excel,klasör listeleme
Genel

Excel Klasör içindeki Dosyaları Listelemek


İncelemek için geç kalınmış konulara değinmek istiyorum.. Yılbaşında (1 Ocak 2017)  Makro VBA yardımıyla klasördeki dosyaları listeleme yöntemini burada incelemiştim. Şimdi ise yıl sonunda (31.12.2017) bunu makrosuz olarak inceleme fırsatı bulabildim. İhtiyaç doğrultusunda kullanılabilecek bir işlevdir aslında. Mesela makro kodları ile uğraşmak istemiyorum, bana normal yöntemlerle klasördeki dosya adlarını excelde listelemek için daha anlaşılır, daha kolay yöntemler lazım diyorsanız burada tam size uygun açıklamalı, resimli, örneklerle beraber inceleme yapacağım. Buyurun inceleyelim.

Excel klasör içindeki dosyaları listelemek;

Makale için bazen aşağıdaki gibi sorular alıyorum; fırsat buldukça bunları incelemeye çalışıyorum.

 • Klasör içindeki klasör isimlerini A,B,C sütunlarına nasıl yazdırabilirim?
 • Makrosuz klasör listeleme olur mu?
 • Bir klasördeki dosya isimlerini excelde listeleme nasıl yapılır? Tablo halinde görüntülenebilir mi?

Şimdi belirtilen sorulara yanıt bulabileceğin bir konu içerisindesin.

Çoğunlukla makrolu çözümler sunulan bu özellik Excel 2016 versiyonunda hazır menü halinde bulunmaktadır. İşlem aslında veri sorgulama mantığıyla çalışıyor. Hemen menüyü inceleyelim;

Excel > Veri > Yeni Sorgu > Dosyadan > Klasörden sekmesine ulaşıyorum.

Yukarıdaki menüden klasör sorgusuna ulaşıyorum.

Bu özelliğin amacı seçili klasörde bulunan dosyalar hakkındaki verileri ve bağlantıları almaya yarar.

Belirtilen menüden klasör listeleme özelliğini seçiyorum, daha sonra resimdeki görüntüde klasör listeleme yolu belirtmemi isteyen pencere açılacak.

Gözat butonundan, hangi klasörü listelemek istediğimi belirtiyorum.

Tamam dedikten sonra karşınıza yeni sorgu penceresi gelecek. Aşağıda örnek resimde bunu göstermek istiyorum. Ben örnek olarak D:\Giveaway klasörünü listelemek istedim. Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sorgu penceresinde, gelecek olan bilgilerin özet görüntüsünü veriyor.

Extension : Klasördeki dosya formatları

Date : Tarih kısımda üç sütunda, dosyanın oluşturma, değiştirme tarihlerini içeren bilgileri veriyor.

Folder Path: Son sütunda dosyanın, klasör içinde hangi adreste olduğunu belirtiyor.

Yani buradan anlayacağınız gibi, tüm bilgileri Excel’e aktarabilirsiniz. Tabloda başka işlem yapmak istemiyorsanız eğer, Yükle butonuna tıklıyorsunuz.

Ardından Yükle butonuna tıkladığımda, aşağıdaki resimde olduğu gibi, klasördeki dosyaların isimlerini excele aktarma yapmış oldu.

Makrosuz yöntemlerle, excelde klasör listeleme, klasör dosyaları listeleme, klasör sorgu penceresini kullanarak, bir klasördeki tüm dosyaların excelde nasıl listelenir? bunun incelemesini yapmış olduk.

Burada klasör listeleme yapıldığında aynı zamanda bağlantı adreslerini de almanız mümkün. Önemli detay

Aslında bir sonraki aşamada, sorgu penceresini yönetebileceğim seçenekler de var. Klasör listeleme yaparken sorgu penceresinde düzenleme yapılabilir. ileriki aşamalarda bu konuya değinerek yeni inceleme yazısı yayınlayabilirim. Sağ tarafta bulunan mail listesine dahil olarak yeni konu açıldığında bilgi sahibi olabilirsin.


Klasör yolu hatalı olduğunda, aşağıdaki şekilde hata ekranıyla karşılaşırsınız. Bunun için Düzenle butonuna tıklayarak yeniden klasör adresi belirtilebilir.


Klasör Listeleme Hakkında Hangi Sorulara Cevap Bulabilirim?
 • Seçili klasör içindeki excel dosyalarını listelemek,
 • Excelde klasör listeleme, klasör içindeki dosyaları listelemek,
 • Klasördeki dosya isimlerini, tarih bilgilerini,
 • Etiketlerini excelde sütunlara listelemek,
 • Excel klasör içindeki dosyaları listelemek,
 • Klasör içindeki dosya isimlerini listelemek

Seçilen klasördeki bütün dosyaları, alt klasörlerini ve alt klasörlerdeki tüm dosyalarını klasör listelemek için geliştirilmiş bir seçenek.

Klasör listeleme konusunda makro kullanarak destek almak için buradaki makaleye göz atmanızda fayda var.

Excel ileri düzey eğitimlerinde ayrıca klasör hakkındaki benzer diğer konulara da göz atabilirsiniz;

Sorularınız için aşağıdaki yorum penceresini, bloğumu takipte kalmak için sağ üstte bulunan e-posta kayıt penceresini kullanabilirsiniz.


Related Post

Makro ile Klasördeki Dosyaları Listeleme Excel 'de VBA Makro kodları oluşturarak, klasör içindeki dosya isimlerini listelemek isterseniz konuya davetlisiniz. Microsoft Excel 'in hazır menü...
Excel Koşullu Biçimlendirme Gelişmiş Seçenekler... Excel Koşullu Biçimlendirme hakkında incelemiş olduğum konulardan farklı olarak yeni güzel bir Excel konusu hakkında inceleme yapmayı fırsatı bulabild...
Excel Select Case Yapısı Makro eğitimlerimizde bugün Microsoft Excel VBA konularından Select Case yapısını inceleyeceğim. Mantığı nedir , Select Case nasıl kullanılır, farklıl...
Excel Açılışta Otomatik Makro Çalıştırmak Microsoft Excel içerisinde belirlediğimiz çoğu kriter, makro kodu veya userform seçeneğiniz olabilir. Peki tüm bu hazırlıklarınızı manuel olarak mı ça...

This Post Has 2 Comments

 1. ihsan Reply

  yani şu exel ile başım bugüne kadar dertte idi. inanılmaz karışık bi program ama bu verdiğiniz bilgiler çok faydalı olacak bana.

 2. yasin Reply

  Excel bu tarz konularda çok pratik işlemler yapabiliyor. Bende kullanıyorum bu yönlerini ve çok memnunum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir