Fonksiyonlar

Excel Fatura Örneği Nasıl Hazırlanır


Microsoft Excel içerisinde isteğinize uygun binbir çeşit Fatura örneği hazırlamak mümkün. Hazır format tercih edenler ise Dosya > Yeni kısmından Fatura araması yaparak Excel’in hazırladığı hazır Fatura şablonlarını kullanabilir fakat burada seçenekler biraz kısıtlı durumdadır.

  • Excel Hazır Fatura Örneği;

Excel Fatura

Bugün konu itibariyle Microsoft Excel içerisinde kişisel Fatura formatı hazırlama hakkında nasıl düzen kurulur hep birlikte inceleyelim.

  • Fatura Örneği nasıl hazırlanır ? 

Taslak üç bölümden oluşur. Ünvan , Fatura Bilgileri , Ürün bilgileri. İlk kural olarak Fatura kesebilmek için üst bölmeye Şirket adı , Fatura adresi , teslimat adresi gibi başlık bilgisi içeren verilere yer ayırmanız gerekli. Buradaki düzeni tamamıyla kişisel tercihinize bırakıyorum. Ben örnek olması amacıyla aşağıdaki şekilde yapacağım.

Excel Fatura

Bu bölüm her kesilen faturada sizin şirket bilgilerini içerdiğinden dolayı sabit kalacaktır.

İkinci bölüm Fatura adres bilgileri ve Fatura bilgilerini içerir. Örnek olarak bkz. aşağıdaki resim:

Excel Fatura

Üçüncü bölümde Ürün bilgileri içerir.

Bölmeleri hazırladık. Şimdi de işimizi kolaylaştıran bir kaç ekleme yapacağım. Örneğin keseceğiniz müşteri şirket bilgilerini her defasında değiştirmek zorunda kalıyorsanız, bunlar için cari kod tablosu oluşturalım. İkinci sayfa açıyoruz ve buraya müşteri cari bilgilerini ekliyoruz.

Aynı zamanda satış yaptığınız ürünlerle ilgili benzer ürün tablosu oluşturalım. Bunun için ek üçüncü sayfa açabilirsiniz.

Müşteri cari bilgiler ve ürün bilgilerini içeren tabloları hazırladık şimdi ise bu hazır bilgileri Veri Doğrulama yöntemi ve Düşeyara formül yardımıyla Fatura örneği bilgilerini otomatik olarak getirelim. İlgili bağlantı konuları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Düşeyara Fonksiyonunun A’dan Z’ye kullanımı makalesini inceleyebilirsiniz.

Düşeyara fonksiyonu hakkında bilgi sahibi olan kullanıcılarımız için eğitim basamağını atlayıp devam ediyoruz.

Şablonumuzda B6 hücresine Veri Doğrulama işlevini uyguluyorum. Liste bağlantısı olarak Excel sayfamızda bulunan Müşteri cari bilgilerine ulaşmak için şu adres bağlantısını kullanıyorum: =’Müşteri Cari Bilgiler’!$A$2:$A$10

Liste bağlantısı oluşturduğunuzda Müşteri Cari bilgilerinden Cari Kod değerlerini açılır pencere olarak Excel sayfanıza getirebilirsiniz.

Getirdiğimiz bu cari kod bilgilerini kullanarak Düşeyara fonksiyon yardımıyla Müşteri Cari bilgilerini de otomatik getirelim. Örnek tablomuzda bağlantı formülü şu şekildedir : =DÜŞEYARA(B6;’Müşteri Cari Bilgiler’!A:E;2;0)

Buna benzer şekilde ürün bilgilerini de otomatik getirmek için kullandığımız formül mantığı : =EĞERHATA(DÜŞEYARA(A:A;’Ürün Bilgileri’!A:C;2;0);””)

Excel Fatura

Ürün barkod bilgilerine de aynı şekilde Veri Doğrulama tekniğini uygulayabilirsiniz.

Son olarak Excel Fatura Template dosyamız hazır durumdadır. Ürün bilgileri ve Müşteri bilgileri sayfasındaki verileri düzenleyerek Fatura örneğini tamamıyla kendi ihtiyacınıza göre hazırlayabilirsiniz.

Hazırladığınız Excel Fatura Takip nüshasını Ctrl + P yardımıyla yazdırabilir veya alternatif olarak PDF formatında müşterinize mail olarak gönderebilirsiniz. Excel Dosyalarını PDF Olarak Göndermek konusunda işinize yarayacak bilgiler olabilir.

Örnek hazırladığımız Excel Fatura Template dosyasını indirebilir, çalışmalarımıza göz atabilirsiniz.

Excel Fatura Template Örnek Çalışma Dosyası Excel indir.

[e fatura , excel fatura , fatura örneği , template, şablon , Excel Fatura Takip ]


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir