Topla.Çarpım İşlevi


Topla.Çarpım İşlevi Ne İşe Yarar

Excel’in pek çok kullanıcı tarafından bilinmeyen ama pratik ve kolaylık sağlayan matematiksel bir fonksiyonudur Topla.Çarpım işlevi…

cizgi

Mantıksal olarak iki veya daha fazla dizinin yani sütunun birbiri ile çarpımlarını ve toplamlarını alır. En az iki en fazla 255 diziyi fonksiyona dahil edebilirsiniz.

Topla Çarpım Parametreleri

Bunun örneğini aşağıda inceleyelim, ilk olarak fonksiyonun kullanım amacına uygun aşağıdaki gibi bir tablo oluşturdum. Kırtasiye alışverişi için sipariş miktarı ve birim fiyatları olan bir tablomuz olsun…

Topla Çarpım Tablo örnek

Örnekte belirtildiği üzere, 21 adet silgi satın alınacaktır. Birim fiyatı 10 TL ise toplamda silgi için ödenecek tutarn 21 x 10 = 210 TL demektir. Aynı şekilde diğer malzemelerin de tek tek hesaplamasını yapabiliriz. Birim fiyat ile sipariş miktarının çarpımını alırsak defter, kalem, çanta vs ürünlerin toplam tutarlarını belirleyebiliriz. Aşağıdaki gibi manual olarak miktar ile fiyat değerlerinin çarpımını aldığımızda bize her ürünün toplam maliyetini verir. Keza aynı şekilde bu alışverişin totalde ne kadar tuttuğunu görmek için D sütunundaki Toplam Tutar değerlerini toplayarak sonuca ulaşabiliriz.

Toplam Tutar

Burada D8 hücresine genel alışverişin toplamına ulaşmanın daha kısa bir yolu var, işte size konu başlığında bahsettiğim fonksiyon burada devreye girecektir. Detayları görmeden sadece dip toplamı almak isteyen Excel kullanıcılarına Topla.Çarpım fonksiyonu daha çok zamandan tasarruf ettirecek.


Bunun için yapmanız gerekenleri adım adım paylaşıyorum.

  • Toplamı almak istediğiniz herhangi boş bir hücreye tıklayın,
  • Fx fonksiyon çubuğundan Matematiksel Fonksiyonlar başlığı altında, Topla.Çarpım fonksiyonunu bulup seçiniz,

Topla Çarpım Fonksiyonu Menü

  • Fonksiyon açıldığında aşağıdaki gibi parametre penceresi gelecektir.

Topla Çarpım Fonksiyonu Parametrelerin Kullanımı

  • Yapmanız gerekenler çok basit, Dizi1 satırına sipariş miktarı olan sütunu veya değer aralığını (örnekte C sütunu), Dizi2 satırına tutar bilgisi olan sütunu veya değer aralığını (örnekte D sütunu tutar bilgisi içeriyor) seçiyoruz ve tamam butonuna tıklıyoruz. Burada herhangi bir değer içeren sütun aralığını veya birkaç hücre aralığını seçmekte serbestsiniz. Dilerseniz hiç fonksiyon çubuğunu açmadan D8’deki boş hücreye tıklayıp =TOPLA.ÇARPIM( yazdıktan sonra işlem yapmak istediğiniz hücre aralığını mouse ile tıklayıp araya noktalı virgül eklemek şartıyla istediğiniz kadar dizi ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, D8 hücresine şu formülü yazmış olacağız, =TOPLA.ÇARPIM(B:B;C:C) , bunun anlamı B ve C sütunlarında bulunan sayı değerlerini çarp ve genel toplamını al demektir.

Tamam butonuna tıkladıktan sonra sonuç tablomuza göre 2.150,00 TL olarak gelecektir. Detayları örnek dosyamızdan inceleyebilirsiniz.


Topla.Çarpım İşlevi Örnek Dosya


 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir