Visual Basic Editor

Form Denetimleri

Excel VBA Döngüleri ve Detaylar

Microsoft Excel içerisinde Visual Basic kullanıcılarının ne yazık ki sevmediği konulardan bir tanesi olarak görülen VBA döngülerini, değerli okurlarımın ricalarıyla birlikte mercek altına almaya karar verdim. Döngüler yazılım dillerinde en zaruri ihtiyaçtır. Çünkü hazırlanan kodların çalışması, sonlandırılması ve kasedi tekrar…
Makro

On Error Deyimi | Hata Denetimi Makro VBA

Microsoft Excel içerisinde kullanılan Visual Basic Editor penceresinde, çoğu zaman başvurduğumuz On Error deyimini biraz inceleyelim. Program yazılımcıları keza aynı şekilde bu algoritmaya başvurmaktadır. Peki bizim için Excel kullanımı içerisinde nasıl etkileşime sahip, ne gibi durumlarda kullanılabilir, parametreleri ve diğer kullanılabilir nesneleri nelerdir, bu deyim nasıl başlar ve nasıl sonlandırılır? Tüm detaylarıyla paylaşmak istiyorum. Dilerseniz ilk olarak On Error deyimini biraz detaylandıralım sonrasında ise alt başlıklar halinde nerelerde kullanılır inceleyelim.

  • On Error Nedir ?

Visual Basic’te hazırlanan kodların başında veya sonunda sıkça rastlanan bu kelime aslında Excel’in makro kodlarını çalıştırdıktan sonra herhangi bir hata ile karşılaşması durumunda, On Error komutu anında hata işleme yordamını etkinleştiriyor . Nedir bu yordam kelimesi, program mı yazıyoruz sanki diye düşünmeyin arkadaşlar.. bu bir yöntem, kelime anlamıyla kılavuz sayılır. Kısacası On Error komutu Hata Denetimi demektir.

Yazılan kodları çalıştırdığınızda hata işleme yordamını etkinleştirir ve herhangi bir hata ile karşılaşması durumunda programın veya makro kodlarının yürütülmesini devam ettirmek için ne yapacağıyla ilgili parametre eklenmesini ister. Parametrenin eklenmesi için GoTo bağlamı kullanılabilir.

  • On Error GoTo ?

Yukarıda bahsettiğim gibi, kodlar çalıştıktan sonra hata tespit sistemi çalışır aynı zamanda bu hata ile karşılaştığı zaman ne yapacağını belirleyen parametreleri bulunmaktadır. (daha&helliip;)