali ortada.

 3. Ferhat ŞAN Reply

  Anahtar kelime yoğunluğunun %1 ile %5 arası olduğunu belirtmişsiniz. Siteye eklediğim yeni makalelerimde bu durumu test ettim önceden anahtar kelime yoğunluğunun %3 ü aşmaması gerekir diye duymuştum. Anahtar kelime yoğunluğumu % 5 e kadar çıkardım ve çok iyi sonuçlar aldım. Peki yazıda kullanılan etiket yoğunluğu sizce kaç olmalıdır.

 4. Kaan Yılmaz Reply

  İnternet siteleri için seo olmazsa olmaz. Seo’nun şimdiki en önemli ayağıda içerik sanırsam. İçeriklerinde seo uyumlu olması gerekiyor tabi. Bu noktada da karşımıza anahtar kelime yoğunluğu çıkıyor. Anahtar kelime yoğunluğu gerektiğinden az olursa ve doğru yerlerde kullanılmazsa Google’da iyi sıralama alamayabilir. Gereğinden fazla olursa da sizin de bahsettiğiniz gibi spam olarak algılanabilir. Bence en doğru anahtar kelime yoğunlu %2-3 arasıdır. Bunlardan ne az ne de fazla yapmalı.

 5. nedim koşar Reply

  anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmeden yazdığım makaleler google sıralamada bir türlü
  üstlere çıkamıyordu. ben olsun kaliteli içerikler oluşturuyorum hakkımı verir diye düşünüyordum. Malesef kazın ayağı öyle değilmiş. kelimeleri sık tekrar etmeden yani okuyucuyu boğmadan yazmakta fayda var. Sanat toplum için mi ? sanat sanat için mi? sorundalı bu sefer bize dönmesin. Siteler bizim için mi ? okuyucular için mi ? ben standart 3 defa kullanıp geçiyorum.

 6. Murtaza Aslan Reply

  Günümüz de herkes bu anahtar kelimeleri hatalı kullanmaktadır. Makale veya Tanıtım içinde anahtar kelimeniz çok olması ve 3 link çıkışı gibi olması bunlar size artı kazandırmaz. Doğal olarak anahtar kelime ve link bırakırsanız faydasını göreceksiniz.

 7. Eymen Türkmen Reply

  Seo’da en önemli maddelerden birisi olduğu kesinleşmiştir anahtar kelime yoğunluğu tabiki bunu yaparken Spam gibi hileler kullanılmazsa iyi olur. Art Arda kelimeleri kullanmakta sıkıntılıdır bilmeden sitenize spama sokabilirsiniz dikkat etmekte fayda var.

 8. Faik Reply

  anahtar kelime yoğunluğu gerçekten çok önemliymiş. Siteme zararı olmaz faydası olur düşüncesi ile anahtar kelimeyi çok kullanıyordum. Anlattığınız hesaba göre % 8 civarı oluyor. Siteme zararı olmuş artık hesaplamayı biliyorum Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir